Skocz do zawartości
madrose

Ryzen i 64GB RAM (4x16GB) - ktore moduły i w jakiej płycie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

nie mogę znaleźć jakichkolwiek wiarygodnych informacji jakie pamięci ddr4 w czterech modułach po 16GB będą działać z Ryzen5 lub Ryzen7 i jaka płyta do obsłuży.

Czy chipset B350 da radę? Czy trzeba sięgnąć po X370? Jakie płyty na pewno pójdą w takiej konfiguracji? Czy ktoś z Was ma tyle pamięci na Ryzenie?

I na koniec pytanie o częstotliwość - czy jest szansa na pracę takich pamięci powyżej 3000MHz?

Z góry dzięki za odp i sorry jeśli podobny wątek jest gdzieś na forum, ale podawałem różne hasła w wyszukiwarce i nic się nie wyświetliło.

 

Pozdr.

madr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności sprawdzaj na liście Qualified Vendors List (QVL) poszczególnych płyt.

 

Np: Tu masz asus hero VI

 

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/CROSSHAIR-VI-HERO/CROSSHAIR-VI-HERO_DRAM_QVLforAMDRyzenProcessors_0316.pdf?_ga=2.158529274.1731120075.1502117627-373369742.1495116454

 

Z tabeli wynika, że te pamięci https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2400mhz-4x16gb-cl14-cmk64g4xm4a2400c14-790286/?gclid=Cj0KCQjwn6DMBRC0ARIsAHZtCeN2SAZtMaauSYDtNPxMjfKSitlow2is5qtM68O9zLU4WiVs3CbYZMoaAm0mEALw_wcB&gclsrc=aw.ds działają w takiej konfiguracji na 2400.

 

Jakiś czas później...

;)

 

Chciałem sprawdzić płytę innej marki ale info na temat 64GB jak na lekarstwo. Często listy wsparcia dawno nieaktualizowane. Nowe biosy z agniesią którąś tam z kolei uaktualniają między innymi listę kompatybilnych pamięci.

 

Daleko nie szukając na pclolu jest art o dobieraniu pamięci do ryzena. Zbudowali zestaw z goodram'ami 4 X 16 GB DDR-2133 i puścili na 2933 z luźniejszymi timingami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu będę miał na warsztacie taki zestaw to dam znać. O więcej niż 3000 MHz przy 4 kościach możesz pomarzy

 

 

 

Super, będę czekał niecierpliwie na wyniki testu. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rdzawy intel guj

Wejdz na stronę Asusa wyszukaj płytę b350. Niedawno Agesa weszła i bez roblemu zyskałem kilkaset MHz taktowania. A dosłownie na dniach aktualizacja sprzętu kompatybilnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok mam wieści z pola walki. Płyta główna ASRock AB350 Pro4. Przetestowałem dwa zestawy pamięci w układzie 4x16GB:

1. Zestaw HyperX Fury Black DDR4, 4x16GB, 2400MHz, CL15 (HX424C15FBK4/64)

2. 4 pojedyncze kości ADATA XPG DDR4, 16GB, 3000MHz, CL16 (AX4U3000316G16-SRZ)

48685233f1c31b27479e8f0bda29420b.jpgbf90935d93bb641f3f2b445c626ea709.jpge064be4f1021504c8290acad6154d4a9.jpg

 

W obu przypadkach max co można osiągnąć to 2400 MHz.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radiergummi dzięki wielkie za odpowiedź.

Cóż, jak widać są dobre i złe wiadomości. Dobre to takie, że się da, a złe takie, że nie da się poszaleć na wyższych częstotliwościach.

Ja niedługo pochwalę się (jeśli sprzęt dojedzie, a ma być 4 września) testem G.Skill TridentZ 4x16GB 3200MHz CL14, ale nie wiem jeszcze na jakiej płycie, bo na razie mam zamówiony tylko proc (7 1700) i te pamięci. Zastanawiam się, czy ma znaczenie chipset i w ogóle płyta, czy tylko AGESA 1.0.0.6. Na początek chciałem wziąć na warsztat płytę ASUS B350 Prime lub MSI B350 Tomahawk. Te pamięci G.Skilla są podobno na Samsungach B-Die, co może tylko pomóc. Gdzieś wyczytałem, że po aktualizacji BIOS nowa AGESA pozwoliła komuś puścić te pamięci na 3200MHz z profilu XMP i że to działa (to był komentarz jednego z klientów newegg albo amazon). Oczywiście to tylko wpis i może być nieprawdziwy, ale zobaczymy co wyjdzie mi w teście.

 

Do pozostałych osób - dajcie proszę znać, co myślicie - czy lepiej od razu iść w kierunku X370 czy nie ma sensu się pchać na tę półkę cenową i B350 wystarczy (tylko w kontekście tuningu pamięci, procka raczej nie będę podkręcał, choć chyba jednak jest tak, że jeśli się chce kręcić tylko RAM, to i tak trzeba kupić lepszą płytę).

Niemniej jednak jestem bardzo ciekaw Waszej opinii. Z góry dzięki za odpowiedź.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w międzyczasie nikt się nie odezwał z jakimiś newsami, a ja dorwałem się do wspomnianych pamięci i dwóch płyt głównych, na których mogłem trochę potestować różne konfiguracje.

Testowana pamięć to:

2 x zestaw https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x16gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14d-32gtz-858855/

czyli 4x16GB

A płyty były takie:

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-ax370-gaming-k5-ddr4-sata3-ub3-1-gen-2-atx-1211354/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-x370-taichi-x370-ddr4-sata3-usb3-1-atx-1203889/

 

Pamięc na obu płytach była uruchamiana w dwóch konfiguracjach:

a. auto (2133)

b. xmp 3200MHz CL14 (te pamięci mają tylko 1 profil właśnie na 3200 i CL14)

 

Na obu płytach wgrany najnowszy update AGESA

 

wynik testu podam w telegraficznym skrócie:

1. PLYTA GIGABYTE

 a. 4x16GB 2133MHz działa stabilnie (w sumie bez łaski)

 b. 4x16GB 3200MHz XMP płyta nie uruchamia się (komunikat o błędzie pamięci)

 c. 2x16GB 3200MHz XMP działa stabilnie

2. PLYTA ASROCK

 a. 4x16GB 2133MHz działa stabilnie (w sumie też bez łaski)

 b. 4x16GB 3200MHz XMP UWAGA! działa stabilnie w trybie... 2933MHz (cokolwiek ponad to idzie w maliny)

 

 Na razie nie było czasu na testy poza profilem XMP, ale co prawda płyty Gigabyte już nie ma, to jest jeszcze przez jakiś czas płyta Asrock Taichi i od razu widać,że płyta ma potencjał do podkręcania nie tylko procka, ale też pamięci (np. BCLK, którego nie znalazłem w płycie Gigabyte, a zresztą tam w ogóle był jakiś dziwny BIOS bardzo ubogi - wiem ctrl-F1, wiem...). Więc pokładam w tej płycie i jej opcjach UEFI wielkie nadzieje i prawdopodobnie będę wracał na forum z pytaniami i wrażeniami z podkręcania - może da się tę magiczną barięrę 3000MHz pokonać.

To tyle i aż tyle, bo jak na razie wiadomości w necie o takich konfiguracjach jest jak na lekarstwo. Te G.Skille są na 99% na Samsungach B-Die, więc teoretycznie to powinno trochę pomóc przy overclockingu pamięci, ale cóż...czas pokaże i testy. Te pamięci są koszmarnie drogie teraz - jeden zestaw 2x16GB w PL ponad 2kPLN, więc ktoś, kto chce zbudować zestaw z dużą ilością RAM chyba będzie musiał jednak korzystać z takich Goodramów z luźniejszymi timingami (jak pisał wcześniej w tym wątku qqrydza - przy okazji dzięki za wpis).

 

Jak ktoś coś jeszcze w temacie Ryzenów desktopowych i konfiguracji 4x16GB będzie miał do podzielenia się, to będę bardzo wdzięczny.

 

P.S. A jeszcze przypomniało mi się, że byłem z tymi pamięciami u znajomego, który ma MSI B350 Tomahawk (zwykły, nie Arctic) i procka R5 1600 niewiele podkręconego samym mnożnikiem (bo chłodzenie boxowe jest) i tak niestety wynik podobny, jak na płycie Gigabyte, co jest dla mnie dziwne, bo gdzieś czytałem w necie, że na tych płytach udaje się ludziom uruchomić 4 moduły ze średnimi prędkościami. Dlatego m.in. ta płyta odpadła z shortlisty zakupowej i szkoda, bo dość fajna jest i tania. Szkoda, że te Threadrippery są takie drogie, bo myślę, że tam 4x16GB nie stanowiłoby żadnego problemu.

Narka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Taichi jest zewnętrzny "clock generator" i stąd możliwość edycji BCLK oraz lepsze prowadzenie pamięci.

 

TR będę miał pewnie pod koniec listopada. W obu po 4x16 GB 2400 MHz, ale nie omieszkam sprawdzić jednego zestawu w pełnej obsadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...