Skocz do zawartości
Kuszluk

[1500] Upgrade: Gry, grafika, programowanie

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

planuje upgrade PC-ta i chciałbym zasięgnąć waszej opinii. Część rzeczy zostawiam z obecnego komputera, więc podam oba zestawy. Komputer oczywiście do wszystkiego: najnowsze gry komputerowe, grafika wielkoformatowa, programowanie, symulacje komputerowe i inne projekty informatyczne.

 

*** OBECNA KONFIGURACJA ***


Płyta główna: Asus P7H55




Obudowa:  Tracer Inspire LCD


Karta graficzna: Gainward GeForce GTS 450 1GB

 

Ten zestaw służył mi wiernie przez ostatnich parę lat z zadziwiająco dobrą wydajnością nawet w nowych grach, ale płyta osiągnęła już swój limit (ładnych parę lat temu...) i zarówno dysk jak i pamięci, które już mam kupione nie chodziłyby na niej z pełną wydajnością.

 

*** NOWA KONFIGURACJA ***


Płyta główna: Gigabyte GA-Z270-Gaming K3


Dysk HDD: Hitachi HDT725032VLA (298 GB) [zostawiam, potem pewnie kupię jakiś 1 TB]



Zasilacz: Chieftec CFT-750-14CS [zostawiam]

Karta graficzna: Gainward GeForce GTS 450 1GB [zostawiam, potem pewnie GF 1050]

 

Łącznie za upgrade wychodzi mi ~1400 zł - płyta główna (529 zł), procesor (739 zł) i obudowa (139 zł). Pamięci RAM i dysk SSD już mam, więc nie wliczam ich w koszta. I co o tym sądzicie? Coś waszym zdaniem może w takiej konfiguracji nie pasować (płyta/zasilacz)? Może gdzieś wystarczy dołożyć parę złotych za zupełnie inna jakość części. Jestem otwarty na propozycję, chociaż jak widzicie balansuje już na krańcu mojego budżetu, dlatego też wymianę grafy zostawiam na grudzień/styczeń (może stanieje w tym czasie...) :D.

 

P.S. Myślicie, że uda mi się sprzedać niewykorzystane części z obecnego komputera (płyta, CPU, ram)  :P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem procesor trochę nieadekwatny do płyty głównej ponieważ jest zablokowany i go nie podkręcisz, chyba że w przyszłości planujesz modernizację. Przy modernizacji należy wziąć pod uwagę fakt ze prawdopodobnie chipset tej płyty głównej nie będzie kompatybilny z kolejną generacją procesorów. Ewentualnie możesz zastanowić się nad ryzenami które z obecnymi płytami maja być kompatybilne do zen4.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do procesorów Intela bez "k" w nazwie(zablokowanych), spokojnie wystarczy płyta H110 lub B250. Oszczędzisz sporo pieniędzy, które możesz włożyć w mocniejszy procesor. Za płytę B250 dasz ok 300-330zł, za płytę H110 ok 210zł. Niemniej, niestety masz już RAM 2666, który na żadnym z tych chipsetów nie będzie działał w pełnym taktowaniu. Na twoim miejscu rozważyłbym coś takiego:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-1600-3-2ghz-16mb-yd1600bbaebox-976702/

+

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-b350-plus-b350-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-90mb0tg0-m0eay0-1137487/

plus obudowa to niecałe 1500zł.

Nie mogę znaleźć jedynie infa, czy twój ram na pewno pójdzie za 2666 na tej płycie.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - lepiej brać I5 7xxx + płyta na H110/Bx50 + ramy 2 400 mhz a kasę przeznaczyć na co innego .

 

Co dokładnie robisz jeżeli chodzi o grafikę i programowanie i czy potrzebujesz wiele rdzeni / wątków .

 

Bo w cenie tego I5 jest Ryzen 6c/12T od AMD , nawet niezła architektura - wydajność jednego wątku nadal niższa niż u Intela ale w przypadku wielu rdzeni już jest sporo lepiej , tym bardziej że Ryzeny 6c czy 8C są w miarę przystępnej cenie .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie.

 

Ryzen i płyta Asusa wydają się bardzo sensownym rozwiązaniem. Zwykle grając w tle leci u mnie zawsze jakiś inny program/kompilacja/symulacja, a większość gier zostawi 2 rdzenie w spokoju. Z grafik czasem robię krótkie symulacje/filmiki 3D (długie renderowanie) i często grafika wielkoformatowa (bardzo dużo RAM i długie czasy przekształceń). Z programowania: front-end aplikacji webowych (raczej mało wymagający). Pamięci dostałem w prezencie, więc nie chcę ich sprzedawać, chociaż wiem, że w tej samej cenie mógłbym już kupić 3200 MHz (np. G.Skill Ripjaws). Może uda się je trochę podkręcić na tej płycie.
 
Jeśli wybiorę procesor AMD to powinienem później kupić też grafikę AMD, czy jest to bez znaczenia i równie dobrze będzie pracować w grach z kartami NVDII?
Myślicie, że obecny zasilacz da radę spokojnie w takim zestawieniu (z buforem bezpieczeństwa na nowy GPU)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta bez znaczenia, ale w tej chwili karty od AMD i tak nie kupisz (a na pewno nie w sensownej cenie), więc tak czy siak zostaje jedynie nvdia. ;)

750W zasilacza spokojnie wystarczy, z bardzo dużym zapasem. 

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat myślę rozwiązany. Dzięki raz jeszcze za sugestie.
 
Podaje ostateczną konfigurację, gdyby ktoś był ciekaw.

Zmieniłem jeszcze obudowę. Podobno gladius jest warty dopłaty (lepszy materiał, konserwacja, chłodzenie itd.).
Procesor: AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz
Płyta główna: Asus Prime B350-PLUS​​​​​​​
Pamięć RAM: Ballistix Sport LT 2 x 8GB DDR4-2666
Dysk HDD: Hitachi HDT725032VLA (298 GB)
DYSK SSD: GoodRam Iridium Pro 240GB
Obudowa: SilentiumPC Gladius M35
Zasilacz: Chieftec CFT-750-14CS
Karta graficzna: Gainward GeForce GTS 450 1GB

Edytowane przez Kuszluk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...