Skocz do zawartości
Uzurpator

Monitor 21:9 - koreańskie panele, zakrzywiony ekran, wątpliwości etc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Noszę się z zamiarem wymiany mojego monitora (LG 25Um58) na coś lepszego. Tego LG kupiłem w zamian za leciwego NECa WGX2 PRO i ze zgrozą stwierdzam, ze LG ma gorszy obraz :( a niby oba IPSy.

 

W każdym razie - interesuje mnie:

 

- FreeSync

- odświeżanie powyżej 60hz

- jasny - bo jestem wpół ślepy

- raczej większy piksel

- 3440x1440

- ~34"

 

Na monitor mam ~3000-4000pln

 

I mam pewne wątpliwości - otóż - monitorów wg tej specyfikacji jest raczej niewiele. W oczy wpadł mi koreański monitor Microboard. 100hz, freesync, IPS - same zalety. Macie może doświadczenie z tymi monitorami?

 

Komputera głównie uzywam do pisania, programowania oraz okazjonalnie do jakiegoś grania ( ostatnio Deux Ex - jakieś 2 miesiące temu ). Zdarza się mi także wydrapać coś w CADzie oraz obrobić fotki na bloga ( plug: uzurpator.com.pl ).

 

Ze względu na granie - chcę Freesync. Ze względu na CAD obawiam się zakrzywionego ekranu. Jakieś doświadczenia?

 

Jakie ogólnie mam opcje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zamiarem wymiany mojego monitora (LG 25Um58) na coś lepszego. Tego LG kupiłem w zamian za leciwego NECa WGX2 PRO i ze zgrozą stwierdzam, ze LG ma gorszy obraz :( a niby oba IPSy.

 

Miałem NEC WGX2 PRO 20" IPS, "lusterko" dawno temu i tani (~500zł), współczesny LG 21,5" FullHD na IPS jakie mamy w pracy, ma pod każdym wzgl. lepszy obraz (kontrast, równomierność choćby czarnego). Także napisz proszę pod jakim konkretnie względem ten WGX2 PRO był lepszy od 25Um58, bo bardzo mnie to ciekawi.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG jest ciemniejszy i kolory są mniej nasycone, kontrast też jest jakby gorszy. Na WGX jedynie przeszkadza nieco bardziej fioletowa czerń jak się spojrzy pod większym kątem.

 

EDIT: tak na marginesie, oba monitory mam na biurku obok siebie i WGX czasem robi za monitor boczny do pracy - więc mam porównanie :)

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG jest ciemniejszy i kolory są mniej nasycone, kontrast też jest jakby gorszy. Na WGX jedynie przeszkadza nieco bardziej fioletowa czerń jak się spojrzy pod większym kątem.

 

EDIT: tak na marginesie, oba monitory mam na biurku obok siebie i WGX czasem robi za monitor boczny do pracy - więc mam porównanie :)

 

Teraz patrzę na specyfikację NEC WGX2 PRO i widzę że faktycznie max jasność ma aż 470 cd, podczas gdy ten LG ma w specyfikacji namalowane max 250cd. Tylko, że NEC jeśli świecił te 20+ tysięcy godzin, to jego jasność max powinna kończyć się też na poziomie 2xx cd, czyli poziom nowego LG 25Um58. (świetlówki CCFL z czasem się wypalają i jasność ekranu spada, w wyniku tego zużycia)

 

Jeśli LG jest podpięty po HDMI, to włączyłeś pełny zakres wyświetlania ? (podniesie to jasność i zwiększy kontrast). W pracy używamy integr Intel i ich domyślne ustawienia powodują obcięcie kontrastu i jasności.

 

Jeśli piszesz, że NEC z marnym kontrastem ~700:1, jest bardziej kontrastowy od lepszego w tym wzgl.LG 1000:1. to coś jest nie halo i szukałbym problemu w ustawieniach karty graficznej (wspomniany zakres HDMI), ... a później jeszcze monitora (kontrast może być ustawiony poniżej natywnego).

 

Kolejna sprawa, to w nasłonecznionym pokoju matryca matowa postrzegana jest jako mniej kontrastowa, od "lusterka" i nie wiem, czy lusterko pomimo niższego nieco kontrastu, nie będzie wyglądać bardziej kontrastowo. Tak czy inaczej w ciemnym pomieszczeniu LG 1000:1 musi mieć lepszy kontrast i czerń (przy tej samej jasności białego) od NEC 700:1. W przeciwnym wypadku coś masz źle ustawione (karta graficzna lub/i monitor).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jasności 470cd różnica 700:1 byłaby widziana jako większa niż 1000:1 na 250cd - się mi wydaje.

 

Monitory mam obok siebie - NEC ma lepszy obraz. Może to kwestia moich gałek ocznych :) Nie zaprzeczam, że czerń jest czerniejsza na NECu LG. NEC wisi na DVI, LG na HDMI.

 

W każdym razie - wróćmy do tematu - chcę nowy monitor.

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaprzeczam, że czerń jest czerniejsza na NECu.

 

Problem w tym, że powinno być odwrotnie, a jak nie jest, to sądzę, że coś jest nie tak w ustawieniach.

 

Jednak wracając do Twojej chęci zakupu: biorąc pod uwagę że podoba Ci się NEC, który ma "odblaskową" powierzchnię matrycy i jasność max 470 cd, to moim zdaniem powinieneś poszukać podobnego monitora (też lusterko i też wielka max jasność). Inna sprawa, jeśli ustawisz obcięty zakres wyświetlania (tak jak podejrzewam masz obecnie na tym LG), to znowu monitor który dopiero kupisz, nie będzie Ci się podobał (bo gorsza czerń/kontrast).

 

Rozważ też zakup monitora z szerszym gamutem niż sRGB, by mieć pewność, że kolory nie będą mniej nasycone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawka: Dobrze myślałem, źle napisałem - czerń jest jaśniejsza na LG. Na necu jest stanowczo jaśniej i widać charakterystyczny fioletowy kolor matrycy.

 

EDIT: CO do LG to sprawa jest taka, że mam do wyboru - albo kolory, albo jasność albo kontrast. Jak ustawię komfortową jasność, to kolory są wybitnie wyprane. Jak sobie ustawię kolory jakie chcę, to szlag trafia jasność. A jak zrobię jedno i drugie to szlag trafia kontrast.

 

EDIT2: właśnie sprawdziłem, korzystam z pełnego zakresu RGB

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawię komfortową jasność, to kolory są wybitnie wyprane.

 

Co się tam dzieje?! :) Nie powinno być takiego zjawiska. Jasność reguluje się podświetleniem lamp w menu OSD monitora i jej zmiana nie może powodować blaknięcia kolorów (chyba że są dwie regulacje jasności i jedna to regulacja "matrycą" - tak bywa w telewizorach, w tym przypadku trzeba szukać regulacji podświetlenia). No nic ...  zdalnie chyba nie jestem w stanie tego naprawić.

 

Jeszcze mogę doradzić wyłączenie jakichkolwiek "auto kontrastów dynamicznych" i innych auto dopasowań jasnośći wzgl. czujnika monitora, itp. dupereli, które jeśli są, to powodować mogą różne anomalie. Wyłącz też różne dziwne tryby "czytelnik" itp. które też powodują anomalie. Wszystko ustaw w trybie custom/użytkownik.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...