Skocz do zawartości
dr_Misiek

Asus Z170 Pro Gaming + i5-7600K przywiesza się co kilka/kilkanaście sekund

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kilka dni temu postanowiłem zmienić swoja leciwą maszynę i na byłem to co poniżej:

  • ASUS Z170 Pro Gaming (bios version-2003, date-09/19/2016)
  • i5-7600K
  • 2x8GB Corsair 3200MHz

I mam z tym sprzętem kilka problemów.

Komputer co jakiś czas zawiesza się na ułamek sekundy i w głośnikach słychać takie "bzzzz" po czym pracuje dalej. Dziwne jest to że nie dzieje się to zawsze. Czasem jest tak że pracuje kilka godzin i jest OK, czasem objaw ten pojawia się po jakimś czasie od uruchomienia, czasem niemal od razu po uruchomieniu. Jest to dość wkurzające zwłaszcza jak chce się oglądnąć jakiś film, albo słucha muzyki, o przycinającej się myszce już nie wspomnę. Nie mam pomysłu w czym rzecz, liczę na Waszą pomoc.

Kolejna spawa: pamięci za cholerę nie chcą pracować wyżej 2400MHz, komputer po prostu się nie uruchamia. Nawet wczytanie profilu XMP nie pomaga, wygląda to tak jakby bios w ogóle na te komendę nie reagował.

 

Dodam że procek i w ogóle cały zestaw na razie nie kręcony i pracuje na deflautowych ustawieniach.

 

Pozostałe trzewia komputera zostały ze starego:

  • Dysk SSD A-Data SX900-512GB
  • BeQuiet Straight Power 550W E6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile komp się włączy i wejdziesz do systemu, zajrzyj na: https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/ i ściągnij jeden z najnowszych (zacznij od najnowszego z 30 czerwca 2017).

Potem zaktualizuj bios samodzielnie z poziomu windowsa, a najlepiej z poziomu uefi/flash ez - przedtem wgraj na pendrive nowy bios i wykonaj aktualizację biosu płyty.

Twoje problemy najprawdopodobniej wynikają z nieaktualnego biosu, który niepoprawnie rozpoznaje procesor (bios z września 2016, premiera kaby lake'ów styczeń 2017, plus ewentualnie niekompatybilność pamięci z płytą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sprobuj pierw sprawdzic Dziennik zdarzeń systemu windows - czy w momencie przyciecia - jest zglaszany jakis błąd przy urzadzeniu/sterowniku

2. Sprawdz SMART dyskow twardych - czesto takie przycinki moga byc chwilowa zwiecha spowodowana przez dyski i np. niestabilne sectory/bad sectory

3. DPC Latency - pobierz program i sprawdz czy masz skoki. Jesli tak - DPC Latency Monitor - pozwoli sprawdzic sterownik/urzadzenie powodujace problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem bios i podczas aktualizacji okazało się że mam płytę H170 Pro Gaming a nie jak zamawiałem Z170 Pro Gaming. Nie wiem jak tego nie zauważyłem odbierając sprzęt, pewno byłem myślami gdzie indziej, niby cena prawie to mogło to nie wzbudzić moich podejrzeń ale f*k H170 to jednak nie Z170. Nic jutro zobaczę co da się z tym zrobić. Dam znać czy aktualizacja biosu pomogła na to zawieszanie się komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta już wymieniona na Z170 Pro Gaming, pamięci śmigają na 3200MHz, problem z dźwiękiem jakby się sam rozwiązał, zdaje mi się że po kolejnej aktualizacji W10, ale głowy (ani nic innego) sobie nie dam uciąć.

 

Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...