Skocz do zawartości
AbleDog

Sandy Bridge MOBO+RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, to mój 1 post więc mam nadzieję że niczego nie zkrzaczę...

Posiadam obecnie fabrycznie składanego HP-ka jeszcze bodajze z 2011 kiedy to Sandy był nowością

Mój setup:

CPU: i5-2400

MOBO: Pegatron2AB5 H67

RAM Samsung 2x2 GB 1333MHz

PSU: Thermaltake 530W

GPU: Msi Radeon R9 270x 4GB

Do niedawna planowałem wymianę zestawu na ryzena 1600 + B350, lecz w związku z cięciami budżetowymi jak i inspiracją legendarnym już potencjałem OC jaki drzemie w SB, postanowiłem zrobić niewielki lecz znaczący upgrade. Mianowicie planuję wymienić płytę główną na coś z chipsetem P67 w wersji MicroATX oraz dodać ramy 2133.

I tu pada zasadnicze pytanie, co byście mogli polecić? Przeglądałem wiele postów z wielu wątków na temat P67, różne BIOS-y, rewizje płyt, różnorakie problemy i usterki przewijały się w postach z 2011. 6 lat później te informacje mogą być mylące i co oczywiste nieaktualne, prosiłbym więc o skonsolidowaną radę co do modelu.

Przeznaczeniem jest oczywiście uzyskać jak najlepsze wyniki OC, oraz cena mieszcząca się w rozsądniejszej granicy niż proponowane obecnie na allegro 270zł+przesyłka za Asus P8P67-M.

Co do ramów jeszcze nie rozpocząłem tzw researchu, prosiłbym więc Was o dobrą radę co do najlepiej 2x4GB 2133MHz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej coś na Z77 ?

 

Choć ceny używanych płyt powalają , do tego jak masz I5 2400 to nie wiele go podkręcisz - 3,6 do 3,7 Ghz , zależy o ile uda się ruszyć BCLK , na tej platformie generalnie kręci się mnożnikiem , zablokowane procki można trochę pogonić bawiąc się BCLK w pewnym stopniu .

 

Oprócz wymienionego Asusa to Asrock miał całą gamę dobrych płyt na P67 , choćby legendarne P67 Pro3 czy seria Extreme .

 

Z ramem może być kiepsko - kiedyś dobre były G.Skill Ares 2133 mhz CL9 , teraz w morele widzę tylko jeden zestaw 2x4 GB 2133 mhz CL9 od G.Skill - model Ripjaws , poza tym same CL10 i CL11 .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przejrzałem kilkanaście wątków na forach o Z77 i nie jestem w stanie znaleźć profitów wynikających z jej posiadania oprócz obsługi integry jakby główne GPU się uszkodziło, co jest niewystarczającym powodem. Dodatkowo wyposażono ją w Lucid Virtu MVP co miałoby niwelować screen tearing gdy karta generuje więcej klatek/s niż wyświetla monitor, przez co ogółem MVP obniża FPS o nawet kilka klatek.

Dodatkowo nie zgadza się to z moimi doświadczeniami kiedy to screen tearing występuje właśnie wtedy kiedy klatki spadają poniżej 60fps (mam telewizor 60Hz i tu rodzi się kolejne pytanie: czy jest to normalne? Grając chociażby w WarThunder gdy fps spadnie zaledwie o parę klatek, do 56-57 ekran drze mi się okrutnie wyraźnie, widac to nawet przy minimalnych ruchach myszką a obraz wydaje się być znacznie ale to znacznie mniej płynny, a to zaledwie 3-5 klatek/s. Wiem że FreeSync mógłby załatwić sprawę ale to jeszcze nie pora na nowy wyświetlacz.

Telewizor LG Flatron M2362D podłączony DVI-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...