Skocz do zawartości
Novice

5775c EDRAM

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję że część z was to zaintreresuje. Znalazłem w moim biosie ustawienie taktowania L4 cache na 5775c, więc postanowiłem się pobawić. Taktowanie zmienia się co 1x, EDRAM korzysta z BCLK, więc XX x 100MHz. Domyślnie jest 16x więc 1600MHz. Jest też opcja wyłączenia EDRAM i tu właśnie przechodzimy do sedna. Przetestowałem EDRAM po oc na 1800MHz i EDRAM wyłączony. Wybrałem procesorowe miejsce w procesorowej grze, rozdzielczość 2560x1440 ale ustawienia grafiki na low żeby nie ograniczać kartą graficzną. Wyniki ? Mowią same za siebie, jestem w szoku bo róznica wynosi 23%. Procek na stockowych 3700MHz i DDR3 2133 CL9. 

 

EDRAM disabled @95FPS

EDRAM 1800MHz @117FPS

 

 

http://imgur.com/a/qD7DT

 

Zrobię jeszcze parę testów na EDRAM 2000 i 2200, podobno wyżej już nie ma wzrostu wydajności. Wiem e jest tu kilku posiadaczy 5775c wic jak macie czas i ochotę to też mozecie załączyć swoje wyniki. Ważna rzecz - mnoznik musi miec ustawioną parzystą wartość, nieparzyste typu 17x nie działają.

 

EDRAM 2GHz @118FPS, wygląda na to że 1800MHz jest optymalnym taktowaniem.

 

http://imgur.com/a/CDegF

 

Jeszcze raz wyłączyłem EDRAM żeby mieć większą pewność wyników z dwóch prób, to samo miejsce gdzie wcześniej było 95FPS, teraz oscyluje około 91-92FPS więc wyniki są jak najbardziej realne a różnica % ogromna.

 

http://imgur.com/a/5QO9n

 

 

sprawdziłem też ile daje oc rdzenia w porównaniu do włączenia edram

 

91-95 fps @3.7GHz EDRAM disabled
102-104 fps @4.2GHz EDRAM disabled
117-118 fps @3.7GHz EDRAM @2GHz
119-120 fps @4.2GHz EDRAM @1.8GHz - tutaj z włączonym edram i oc do 4200MHz jest bardzo mały przyrost fps, musi być jakieś inne ograniczenie. Na pewno nie power limit procesora bo to monitoruję ,nie ma żadnego throttlingu. Być może karta graficzna albo sama gra ma max 120 fps, bo tyle mam jak skieruję kamerę w niebo. 

 

 

Przetestowałem jeszcze wiedzmina 3 na 1080p low /novigrad/

 

CPU 3.7GHz L4 wyłączone - 130 fps
CPU 4.2GHz L4 wyłączone - 141 fps

.

CPU 3.7 L4 1.8GHz - 157 fps (+21% wzrost w stosunku do 3.7 L4 wyłączone)
CPU 4.2 L4 1.8GHz - 175 fps (+24% wzrost w stosunku do 4.2 L4 wyłączone)

 

te chipy mają niesamowite pokłady wydajności jak się tylko trafi dobra sztukę, przy tym śmieszny pobór mocy. W porówaniu do 4790K 4.6GHz jest co najmniej 20% szybciej w grach, pobór mocy w prime95 taki jak 4790K miał w grach.

Edytowane przez Novice
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wyniki, jednak przydałoby się jeszcze zrobić pomiar przy domyślnych ustawieniach EDRAM, czyli te 1600MHz. Takie porównanie 1600MHz vs 1800MHz pokazałoby czy faktycznie to coś daje, bo sam EDRAM to tajna broń Broadwelli do gier, wyłączenie tego to totalna bzdura :D

Ja testowałem jedynie 3DMarkiem i wyszło, że przy 1800MHz działa nieco gorzej.
Defualt vs 1800MHz https://www.3dmark.com/compare/fs/13464627/fs/13464539

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie przynosi żadnych efektów zmiana mnożnika edram , czy mam 1600 czy 1800 ustawione to mam identycznie tyle samo FPS w grze.

Sprawdzałem na wiedzminie 3 i mad maxie. W 3d marku też bez zmian.

Co dziwne jak dam mnożnik edram na auto to mam 1800 automatycznie ustawione  a nie 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka rozdzielczość i ustawienia ? taki oc edram daje kopa tylko w mocno ograniczonych przez cpu sytuacjach. ja 10% po oc edram wziąłem z testu gdzie odpaliłem wiedźmina 3 na 1080p niskich detalach na 1080 2140MHz w novigradzie. Czyli raczej test czysto teoretycznej mocy edramu. Wiadomo że przy normalnych ustawieniach trzeba by było chyba mieć co najmniej Titana Voltę żeby przycisnął CPU do takiego stopnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...