Jump to content
Sign in to follow this  
PiotrU26

Ile godzin przepracował mój dysk?

Recommended Posts

Jak to sprawdzić?  Pytanie dotyczy HDD i w sumie SSD także.

W komputerze z Windows 10. 

To będzie czas jaki fizycznie dysk był włączony (nie w uśpieniu) czy łączny czas kiedy "siedział" we włączonym komputerze?

Pytam bo zaciekawił mnie temat Nas'ów i tam dosyć często pojawia się ilość przepracowanych przez dysk godzin. 

Dowolny program który jest w stanie odczytać status SMART dysku .

Np. HD Tune / HD Tune pro ( wersja pro jest sporo nowsza i poprawnie może zinterpretować dane z dysków SSD ) , Cristal Disk Info , Everest / Aida czy soft dodawawany do SSD .

Poza systeme to np. Victoria lub MHDD .

W HD Tune info SMART jest w zakładce Health - ilość godzin przepracowanych przez dysk masz pod pozycją Power on Hours Count .

W CDI jest to nawet jeszcze prostsze , czas pracy dysku masz podany na górze okna , także inne paramety jak ilość włączeń dysku czy ilość zapisów pamięci NAND dla SSD ( bardzo ważne dla SSD , ważniejsze niż ilość czasu przepracowanego ) .

Choć to tylko dane poglądowe i nie do końca prawdziwe , mam kompa włączonego prawie non stop - czasami od 9-10 rano do późnych godzin wieczornych czy do 1-2 w nocy albo nieco dłużej , SSD mam już ponad rok a CDI pokazuje mi że dysk przepracował ~ 64 dni ( rozumiem że liczy pełne 24 h jako dzień ale nadal trochę mało ) .

Dowolny program który jest w stanie odczytać status SMART dysku .

Np. HD Tune / HD Tune pro ( wersja pro jest sporo nowsza i poprawnie może zinterpretować dane z dysków SSD ) , Cristal Disk Info , Everest / Aida czy soft dodawawany do SSD .

Poza systeme to np. Victoria lub MHDD .

W HD Tune info SMART jest w zakładce Health - ilość godzin przepracowanych przez dysk masz pod pozycją Power on Hours Count .

W CDI jest to nawet jeszcze prostsze , czas pracy dysku masz podany na górze okna , także inne paramety jak ilość włączeń dysku czy ilość zapisów pamięci NAND dla SSD ( bardzo ważne dla SSD , ważniejsze niż ilość czasu przepracowanego ) .

Choć to tylko dane poglądowe i nie do końca prawdziwe , mam kompa włączonego prawie non stop - czasami od 9-10 rano do późnych godzin wieczornych czy do 1-2 w nocy albo nieco dłużej , SSD mam już ponad rok a CDI pokazuje mi że dysk przepracował ~ 64 dni ( rozumiem że liczy pełne 24 h jako dzień ale nadal trochę mało ) .

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Zainstalowałem Cristal Disk Info. 

Sprawdziłem dysk SSD laptopa w biurze (mam go około 2 lata). 

Wyszło 10820 godzin. Czyli około 450 dni. 

To jest dysk systemowy, laptop jest wyłączany jak go zabieram od czasu do czasu w podróż. Więc te 450 dni jest całkiem realne. 

Po południu sprawdzę domowe dyski. 

dyski SSD mają mniej godzin, bo i łatwiej wprowadzić je w stan "uśpienia" o ile talerzowym to wręcz szkodzi (częsty start-stop zużywa mechanizm) tak SSD nie bardzo, bo nie mają części ruchomych, więc wyłączanie po 10min. to nie problem

dodatkowo często są progsy wspomagające rzadszy zapis, bo częściej trzymają dane w ram kompa, a zapisują w razie konieczności lub wcale