Skocz do zawartości
Marksman

IIyama XU2590HS - czy jednak 27"(FHD)?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wymienć swoją 7-letnią TN-kę (Samsung P2350) na coś nowszego. Ponieważ monitor będzie podpięty do laptopa bez DP (tylko HDMI lub VGA) to interesuje mnie rozdzielczość FHD. Matryca IPS lub VA. Myślę, że wystarczającym rozmiarem dla mnie będzie 25 cali co również pozytywnie wpłynie na rozmiar plamki przy FHD. Oczywiście biorę również pod uwagę rozmiar 27 cali (FHD). Rozmiar 24 cali nie odrzucam całkowicie ale jak już zmieniam monitor to chciałbym większy... 

 

Monitora będę używał do:

- przeglądania netu, głównie czytanie ale również YT (40%)

- oglądania seriali, filmów (20%)

- amatorskiej obróbki zdjęć i montażu (20%)

- do gier typu Fifa, Pes, Tropico (20%)

 

Oczywiście zależy mi na ładnym obrazie, kolorach i aby monitor nie męczył (zbytnio) oczu.

 

Generalnie myślałem nad:

- IIyama XU2590HS - wymieniony w tytule, niedrogi ale niestety nie ma zbyt wielu opinii na jego temat - jeśli ktoś miał z nim do czynienia chętnie poznam jego opinię

- ASUS MX259H -zbiera dobre opinie, fajny design choć wolałbym czarny, dość drogi

- ASUS VX279H - trochę stary model ale zbiera dobre opinie, fajny design (ASUS MX279H tak jak 25-alowa wersja ten też jest dość drogi a chyba niewiele o ile w ogóle lepszy),

- IIyama XB2783HSU - też stary model, na plus ergonomia

- Samsung C27F390FHUX Curved - zbiera dobre opinie chociaż sam fakt, że ma zakrzywiony ekran mnie nie jara

- LG 27MP59G-P - fajny design, który sknocili podówjną ramką (https://prohardver.h...27mp59g-3.jpg) sama marka mnie nie przekonuje

Budżet powiedzmy do 1150zł ale przy FHD wydaje mi się, że do 1000 powinienem się zmieścić. Będę wdzięczny za sugestie, szczególnie pod kątem wyboru IPS vs (AM)VA. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt dla Asusa,

 

Tak jak napisałem w 1 poście, monitor będzie podpięty pod lapka a konkretnie Samsunga NP550P5C więc raczej nie ma sensu inwestować w matrycę powyżej FHD (wiem, że HDMI tego nie ogarnie bez schodzenia z odświeżaniem).

 

Pierwszy lepszy komenatrz:

 

Jakość rewelacja nawet przy 55Hz !!! Podłączenie do laptopa z zintegrowaną grafiką HD4000 przez HDMI 1.4 kłopotliwe trzeba ustawić rozdzielczość niestandardową i 55Hz przy 60Hz obraz cały migocze i jest nieczytelny .

Edytowane przez Marksman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba są według mnie okej, ale narzekasz na brak regulacji wysokości. Bo jakoś się żyje, jakoś daje radę, ale by się przydała. Poszukaj więc czegoś, co ją posiada, nie oszczędzaj przesadnie. Ten monitor kupujesz zapewne na lata, więc możesz chyba sobie pozwolić na coś nieco lepszego? A regulowana stopka to wbrew pozorom ważna rzecz, kto ma porównanie ten dobrze wie o czym mówię... Skoro już Cię do tej iiyamy ciągnie, to łap ten model

https://iiyama-sklep.pl/208-monitory-dla-grafikow-i-fotografii-monitor-iiyama-prolite-xub2790hs-27-ips-full-hd-ultraslim-pivot-gwarancja-zero-martwych-pixeli-4948570113064.html

Trochę większy, 27 cali, parametry z tego co widzę to podobne do tych monitorów, które sobie wybrałeś, stopka regulowana, pivot (pivot może mało przydatny dla Ciebie, ale skoro wspominałeś coś o obróbce zdjęć, to a nuż się tę funkcję jakoś wykorzysta...). Ogólnie iiyamy są w porządku, nie raz miałem do czynienia i nie było powodów do narzekań, a obraz mają ładny. No i jeszcze raz podkreślę - monitor to coś, co kupujesz na lata, więc może lepiej nieco zwiększyć budżet i mieć coś co wiesz, że przez te lata będzie dobrze Ci służyć. Nie ma co przesadnie oszczędzać na swoich oczekiwaniach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2017 o 18:10, Marksman napisał:
Myślę, że wystarczającym rozmiarem dla mnie będzie 25 cali co również pozytywnie wpłynie na rozmiar plamki przy FHD.

Właśnie przy tak nie małym ekranie jak 25" 16:9,rozdzielczość 1920x1080 wpłynie negatywnie na rozmiar plamki (będzie duża = gorsza ostrość zdjęć, czcionek, większa "ziarnistość").

Sam mam monitor mający jedynie 90 PPI, czyli 22" 1680x1050 (25" przy FHD ma 88 PPI) i obraz @110% systemowego DPI jest zdecydowanie mniej ostry niż na 21,5" 1920x1080 @ 125% . Nie mogę się doczekać, aż kupię coś z dużo mniejszym pikselem.

Obecny Twój laptop faktycznie może mieć podłe HDMI, ale sądzę, że wymienisz go wcześniej niż monitor który chcesz kupić i nowy notebook może mieć już cywilizowany HDMI, spełniający standard minimum 1.3 (2560x1440@75Hz) lub może nawet 2.0 (3840x2160@60Hz).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...