Skocz do zawartości
Smartek

Problem z podłączeniem dysków HDD+SSD (IDE, AHCI, GPT, MBR...)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nietypowy problem z moim pc. Jest on składakiem z kilku moich komputerów, przede wszystkim chodzi o problemy z dyskami twardymi.
Otóż mam do podłączenia po SATA napęd DVD, dwa dyski HDD (2x1TB) i jeden dysk SSD (250GB), który ma robić za dysk główny. W chwili obecnej każdy z dysków jest z innego świata - mbr, gpt, ahci, ide i wszystko jest pomieszane.
Mając ustawione uefi/legacy w różnych opcjach w biosie dyski naprzemiennie są lub nie są widoczne - a to raz nie jest widoczny SSD, raz HDD, raz napęd. Napęd dodatkowo podłączony jest do dodatkowych wejść SATA na dole mobo (sata3), które
przy okazji są kontrolerem MARVELL i tam widnieje w BIOS (akurat AHCI). Podłączenie w ten sposób wynika z faktu, że karta graficzna przysłania część gniazd wyżej i niestety brakło tam miejsca. Mam nadzieję, że to nie problem i nie będą się gryzły...
Od biedy napęd jest mi niepotrzebny.
Moje pytanie brzmi: jak mam to wszystko podłączyć tak, aby uporządkować i np. wszystkie partycje przekonwertować na GPT i żeby wszystko działało na "uefi only"? Już mnie powoli szlag trafia.
Dyski przeleciałem HDDTune'em i CrystalDiskInfo, każdy w dobrej kondycji i bez bad sektorów, winą obarczałbym ewentualnie płytę główną (Gigabyte GA-H61MA-D3V), ale byłoby miło, gdyby jakaś mądra głowa mi pomogłą.
 

 

Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...