Skocz do zawartości
Glibnes

Ocena zestawu na platformie X399 (15 000PLN)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w końcu zebrałem się do złożenia komputera na platformie X399, który będzie służył głównie do programowania (Linux, codzienne użytkowanie) plus do grania (Windows, który będzie tylko i wyłącznie do gier).

Jeśli chodzi o gry, przy następnej okazji planuję zakup monitora 4k@60Hz, w przyszłości możliwe że dokupię drugi 4k@120/144Hz, stąd też plan rozbudowy do dwóch kart w SLI (lub jednej Volty jeśli podoła zadaniu, ale wątpię), stąd tak mocny zasilacz (a przynajmniej taki, który wydaje się że to wszystko uciągnie).

 

Części są z kilku różnych sklepów, więc zamieszczam linki wraz z cenami (jest też przeliczenie na EUR/USD z kursem 4.28 dla EUR i 3.58 dla USD).

  • AMD Ryzen Threadripper 1950X @ x-kom.pl za 4 599,00 PLN (~1 075 EUR / 1 285 USD)
  • ASRock X399 TAICHI @ x-kom.pl za 1 629,00 PLN (~381 EUR / ~455 USD)
  • ASUS GeForce GTX 1080Ti Strix ROG 11GB GDDR5X (ROG-STRIX-GTX1080TI-11G-GAMING) @ x-kom.pl za 3 529,00 PLN (~825 EUR / ~986 USD)
  • G.SKILL 4x8GB 3200MHz Flare X Black Ryzen CL14 (2x2x8192) (dwa zestawy po 2x8GB) (F4-3200C14D-16GFX) @ x-kom.pl za 1 838,00 PLN (~430 EUR / ~513 USD)
  • EVGA 1000W SuperNOVA G3 80 PLUS Gold (220-G3-1000-X2) @ x-kom.pl za 999,00 PLN (~ 233 EUR / ~ 279 USD)
  • Noctua NH-U14S TR4-SP3 @ proline.pl za 339,00 PLN (~79 EUR / ~94 USD)
  • Plextor SSD 1TB M.2 PCIe PX-1T8PeG w/H.S. @ morele.net za 1459,00 PLN (~341 EUR / ~407 USD)
  • Thermaltake Core X71 (CA-1F8-00M1WN-00) @ morele.net za 607,95 PLN (~ 142 EUR / ~ 170 USD)
Cena całkowita (PLN): 14999,95 PLN

 

Alternatywami dla wybranej obudowy są:

  • Thermaltake Core X71 Tempered Glass Edition (CA-1F8-00M1WN-02) morele.net za 711,43 PLN (~ 166 EUR / ~ 199 USD)
  • Corsair Carbide Clear 600C Inverse Case x-kom.pl za 509,00 PLN (~ 119 EUR / ~ 142 USD)
Dodatkowe uwagi:
  • Podkręcanie przewiduję, ale zdaję sobie sprawę z tego że na powietrzu pewnie dużo nie ugram. Nie wiem jak z RAMami, ale chętnie podbiłbym jeszcze taktowanie (o ile to możliwe?)
  • 1080TI został wybrany z najnowszego zestawu wrześniowego, w testach wypada dobrze, ale jeśli są lepsze opcje cena/wydajność to słucham sugestii. Jednakże pakowanie dodatkowych kilku stów za 1-3FPSy więcej raczej nie ma sensu.
  • Zasilacz i dysk NVMe też zostały wybrane z zestawów PurePC (zasilacz może nie być dokładnie ten sam), więc jeśli są to złe wybory to słucham propozycji.
  • Rozważam zejście z 1950x do 1920x - prawie na pewno nie wykorzystam aż tylu rdzeni, więc zejście o 1k w dół z ceną jest kuszące. W przyszłości planowałem na upgrade dopiero przy zejściu do procesu 7nm.
  • Wiem że na Amazon.de można spokojnie dostać tego Threadrippera za jakieś 50 EUR mniej (już po podatku i przesyłce do Polski), wg. osób z zagranicy generalnie jest u nas dość drogo z tą platformą. Jest sens bawić się w zamawianie z Reichu (lub innych krajów EU), potencjalnie robiąc sobie problemy z jakimiś zwrotami czy gwarancjami?
  • Czy różnica w wydajności między SSD NVMe a normalnymi SSD (SATA) jest aż tak duża że opłaca się w to inwestować? Z drugiej strony, np. Crucial MX300 1TB jest niewiele tańszy...
  • Zdaję sobie sprawę że lepiej by było to zwodować (przynajmniej CPU), ale obecnie nie ma w Polsce jedynego zestawu AIO dla tej platformy więc sobie daruję.
  • Czy przy tym "thermal designie" będzie konieczna wymiana lub dołożenie dodatkowych wiatraków do obudowy?
  • Z góry dziękuję za rady i pomoc (mam nadzieję że tutaj nie zostanę zwyzywany od bogoli jak na jednym innym portalu).
Edytowane przez Glibnes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego potrzebujesz zasilacz o mocy 1 kW , w przyszłości będziesz robił SLI czy TR tyle prądu ciągnie po OC że potrzebuje mocarnego zasilacza .

 

Ram za drogi wg. mnie w stosunku do tego co oferuje , dobre ramy 3 000 mhz CL15 można dostać sporo taniej - za 600-700 zł za wersję 2x8GB .

 

SSD warto zmienić na Samsunga 960 EVO , jest szybsza choć wersja 1TB jest zauważalnie droższa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego potrzebujesz zasilacz o mocy 1 kW , w przyszłości będziesz robił SLI czy TR tyle prądu ciągnie po OC że potrzebuje mocarnego zasilacza .

W którymś miejscu napisałem, że myślę o SLI. OC procesora też nie odrzucam, jeśli jedno z drugim się nie wyklucza.

 

Ram za drogi wg. mnie w stosunku do tego co oferuje , dobre ramy 3 000 mhz CL15 można dostać sporo taniej - za 600-700 zł za wersję 2x8GB .

Czym są dla Ciebie dobre RAMy (bo z cenami tych wybranych się zgodzę, są pierońsko drogie)? Doceniam informację, ale bez wymienienia chociażby jednego niewiele mi to niestety pomaga. A przy zeppelinach trzeba też zwracać uwagę na rodzaj kości (te które wymieniłem są na pewno B-die od Samsunga).

 

SSD warto zmienić na Samsunga 960 EVO , jest szybsza choć wersja 1TB jest zauważalnie droższa

Różnica 500zł, więc rzeczywiście sporo. Obecnie mam dokładnie tego samego Transcenda co ty (przynajmniej zgodnego z twoim podpisem), który jest znacznie wolniejszy (teoretycznie) niż ten Plextor, a mimo wszystko jestem z niego zadowolony. Więc czy jest sens dokładać 500zł? Jaka i w czym będzie różnica, bo jeśli system załaduje się o sekundę szybciej i to wszystko, to gra nie jest warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tu pytasz o Threadripper-a, cieżko będzie by ktoś doradził coś konkretnego bo mało kto takie zestawy kompletuje

Ja swego czasu pytałem o zestaw 1800X, tu i na innym forum, tam dostałem ostrzeżenie za marnowanie czasu forumowiczom, bo za dużo pytań zadawałem :D a tu tylko jedna osoba coś powiedziała

Obawiam się, że mało kto co podpowie, obym się mylił ;)

 

Z mojej strony super zestaw. Wg mnie 1920X (bo i tak za dwa lata zmienisz), 1080ti ok, zerknij jeszcze na modele od EVGA bo wg mnie są lepsze, dysk mvme - ja odpuściłem mając obecnie 950pro 1TB, jak bym nie miał takiego to pewnie bym brał MVMe

Ram - 4 x 8 GB - czy przypadkiem nie będzie problemów z ryzenami i czterema kościami?

A monitor przynajmniej 100hz. SLI odpuść. Lepiej wymienić za rok kartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tu pytasz o Threadripper-a, cieżko będzie by ktoś doradził coś konkretnego bo mało kto takie zestawy kompletuje

Wiem wiem, nie dość że platforma nowa, to jeszcze ceny raczej nie dla przeciętnego Kowalskiego. Ale patrząc na to że zdarząją się tu zestawy i po 10k, postanowiłem zaryzykować :)

 

Ram - 4 x 8 GB - czy przypadkiem nie będzie problemów z ryzenami i czterema kościami?

Są, ale głównie z większymi pojemnościami (na innym forum, zagranicznym, czytałem o problemach od 64GB, 32GB najwyraźniej dają radę). Sytuacja powinna ustabilizować się tak samo jak ze zwykłymi Ryzenami.

 

A monitor przynajmniej 100hz. SLI odpuść. Lepiej wymienić za rok kartę.

Z tego co mi wiadomo, obecnie nie ma monitorów 4K powyżej 60Hz. Na Computexie ASUS i Acer (?) zapowiedzieli monitory 144Hz które jeszcze nie weszły do sprzedaży, ale to dobrze bo 1080Ti póki co jeszcze nie wszędzie dociąga do tych 60FPS w 4k, więc wariant wymiany Pascala na Voltę + kupno drugiego monitora wydaje się sensowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja ocena tego zestawu jest taka. Chcesz mieszać herbatę w betoniarce. W momencie, w którym twoja praca nie skupia się na renderingu/symulacjach etc. Threadripper to kiepski kierunek. To świetna platforma, ale nie do gier/programowania. Za pasem czai się premiera Coffee Lake i wg. mnie i7-8700K lepiej spełni twoje wymagania. SLi sobie daruj. Dziś kup 1080Ti, a za rok/półtora wskoczysz na odpowiednik bazujący na Volcie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja ocena tego zestawu jest taka. Chcesz mieszać herbatę w betoniarce. W momencie, w którym twoja praca nie skupia się na renderingu/symulacjach etc. Threadripper to kiepski kierunek. To świetna platforma, ale nie do gier/programowania. Za pasem czai się premiera Coffee Lake i wg. mnie i7-8700K lepiej spełni twoje wymagania. SLi sobie daruj. Dziś kup 1080Ti, a za rok/półtora wskoczysz na odpowiednik bazujący na Volcie.

Do gier? Jasne, zgadzam się, Intel ze swoim wyższym IPC i taktowaniami sporo ugrywa. Ale nie przy 4k - tutaj nie ma praktycznie różnicy czy jesteś w obozie Intela czy AMD, limitem jest karta (przynajmniej do czasu Volty, ale patrząc na obecne wyniki 1440p różnice też nie wszędzie są na tyle duże żeby ogłaszać Intela dużym zwycięzcą).

 

Do programowania 6 rdzeni będzie ciut mało, a to będzie mój główny cel - brak kompromisów przy pracy. Lepszym wyborem wydaje się być Ryzen 7 jeśli rzeczywiście zrezygnuję z SLI (a tym samym nie będę potrzebował dodatkowych linii PCIe). Pytanie też co dalej z platformą Z300?

 

No i co do samego SLI - parę osób widzę że już to odradza, ale z drugiej strony obawiam się że będę pluł sobie w brodę jak przyjdzie Volta i dalej nie dostarczy zadowalających wyników na jednej karcie.

 

Jeśli będziesz intensywnie pracował na jednym SSD to zdecydowanie 960pro jak ten Plextor.

Tu masz test tego Plextor-a

http://www.tomshardware.com/reviews/plextor-m8pe-series-ssd-review,4794.html

 

Jeśli jednak to ma być tylko do uruchamiania programów, to bierz Plextor-a.

Nie sądzę żeby ten dysk w ogóle super intensywnie pracował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje z końcem miesiąca kupić podobny zestaw, tyle że na 1920X.

Dlaczego zdecydowałeś się na chłodzenie Noctua NH-U14S? Tzn. obecnie wybór coolerów na tą platformę jest bardzo problematyczny, ale teoretycznie bardziej wskazane są chłodzenia AIO, nawet mając na uwadze, że większość z nich nie przykrywa w 100% IHSa.

 

Podobne pytanie mam to płyty głównej ASRock X399 TAICHI. Czy podyktowałeś wybór?

Osobiście rozważam raczej Gigabyte X399 Aorus 7.

 

RAM faktycznie mógłby być tańszy za 200 zł więcej możesz mieć 3000MHz CL15 4x16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje z końcem miesiąca kupić podobny zestaw, tyle że na 1920X.

Też się na niego ostatecznie zdecydowałem. Gdyby nie to, że miałem mały problem z bankomatem to byłoby już zamówione.

 

Dlaczego zdecydowałeś się na chłodzenie Noctua NH-U14S? Tzn. obecnie wybór coolerów na tą platformę jest bardzo problematyczny, ale teoretycznie bardziej wskazane są chłodzenia AIO, nawet mając na uwadze, że większość z nich nie przykrywa w 100% IHSa.

Bo obecnie niedostosowane AIO są 2x droższe a chłodzą tak samo albo i gorzej niż ta Noctua. Póki nie będzie tego Enermaxa w Polsce, nie widzę sensu zakupu czegoś co nie pasuje do TR4.

 

Podobne pytanie mam to płyty głównej ASRock X399 TAICHI. Czy podyktowałeś wybór?

Osobiście rozważam raczej Gigabyte X399 Aorus 7.

Czytając wątek na innym forum, problemy z TAICHI pojawiły się może ze dwa razy na łącznie ponad 100 stron (nie wiem jak z tym Gigabytem). Poza tym raczej nie mam preferencji. Różnica w cenie to mniej niż 50zł, więc chętnie sam usłyszę dlaczego wolisz tego Gigabyta :)

 

RAM faktycznie mógłby być tańszy za 200 zł więcej możesz mieć 3000MHz CL15 4x16GB.

Nie wiem czy większych ilościach pamięci nie ma też większych problemów z taktowaniami. Możesz podrzucić link i powiedzieć jaka jest przewidywana zdolność do podkręcania (celowałem w 3200Mhz lub więcej)? 64GB pewnie i tak do niczego mi się nie przydadzą.

Edytowane przez Glibnes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo obecnie niedostosowane AIO są 2x droższe a chłodzą tak samo albo i gorzej niż ta Noctua. Póki nie będzie tego Enermaxa w Polsce, nie widzę sensu zakupu czegoś co nie pasuje do TR4.

Tu się zgodze, mnie osobiście od AIO najbardziej odrzuca głośność. Ta Noctua podobno ma względnie wysoką kulturę pracy. Pompki w AIO bywają tragiczne.

 

Czytając wątek na innym forum, problemy z TAICHI pojawiły się może ze dwa razy na łącznie ponad 100 stron (nie wiem jak z tym Gigabytem). Poza tym raczej nie mam preferencji. Różnica w cenie to mniej niż 50zł, więc chętnie sam usłyszę dlaczego wolisz tego Gigabyta :)

 

 

Z Gigabytem nie mam akurat żadnych złych doświadczeń. Z tego co, czytałem to ten Asrock ma trochę lepszą sekcję zasilania, ale dużo informacji nie znalazłem. Liczyłem właśnie na jakiś większy research :)

No i Gigabyte jest do znalezienia za 1500zł https://www.sferis.pl/plyta-glowna-gigabyte-x399-aorus-gaming-7-x399-ddr4-3600mhz-oc-usb-31-p517837

 

Nie wiem czy większych ilościach pamięci nie ma też większych problemów z taktowaniami. Możesz podrzucić link i powiedzieć jaka jest przewidywana zdolność do podkręcania (celowałem w 3200Mhz lub więcej)? 64GB pewnie i tak do niczego mi się nie przydadzą.

Patrząc po Ryzenach w wyższe taktowanie nie ma sensu zbytnio iść. Osobiście rozważam https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-32gb-2x16gb-3000mhz-cl15-cmk32gx4m2b3000c15-771747/ z założeniem dokupienia drugiej pary za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujecie resercz to może ta stronka?

 

ASRock         http://www.overclock.net/t/1638140/asrock-x399-taichi-fatality-overclocking-and-unofficial-support

 

Gigabyte       http://www.overclock.net/t/1637549/offical-gigabyte-aorus-x399-gaming-7-owners-thread

 

Tam będą chociaż wypowiedzi osób użytkujących już ten sprzęt.

 

Co do pamięci to ja jednak, choć w pewnym stopniu, sugerowałbym się listą kompatybilności ze strony producenta danej płyty.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujecie resercz to może ta stronka?

 

ASRock         http://www.overclock.net/t/1638140/asrock-x399-taichi-fatality-overclocking-and-unofficial-support

 

Gigabyte       http://www.overclock.net/t/1637549/offical-gigabyte-aorus-x399-gaming-7-owners-thread

 

Tam będą chociaż wypowiedzi osób użytkujących już ten sprzęt.

Dokładnie to forum wcześniej przeglądałem (tylko nie te tematy, a główny Threadripperowy).

 

Co do pamięci to ja jednak, choć w pewnym stopniu, sugerowałbym się listą kompatybilności ze strony producenta danej płyty.

Zgadza się, sprawdzałem już wcześniej i mój RAM był testowany na tej płycie (chociaż z tego co rozumiem, chyba tylko dwie kości a nie cztery). Dlatego wydaje mi się że lepiej dopłacić i mieć święty spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd wiesz że te pamięci zadziałają na 3200hz? w necie można znaleźć info że 2 moduły po 8gb działają, ale 4x8gb, w dodatku tak naprawdę osobne/nieprawowane czyli 2 x 2x8 - obawiam się że może tu być problem

  • G.SKILL 4x8GB 3200MHz Flare X Black Ryzen CL14 (2x2x8192) (dwa zestawy po 2x8GB) (F4-3200C14D-16GFX) @ x-kom.pl za 1 838,00 PLN (~430 EUR / ~513 USD)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd wiesz że te pamięci zadziałają na 3200hz? w necie można znaleźć info że 2 moduły po 8gb działają, ale 4x8gb, w dodatku tak naprawdę osobne/nieprawowane czyli 2 x 2x8 - obawiam się że może tu być problem

  • G.SKILL 4x8GB 3200MHz Flare X Black Ryzen CL14 (2x2x8192) (dwa zestawy po 2x8GB) (F4-3200C14D-16GFX) @ x-kom.pl za 1 838,00 PLN (~430 EUR / ~513 USD)

Na 100% nie wiem, ale jestem dobrej myśli skoro 2x8GB jest oficjalnie potwierdzone przez samego ASRocka. Nie ma ani jednego pełnego zestawu 32GB, który zostałby potwierdzony przez ASRocka.

 

Co masz też na myśli że są "osobne"? Jedyna różnica między jednym zestawem a drugim, o ile się nie mylę, to co najwyżej "sillicon lottery", ale jakby nie było to samo może być między tymi dwoma kostkami w jednym zestawie.

 

Tutaj ktoś prezentuje wyższe takty (ale i nieco wyższe ustawienia latency) na takim samym "zestawie" jaki ja wybrałem, tylko na płycie ASUSa:

http://www.overclock.net/t/1636566/asus-rog-zenith-extreme-x399-threadripper-overclocking-support/530#post_26344074

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w necie znalazłem info ze  G.SKILL TRIDENT Z 32GB DDR4 (F43200C14D32GTZ)  też działają na 3200 z ryzenami oraz płytą asrocka

https://level1techs.com/video/asrock-x370-taichi-motherboard-review-ryzen

Ale kolego Ryzen to nie Threadripper (niestety). Chociaż podejrzewam że nawet jesli by nie zadziałały z takimi taktami jak chcesz, to w końcu (podobnie jak w Ryzenach) pojawi się jakaś aktualizacja BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj koniecznie znać jak chodzą te 4 x 8gb flame x

Niestety sprawdzę dopiero w przyszłym tygodniu, bo czekam na zwrotkę uszkodzonego coolera :(

Części też miały być w następnym tygodniu, x-kom się pospieszył i wysłał to na dziś (dosłownie w momencie kiedy kurier zapukał do drzwi byłem na linii żeby jednak zmienić tego 1920x na 1950x, teraz to już mi się trochę nie chce tego reklamować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj koniecznie znać jak chodzą te 4 x 8gb flame x

Pierwsze rezultaty testów - działają bez problemu. Jedyne co zmieniłem w BIOSie to domyślne ustawienia RAMu na profil XMP.

System wstał, podstawowe testy się nie wysypały, później uruchomię jeszcze AIDA64 na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo... fajnie, proszę podaj mi jeszcze na ile poszło, z jakim opóźnieniem i timingiem

Przecież napisałem, że odpaliłem XMP i śmiga tak jak "producent" ustawił, czyli 3200Mhz, CL14 (14-14-14-34). Ale po trochę dłuższych testach zauważyłem że najprawdopodobniej nie są do końca stabilne, zarówno AIDA64 jak i Prime95 wywalają się po ok. 90 minutach (poza tym wszystko raczej normalnie, grałem wczoraj ze dwie godziny w DOOMa i działało bez problemu). Na noc postawię na domyślnych ustawieniach RAMu czyli 2400Mhz i zobaczymy czy też się wywali.

Edytowane przez Glibnes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...