Skocz do zawartości
Micky92

Możliwie bezgłośny htpc

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko mi się pojawiło co do HTPC. Aktualny setup wygląda tak:

- cpu AMD Phenom II X2 550

- mobo Gigabyte GA-M52L-S3P

- ram ddr2 4x1 gb 667 mhz

- psu fortrona 350W na wiatraku arctic cooling f12

- gpu geforce gt610

- jakiś hdd 320 gb

 

Wydajnościowo mi to odpowiada, bo stoi na Linuxie Mint i śmiga aż miło. To, co mi nie odpowiada to fakt, że jak nie mam włączonej żadnej muzyki, czy czegoś innego, to trochę za mocno słychać wiatraki (głównie na psu, ale chłodzenie procesora - boxowe - też). Tutaj powstaje pytanie, jak to wyciszyć, jak najbardziej tnąc koszty. Komputer jest używany tylko do multimediów, głównie kodi i youtube, bo od grania mam ps4.

Chciałbym tutaj wsadzić pico psu, tylko nie wiem czy mała moc zasilacza nie będzie przeszkodą. Do wymiany byłoby też chłodzenie na jakieś pasywne (albo po prostu ciche), ewentualnie też ssd zamiast hdd. To co planuję jest w ogóle wykonalne (i opłacalne) na am2, czy lepiej już przejść na intela 1155/1150 i tam coś działać? Bo nie wiem czy wysokie TDP phenoma nie będzie barierą, która wykluczy wykorzystanie pico psu i cichego komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że TDP nie jest w 100% wyznacznikiem poboru mocy , przy niskim poziomie obciążenia procek będzie mało pobierał .

 

Możesz się też pobawić w undervolting jak płyta pozwala .

 

Co do ciszy - wymiana chłodzenia na procku to podstawa , box od AMD z tych czasów nie był cichy .

 

Nie wie czy tego PII da się utrzymać na chłodzeniu pasywnym , może da radę przy UV i niskim obciążeniu procka .

 

Ew. cichy wentylator 120 mm .

 

SSD też wskazany , nie dość że cisza to podniesie wydajność / komfort pracy na kompie .

 

Albo przejść na Intela - niższy pobór prądu i lepsza wydajność - choć jak dla ciebie to wydajność PII wystarczy , do tego procki mają integrę w sobie więc odpada kolejny generator hałasu - chyba że ten GT610 jest pasywnie chłodzony .

 

Do HTPC to wystarczy nawet Celeron G5xx + płyta na H61 , resztę bebechów dajesz ze swojego kompa , GT610 możesz wtedy sprzedać / wyrzucić do kosza  ,integra z procka poradzi sobie z dekodowaniem video ( poza H265 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- psu fortrona 350W na wiatraku arctic cooling f12

 

W spec widzę, ten wentyl ma ponad 1300 RPM - za cicho przy 120mm nie będzie. Oczywiście mniej wydajny wentylator przy PSU o niskiej sprawności = grzanie. Sądzę, że ten zasilacz z tym wentylatorem jest do wymiany, na coś cichszego.

- jakiś hdd 320 gb

 

 

3,5" - to jest zwykle głośne. SSD rozwiaże problem

P

- cpu AMD Phenom II X2 550

- za mocno słychać wiatraki (głównie na psu, ale chłodzenie procesora - boxowe - też).

 

BOX w takim CPU cichy nie jest. ... taki CPU też chyba swoje ilości ciepła wydziela.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika jest pasywna, więc nie ma co jej ruszać.

Co do chłodzenia, chyba stanie na SilentiumPC Fortis, ewentualnie Zalman Performa. Pytanie jak z psu, jaki wentylator tam wsadzić? Bo skoro zasilacz sam w sobie jest sprawny, to nie widzę sensu wymiany wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 zasilacz sam w sobie jest sprawny,

 

Jaką ma sprawność? (ma certyfikat sprawności 80+ w wersji bronze, gold ... może platinum?) . Kolejna sprawa, nawet jak ma wysoką sprawność, a miał oryginalnie radiatory policzone do dosyć sporego przepływu powietrza (czyli stosunkowo małe = mało wydajne) to aby nie podnosić temperatur przy mniejszym przepływie powietrza, trzeba je wymienić na większe (po prostu wydajniejsze).

 

Prawidłowe wyciszenie zasilacza, to nie jest tylko wymiana wentylatora, na taki o mniejszym przepływie ... choć zdaję sobie sprawę, że 99% osób które "wycisza zasilacz", poprzez wymianę wentylatora na taki o mniejszej wydajności, taki błąd popełnia.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyciszyć zawsze można ale to nie będzie opłacalne do takiego staruszka tak wiec proponuje zakup komponentów które będą pasowały do nowego pieca

 

na początek zasilacz

 

niby można by kupić pasywny ale te są drogie jak diabli (520 seasonika kosztuje 650 wiec więcej niż ten zabytek) wiec zostaje kupno jakiegoś półpasywnego ale ze sporym zapasem mocy żeby z tego trybu nigdy nie wychodził

z myślą o zastosowaniu w nowym zestawie wybrałbym coś o mocy 650w gold

 

jedziemy dalej chłodzenie cpu

 

grandis v2 o ile się zmieści do budy, dlaczego do tego zestawu ładowanie czegoś droższego niż 200 zł byłoby dziwne, grandis nie jest dużo droższy od fortisa 3 a lepiej chłodzi a co za tym idzie z tym zestawem to nawet nie wiem czy wentylator się na nim załączy (zależnie od mobo i opcji w biosie) a do nowego pieca zostanie

 

no własnie jaka buda bo nie napisałeś a tu dużo zależy od niej, maksymalne wymiary psu, chłodzenia cpu itd jeśli jest to jakiś midi tower wybierany z głowa to nie powinno być problemów inaczej może się okazać że będzie trzeba budę wymienić

ekonomicznie silentium x70, chyba że się uprzeż zamykać to w obudowie htpcbo wtedy to już wszystkie komponenty trzeba z linijką mierzyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten komputer i tak będzie tylko jako htpc, więc nawet przy wymianie kiedyś to i tak tylko na bardziej energooszczędne. Dodatkowo jak będę wymieniał to będzie to jakaś płyta w formacie itx, dlatego nie wiem, czy grandis nie będzie po prostu za duży do budy mini itx w przyszłości. A teraz to siedzi w jakiejś budzie noname w rozmiarze midi tower, więc teraz większość chłodzeń i zasilaczy powinna podejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...