Skocz do zawartości
vierii

jaki komuter? 8700k czy 8600K i jaka płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Składam nowy sprzęt i mam kilka dylematów.

 

Po pierwsze zastanawiam się nad procesorem oraz nad płytą. 

 

Chciałbym żeby komputer wystarczył na co najmniej 5 lat - najlepiej bez wymiany podzespołów ( no może oprócz kary graficznej która na pewno nie wystarczy na 5 lat). Komputer do gier. Raczej nie używam go profesjonalnie -  do czegoś innego co mogło by zżerać jego zasoby. Zależy mi żeby sprzęt był opłacalny, a nie przepłacony, żeby był dobry stosunek wydajności do ceny. Średnio interesuje mnie  zabawa z kategorii   "  + 10% wydajności za +40/50% ceny więcej.

 

W takim wypadku co polecacie? I-5 8600K czy  I-7 8700K? Ja skłaniam się chyba ku 8600, ale 8700 jest chyba bardziej przyszłościowy w perspektywie tych 5- 6 lat? Nie chciał bym raczej w ich trakcie wymieniać procesora... Za to 8600K jest chyba bardziej opłacalny ( tańszy o 550 PLN) Różnice w testach są prawie żadne,gry nie wykorzystują nawet 6 wątków obecnie - a zanim będą wykorzystać 12 to trochę czasu minie... Po za tym 8700k chyba gorzej się kręci i się podobno przegrzewa...

Proszę o rade i opinie.

 

Druga sprawa to płyta główna. Nie jestem w tej sprawie ekspertem ale zależy mi na podkręcaniu procka i ramu więc musi być dobra sekcja zasilania i dobrze chłodzona.? Czy to przesada z tym i wystarczy płyta do 600 PLN i też da się podkręcić do około 5000Hz

Czy jest duża różnica między płytami które mają max taktowanie pamięci po OC 4000Mhz a np 4333MHz mają.  Ile faz do jakiego procka polecacie? Zależy mi też na dobrym audio chyba najlepsze jest ALC1220?

 

Na razie moim kandydatem jest Asrock z370 extreme4 - https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-extreme4-z370-sata3-ddr4-usb3-1-gen-2-m-2-atx-1533536/

Ma 12 faz - to chyba sporo. Chyba na płycie przy perspektywie kręcenia nie ma co oszczędzacz.... Jak sądzicie?

Problem z tym że jest na razie mało testów i nie wiem co wybrać.

Zastanawiam mnie czemu np.  GIGABYTE Z370 AORUS GAMING 7 oraz MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC - test tych płyt: https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_plyt_gigabyte_z370_aorus_gaming_7_oraz_msi_z370_gaming_pro_carbon_ac-4002-21.html

mają gorsze sekcje (moim zdaniem ) a są droższe.

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z370-gaming-pro-carbon-ac-z370-sata3-ddr4-m-2-usb3-1-gen-2-atx-978601/

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z370-aourus-gaming-7-z370-sata3-ddr4-m-2-usb3-1-gen-2-atx-978545/

 

Proszę o porady i propozycje.

Edytowane przez vierii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinno się kupować podzespołów na wyrost, i5 do gier jest wystarczające, z HT korzysta ułamek produkcji, liczy się głównie ilość rdzeni i taktowanie, oczywiście w dużym uproszczeniu. Lepiej coś wymienić, gdy zajdzie taka potrzeba, niż przepłacić i nie wykorzystać, no chyba że chcesz szpanować, że masz i7, ale odkąd intel zmienił nazewnictwo i weszło i9, to już raczej nieaktualne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od tytułu i jego optymalizacji, gry nie są pisane pod urządzenia wieloprocesorowe i wielowątkowe, takie dodatki nie dają tu zbyt dużego wzrostu klatek, chociaż można wykorzystać HT, gdy produkcja zostanie napisana na większą ilość rdzeni, niż dysponujemy, jednak obecnie nie widać znaczącej różnicy między 4/8, 6/6, 6/12, czy nawet 8/16 przy tym samym taktowaniu i zbliżonej architekturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,powiedzmy że procesor już wybrałem. Zdecydowałem się wstępnie na i5.

Jeśli o chodzi o płytę to czy jest duża różnica w taktowaniu ramu po OC między max na nie których płytach 4000 a 4333?

Zwracać na to uwagę? Któa z tych 3 płyt którą podałem nadaje najlepiej do kręcenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poczekać na testy płyt Z370. Ale imo róznica nie będzie zbyt  wielka ;) Ale to tylko moje zdanie :P

 

EDIT

 

Cofam co napisałem zobacz sobie jakie problemy ma ten Gigabyte z sekcją ==>

 

Edytowane przez shakal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z370 fatal1ty k6 bardzo solidna płyta za jeszcze w miarę dobrą cenę.

 

 

 

Moim zdaniem nie powinno się kupować podzespołów na wyrost, i5 do gier jest wystarczające, z HT korzysta ułamek produkcji, liczy się głównie ilość rdzeni i taktowanie, oczywiście w dużym uproszczeniu. Lepiej coś wymienić, gdy zajdzie taka potrzeba, niż przepłacić i nie wykorzystać, no chyba że chcesz szpanować, że masz i7, ale odkąd intel zmienił nazewnictwo i weszło i9, to już raczej nieaktualne [:)]

 

 

https://i2.wp.com/gifrific.com/wp-content/uploads/2014/02/Deniro-Smile-and-Clap-Taxi-Driver.gif?ssl=1

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze takie pytanie ile podkręce pamięci G.SKILL RipjawsV DDR4 2x8GB 3000MHz (one akurat 15CL)ile 3200Mhz (16 CL), a ile 3000Mhz ( CL)? Zastanawiam sie jakie kupić? moja płyta która zamówiłem to asrock z370 Extreme4 i pisze że max moznap odkręic do 4333Mhz. Jakie jest sens kupić?

Zastanawiam się nad 3 opcjami:

 

3000Mhz 15cL kosztują 769 PLN 

3200Mhz 16 CL 749 PLN 
3400Mhz 16cL 850/900 PLN

 

Jak to możliwe że 3200 są tansze od tych 3000 - bo CL 16 a nie 15?? To cojest ważniejsze Mhz czy CL?

Które kupić przy tak małych róznicach cenowych ?

 

Ale ile mniej więcej podkręce? do 4000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są na samsung d-die dual rank double sided. Nie spodziewaj się dużego OC. 200-300MHz przy poluźnieniu timingów. B-sie single rank single sided potrafią pójść o 600MHz szybciej przy zwiększeniu opóźnień, z tym że same w większości mają CL14. Więc z tymi co wkleiłeś skończysz koło 3400MHz CL17, b-die robią 3600 CL16 standardowo z tego co piszą, i to chyba ograniczenie IMC czy mobo z wiekszości przypadków, bo widziałem że goście robią na nich po +4000MHz CL19. 

Nie wiem jak podkręcają się 3400 d-die dual rank double sided, przeważnie ludzie albo kupują tańsze 300/3200 i są zadowoleni z niższej ceny, albo dokładają do b-die 3000/3200 za więcej kasy ale je kręcą. Wydaje mi się że z ramem 3000/3200 na lepszych kościach b-die skończysz z lepszym wynikiem niż z 3400 ale na innych kościach. A nawet na pewno. Tu masz listę

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/?st=j96jgcm6&sh=14b6e748

 

tu masz fajne za 900zł

 

https://www.ceneo.pl/44070796

 

3600 Cl16 więc mega szybkie na wejście, a pewnie pójdą na 4000/4200 CL19 jak IMC da radę.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są na samsung d-die dual rank double sided. Nie spodziewaj się dużego OC. 200-300MHz przy poluźnieniu timingów. B-sie single rank single sided potrafią pójść o 600MHz szybciej przy zwiększeniu opóźnień, z tym że same w większości mają CL14. Więc z tymi co wkleiłeś skończysz koło 3400MHz CL17, b-die robią 3600 CL16 standardowo z tego co piszą, i to chyba ograniczenie IMC czy mobo z wiekszości przypadków, bo widziałem że goście robią na nich po +4000MHz CL19.

Nie wiem jak podkręcają się 3400 d-die dual rank double sided, przeważnie ludzie albo kupują tańsze 300/3200 i są zadowoleni z niższej ceny, albo dokładają do b-die 3000/3200 za więcej kasy ale je kręcą. Wydaje mi się że z ramem 3000/3200 na lepszych kościach b-die skończysz z lepszym wynikiem niż z 3400 ale na innych kościach. A nawet na pewno. Tu masz listę

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/?st=j96jgcm6&sh=14b6e748

 

tu masz fajne za 900zł

 

https://www.ceneo.pl/44070796

 

3600 Cl16 więc mega szybkie na wejście, a pewnie pójdą na 4000/4200 CL19 jak IMC da radę.

Ok to wybiorę 3600 cl16 , tylko teraz trident czy ripjaws , jedne i drugie to b-die

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Nie wiem czy do tak wysoko taktowanego ramu jak 3600Mhz nie potrzeba dodatkowego chłodzenia G.Skill Turbulence III.

 

 Moim prywatnym zdaniem procesor i5-8600K + płyta Msi z370 sli plus i ram o taktowaniu 3000Mhz wystarczy Ci w zupełności. 

 

To, że kupisz i7, oraz droższą płytę i wysoko taktowany ram zrobi znaczącą różnice w cenie, ale niewielką i zarazem nieodczuwalną co do wydajności w grach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...