Skocz do zawartości
Spider22

ASUS PB27UQ - 27cali i 4K?

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę będzie. Tu spokojnie 2560x1440 wystarczy moim zdaniem.   Dla mnie 4K ma sens dopiero przy 32', a nawet więcej bym powiedział. Ogólnie ja bym się nie pchał w monitory 4K o ile nie jest się jakimś grafikiem. Do gier i filmów 2560x1440 będzie w sam raz.  Inna sytuacja ma się w monitorach Ultrawide, ale ja osobiście nie toleruje takich proporcji bo to dla mniejsze monitory połączone ze sobą. Tyle że bez ramki.

 

Ja osobiście  jakbym miał zastąpić monitor 27' (2560x1440) dobrym TV 49' 4K to zrobiłbym to ponownie.

 

Świadomie zrezygnowałem z monitora 27', bo i tak na PC prawie w ogóle nie gram, bo nic interesującego dla mnie nie ma z tych gatunków gier co lubię. 

 

Popatrz na parametry. Ew się przejdź do marketu jakiegoś i spróbuj porównać jakoś obrazu. Zależnie w jakiej odległości byś siedział to raczej 2560x1440 i 27' Ci wystarczy. IMO lepsze to  zamiast pchać się  w 4K przy 27 calach.  Owszem można ustawić niższą rozdzielczość  i grać na niej, ale nie o to chodzi. Dla mnie po prostu 27' i 2560x1440 to idealne połączenie.  W grach mniejsze wymagania względem karty/procesora niż w przypadku 3840x2160, a różnica gołym okiem prawie żadna przy takim monitorze.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy monitor  4k w 27 calach nie będzie zbyt mały do takiej rozdzielczości ?

 

Nie. W dzisiejszych czasach jest skalowanie, które działa całkiem dobrze.

 Do gier i filmów 2560x1440 będzie w sam raz.

 

Wolałbym oglądać filmy 4K na 27" w 4K, a nie w 2560x1440 ... z jakiego powodu Ty wolisz niższą rozdzielczość w tym przypadku? (przypadek oglądania filmów 4K z odległości kilkudziesięciu cm od ekranu, na monitorze 27")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie widzę różnicy przy takiej wielkosci monitora i nie siedziałbym przy nim tak blisko.  Może inni widzą. Wiem że jest skalowanie. Ale w moim przypadku to sprawa indywidualna, bo ja całkowicie usunąłem z pokoju biurko, wiec nigdy nie będę grał już na monitorze. Mam kanapę, a przed kanapą maly stolik pod wysuwaną  klawiaturę i mjejsce na myszkę, a 1.2 metra dalej TV 49' 4k z HDR (patrz sig) i tu różnice już widze pomiędzy rozdzielczościami. Dlatego napisałem mu by się przeszedł gdzieś  zrobić porównanie takich monitor'ów. Ja tam dalej jestem zdania że 2.5K do 27' w zupełności wystarczy, ale skoro skalowanie działa całkiem dobrze w takich monitorach to może brać śmiało. Do gier sobie przełączy na 2560x1440, a do filmów ustawi 3840x2160 jeśli będzie widział różnice. Ja nie widziałem, bo miałem okazję taki monitor testować w pracy.   Dlatego nie wziałbym osobiście takiego monitora, ale jeśli faktycznie skalowanie działa dobrze i można na stałe ustawić niższą rozdzielczość bez żadnego rozmazywania i braku ostrości. To kto wie może bym wtedy się zdecydował na taki monitor. Ale teraz mam nieco inne wymagania co do stanowiska i wielkości wyświetlacza. Dla mnie 27,  czy nawet 32' to za mało. Min 40'

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tr W grach mniejsze wymagania względem karty/procesora niż w przypadku 3840x2160, a różnica gołym okiem prawie żadna przy takim monitorze.

 

W 2560x1440 na 27", z odległości "monitorowej" (przyjmijmy 60cm) nadal wypadało by włączyć AA, np. SSAA x2 ( MSAA, FXAA to jednak nie to samo - do takiego wniosku doszedłem po zabawie w Mass Effect 2). Wymagania wydajności 2560x1440 2x SSAA vs. 3840x2160 bez upsamplingu 2x SSAA będą dosyć podobne ( 7372800 pikseli na klatkę przed skalowaniem, vs 8294400 pikseli ... ale za to w drugim przypadku obraz będzie jednak wyższej jakości)

Bo nie widzę różnicy przy takiej wielkosci monitora i nie siedziałbym przy nim tak blisko.  Może inni widzą. Wiem że jest skalowanie. Ale w moim przypadku to sprawa indywidualna, bo ja całkowicie usunąłem z pokoju biurko, wiec nigdy nie będę grał już na monitorze. Mam kanapę, a przed kanapą maly stolik pod wysuwaną  klawiaturę i mjejsce na myszkę, a 1.2 metra dalej TV 49' 4k z HDR

 

49" z 1,2 metra, to jak 24,5" z 0,6metra (60 cm to taka dosyć często spotykana odległość od monitora). Także postrzegana wielkość obrazu na 27" z 0,6m będzie taka, jakby był większy od 49" z 1,2m.

ale skoro skalowanie działą całkiem dobrze w takich monitorach

 

Skąd pomysł, że chodzi o skalowanie w monitorze?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze dla innych tak jest. Dla mnie to wygląda zupełnie inaczej. I inaczej do tego podchodzę Kyle.  Dla mnie wyświetlacz musi być duży, a że siedzę od niego dalej od mniejszego monitora to niczego dla mnie nie zmienia. Dalej mam wrażenie jakbym miał większy wyświetlacz niż gdybym siedział przy 27' monitorze bliżej, Wiem to po sobie bo pracuje na takich monitorach w pracy.  No i TV zawsze mogę przesunąć nieco bliżej, ale po co..

 

 

Inna sprawa to wygoda. Jak napisałem nie mam biurka. Nie mam nawet fotela. Stanowisko typowo pod konsolę, filmy i czasem jakaś  gra na PC typu GTA 5 czy  Battlefield 4.  Bo to jedyne gry w jakie czasem gram na PC. Nie twierdzę że nie masz racji, bo pewnie masz.  Nie mam zamiaru tu dyskutować na ten temat, więc się nie nakręcaj i nie wyskakuj mi to z jakimiś liczbami bo szkoda Twojego i mojego czasu. Dla mnie 27' i 2560x1440 to w sam raz. I taki monitor bym kupił. EOT.

 

Co do skalowania to może i być przez kartę. OMG..  

EOOT.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus chwali się świetnym odwzorowaniem barw na tym monitorze.

 

https://www.asus.com/pl/Monitors/PB27UQ/

 

Pytanie czy po ustawieniu FullHD obraz będzie się idealnie skalował? Teoretycznie zamiast 1 piksla powinny być 4 identyczne.

 

Bedę siedział bardzo blisko monitora do tego dochodzą funkcje oszczędzania wzroku obawiam się tylko stron internetowych i ich wielkości.

 

Będę go używał do filmów 4K i gier kwestia czy zmiana fullHD na 4k wywoła efekt WOW

Edytowane przez Spider22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy po ustawieniu FullHD obraz będzie się idealnie skalował? Teoretycznie zamiast 1 piksla powinny być 4 identyczne.

 

 

To już zależy od elektroniki monitora (sposób skalowania przez zwielokrotnianie pikseli, lub interpolacja sześcienna - tylko w pierwszym przypadku będzie sytuacja 4 identycznych pikseli z jednego). ... no pozostaje jeszcze skalowanie przez kartę graficzną.

 

Tak czy inaczej 1920x1080 na 27" ekranie, z odległości kilkudziesięciu centymetrów, bez AA wygląda kiepsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...