Skocz do zawartości
bart_666

Moc ogniwa peltiera pod dochłodzenie układu LC Swiftech H240 x2

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :grin:

czy macie doświadczenie z prawidłowo dobranym ogniwem peltiera do dochłodzenia układu LC?

Chciałbym dopiąć do Swiftech H240 x2 dodatkowy blok wodny z ogniwem peltiera, ale nie chcę przesadzić z mocą, czy są jakieś przybliżone wzory pozwalające określić jaka moc ogniwa będzie optymalna do mojego układu? Reszta sprzętu to:

CPU i7-3770k(chłodzony blokiem EK Supremacy evo)

GPU GTX 780 GHz Edition (chłodzony powietrzem)

PSU Thermaltake Grand 650w

dzięki z góry za zainteresowanie tematem i wszystkie odpowiedzi :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peltier + WC ?

 

To raczej średnio sensowny pomysł .

 

Co do mocy peltka - z dawnych lat to pamiętam że powinien mieć moc ~2x większą niż chłodzony nim procek czyli gdzieś ~160 W .

 

Do tego WC będzie miało sporo ciepła do odporowadzenia z układu - 240+ W ( TDP I7 + moc peltka , bez OC i podnoszenia napięcia )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, chyba mnie nie zrozumiałeś, chodzi tylko o obniżenie temperatury w układzie LC, no i właśnie chciałbym aby ktoś odpisał z doświadczenia czy to będzie 1st. Cel (co mija się z celem) czy 5 st. Cel (co jest już ok) no i jakie ogniwo chłodzić jakimś zwykłym radiatorem np. Scythe Katana, kupić np 30W, 60W, czy większej mocy?


Ciepła strona ogniwa nie będzie w układzie LC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w delegacji i rachunki za prąd mnie nie dotykają :> , a tak na poważnie odradzacie taki zabieg?

Koszty są niskie w moim wypadku bo mam drugi blok, kwestia tylko zakupu ogniwa ok 20-30pln i jakiś używany cooler tak liczę 30-40pln, pastę mam w zapasie, jakiś wyłącznik do ogniwa się znajdzie. Boję się tylko przesadzić z mocą, zasilacz ma ok 150W zapasu ale takie ogniwa trudno schłodzić, dlatego celuję w TEC1-12706 ok. 60W albo TEC1-12708 ok. 70W, max TEC1-12710(90W schłodzić powietrzem to wdaję się sporo). No i kwestia pojawienia się jakiś efektów skropionej cieczy na odcinku blok chłodzony peltierem - blok CPU, na pewno przy większych mocach ogniwa takie zjawiska pojawią się wcześniej. Na znalezionych filmach w sieci ludziska uzyskują znaczne spadki temperatur, ale bez obciążania układu LC, To co nikt nie jest za takim rozwiązaniem? :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko chłodziarka freonowa ... peltier ma max sprawność do 50% 

Ok liczymy  dla ogniwa 65W

65 odbierze a 110W trzeba wypromieniować...

Teraz niech sam CPU da 65W ciepła wynik wychodzi na zero...

 

Dla chillera freonowego COP wynosi 3 lub 4 czyli odbierze 4 razy tyle co moc agregatu... ale to mało mobilne rozwiązanie..

 

Odpuśc sobie pomysł pelta... to już nie jeden przetestował i wyniki są niezachęcające

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie mogę się zgodzić z takim argumentem, że CPU wydzielające 65W ciepła w tym układzie (ogniwo odbierające 65W i chłodnica odbierająca pewną cześć ciepła) zbilansuje całkowite ciepło na zero.

No właśnie nie mogę się "dogrzebać" pisząc kolokwialnie do wyników testów takich układów, jeżeli masz z tym doświadczenie to odpisz czy mam szansę zbić temperaturę o 5st. C za chłodnicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie mogę się zgodzić z takim argumentem, że CPU wydzielające 65W ciepła w tym układzie (ogniwo odbierające 65W i chłodnica odbierająca pewną cześć ciepła) zbilansuje całkowite ciepło na zero.

No właśnie nie mogę się "dogrzebać" pisząc kolokwialnie do wyników testów takich układów, jeżeli masz z tym doświadczenie to odpisz czy mam szansę zbić temperaturę o 5st. C za chłodnicą.

 

Już po tym poście dochodzę do wniosku, że nie masz najmniejszego pojęcia o tym, czy choćby nawet o temacie chłodzenia.

 

Jak wszystko wyżej - odpuść sobie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :>

temat chyba do zamknięcia, co nie znaczy że nie poeksperymentuje z ogniwem peltiera, choćby po to aby odpisać na tym forum jakiś konkret typu miałem chłodnicę 240 producenta X i dwa bloki marki Y I Z, dołożyłem ogniwo 60W i po włączeniu po pół godziny dostałem 0,5st C mniej :zonk:

pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dawnych czasów pamiętam, że:

- różnica temperatur między stroną ciepłą a zimną to około plus/minus 68*C

- im bardziej ochłodzić stronę ciepłą tym niższą temperaturę uzyskasz na stronie zimnej.

- zwykłym małym radiatorem i wentylatorem za bardzo nie ochłodzisz strony ciepłej.

 

Potrzebne dość wydajne chłodzenie strony ciepłej jakimś lepszym (droższym niż 30-40 zł) radiatorem.

 

Moc Peltiera - im większa tym lepsza pod warunkiem zachowania dobrego chłodzenia strony ciepłej.

Myślę, że jak chcesz się pobawić to minimalna moc to 100W.

Ale to tylko dla samej frajdy bo efekty mogą być mizerne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...