Skocz do zawartości
.PaVLo.

Toshiba P300 3TB - głowica ciągle pracuje (godzinami)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu obserwuję, a raczej słyszę, że cały czas pracuje głowica dysku i nie ma to znaczenia czy system jest załadowany, czy jestem akurat w biosie. Chrobotanie zaczyna się w chwili jak załaduje się bios płyty i trwa godzinami.
 
Ktoś spotkał się z takim zachowaniem? Smart niczego złego nie pokazuje. Przeszkadza mi to, że każde uruchomienie gry czy jakiegoś programu z dysku jest przedłużone bo dysk coś mieli. Sprawdzałem w monitorze zasobów i nic szczególnego tam nie widać.
 
Sc83q8fh.png
 

Zastanawiam się czy to nie jakiś sterownik SATA tak powoduje.
Sprawdziłem i dysk mieli nawet z odłączoną taśmą SATA. Próbuję zdefragmentować partycje, ale idzie to strasznie wolno, ale transfery na dysku wyglądają ok, mimo, że przy niektórych opcjach widać, że dysk wymusza jakieś działania.


Wyłączenie APM w Crystaldisk nic nie dało, dysk ciągle coś mieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, najnowszy, ale nie było tego problemu od razu, pojawił się stopniowo, i teraz dysk pracuje cały czas. Nawet szukałem jakichś opcji w biosie, ale nic tam nie ma.

 

Aha, dysk służy jako magazyn, ale mimo to zdarz się, ze coś spowalnia, jak Cibenench, który w połowie przycina animację, ale wynik ostateczny jest stabilny.

 

Defragmentacja trwa wieki, jedną partycję gdzie mam 240GB danych robił ponad godzinę, a najlepsze, że na przykład w HDTune wynik jest dobry, jednak widać spadki o kilkadziesiąt MB/s, ale to jednorazowo na cały test.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę.

 

Najpierw zacząłem od samego biosu i grzebania w ustawieniach, ale postanowiełm sprawdzić kable SATA i chyba znalazłem problem.

 

Dysk był podpięty pod to samo gniazdo ("piętrowe" SATA) co napęd DVD, a dodatkowo nie podobała mi się sama taśma od nagrywarki. Pozmieniałem układ dając nagrywarkę na ostatni port oraz dyski osobno, dobrze że mam aż 6 SATA na płycie. Na razie dysk się uspokoił, ale muszę to jeszcze dalej obserwować.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo coś jest z płytą główną, albo z programem do defragmentowania. Obecnie przywróciłem obraz systemu i wywaliłem sam program (PerfectDisk). Dysk znów się uspokoił i jak na razie to podejrzewam, że coś się z nim dzieje podczas defragmentacji lub sam program coś miesza w dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat może i stary, ale też mam problem. Tyle że przy zakupie dysku był już wadliwy. Więc nie dziwię się że masz takie problemy. U mnie po podłączeniu byl nie wykrywalny przez UEFI/BIOS a z kolei system prosił o inicjowanie dysku (obu opcjach kończy się blędem!)...ehhh coś ewidentnie skopali w oprogramowaniu albo coś innego.

Kupiłem go w 23.11.2017 a odebrałem go 29.11.2017 do dziś wciąż czekam na zwrot.

https://www.emag.pl/dysk-toshiba-p300-3tb-7200rpm-64mb-sata-iii-hdwd130uzsva/pd/DRSQ3DBBM/

 

Wiecie co jest ciekawe to że stan magazynu jest "niedostępny", przecież w dniu 28.11.2017 stan był na "w magazynie". Czyli w dużej ilości i co tak niby poprostu zostały wszystkie sprzedane?

Bardziej mi pasuje jeśli wstrzymali sprzedaż lub go poprostu wycofali.

Póki co, na twoim miejscu dałby se spokój i prędzej żądałbym zwrotu pieniędzy. Zostać przy marce WD. Tym razem zostaję przy WD RED 2 TB lub wezmnę WD BLUE 2 TB(jest tańszy, szybszy i opłacalny-kosztuje w tym sklepie 276 zł).

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novice

Napewno, bo jak inaczej to wytłumaczyć. Ciekaw jestem co powiedzą mi w eMag-u. Mimo mam prawo do zwrotu w ciągu 14 dni. Jak myślicie czy te dyski WD Blue 4 TB WD40EZRZ nadają się do magazynowania danych?

Wiem że WD RED jest idealny ale drogi. A ten WD BLUE 4 TB ma super cene, mimo posiada 2 lata gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...