Skocz do zawartości
DjTechnics

Monitor do gier WQHD 2-3kzl

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam taki monitor

https://www.morele.net/monitor-benq-rl2455hm-577509/

Myślałem o tym

271hu

 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-acer-predator-xb271hu

 

Zależy mi na jakości obrazu, chciałbym coś w cenie 2-3k.

 

Wystraczyloby mi do grania nawet 75hz, więcej nie potrzebuje.

 

Widziałem ostatnio w sklepie Forza horizon 3 podpięte pod jakiś tv i kolory były super, a u mnie taka jałowizna jakby zupełnie inna gra była.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się o jaki monitor Ci chodzi, ale popraw linka bo nie widać.

Dzięki Pablo za info, link już poprawiony, jak myślicie duża będzie różnica po przejściu z takiego Benq na Acera, obawiam się trochę, że coś nie tak będzie z matrycą, i będę musiał kilka razy wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EW ten:

 

https://www.morele.net/monitor-aoc-ag271qg-774630/

 

 

 

Ale z wyciekiem w matrycach to standard dzisiaj . W TV też to masz i to nawet takich za 5-6K . Np mój ma w rogach lekki wyciek, ale to nie przeszkadza. Poczytaj recenzje tych monitorów i zdecyduj. Chodzi mi tu o kolory i czas reakcji matrycy. Chociaż powinno być chyba podobnie. Oba monitory mają IPS, G-Sync i 144 hz oraz rozdzielczość   2560x1440. Np tylko jaki masz sprzęt czyli procesor i kartę graficzną , a najlepiej cały konfig. Bo może być tak że coś  na FullHD Ci wystarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EW ten:

 

https://www.morele.net/monitor-aoc-ag271qg-774630/

 

 

 

Ale z wyciekiem w matrycach to standard dzisiaj . W TV też to masz i to nawet takich za 5-6K . Np mój ma w rogach lekki wyciek, ale to nie przeszkadza. Poczytaj recenzje tych monitorów i zdecyduj. Chodzi mi tu o kolory i czas reakcji matrycy. Chociaż powinno być chyba podobnie. Oba monitory mają IPS, G-Sync i 144 hz oraz rozdzielczość 2560x1440. Np tylko jaki masz sprzęt czyli procesor i kartę graficzną , a najlepiej cały konfig. Bo może być tak że coś na FullHD Ci wystarczy.

Chyba zamówię tego predatora, grafikę mam gtx 1070 po OC oraz 4790k@4.5ghz.

Będą mogl oczywiście sobie w predatorze ułatwić 60-75hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już monitor, problemów z podświetleniem nie ma, ale kurde myślałem, że te kolory będą super w porównaniu do starego Benq, szału nie ma, różnica minimalna... Pobawilem się ustawieniami i bez większych zmian.

Jak ustawić ostrość w tym monitorze? Bo taki obraz lekko rozmazany, nie widzę tam takich ustawień...

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Jestem bardzo zawiedziony jakością obrazu tego monitora.

Mamy w pracy '20 tableto monitor na ekranie LED IPS 4k, kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten ekran, zapragnąłem mieć takie kolory w domowym zaciszu, piękna czarna czerń, zero minimalnego bleedingu ideał. Jakość obrazu jest prawie jak SuperAmoled.

 

Wiecie jak wygląda przy nim obraz na monitorze za 3 tysiące?

Jak odpad po produkcyjny, Kolory może trochę lepsze niż mój stary monitor, różnica może z 15%, ale czerń? Czerni w tym monitorze to nie ma, mamy kolor siwy, porażka na maksa, gdy puszczam jakiś film w ciemnym klimacie to wygląda jakby był kurde nagrywany kamerą z kina.

 

Wielkie wrażenie robi tylko rozdzielczość i wielkość tego monitora, a obrazowo jest to śmieć i nie wiem skąd tyle pozytywnych opinii.

 

Ten monitor ma tak cienkie ustawienia, że monitory za kilkaset złotych maja większe możliwości konfiguracji. Wyobrażacie sobie brak możliwości ustawienia ostrości? Ciągle mam wrażenie, że obraz jest lekko rozmazany i nie mogę tego zmienić.

 

Monitor kupiłem w Media Markt, najlepsze jest to, że sprzęt nosi ślady użytkowania i ryse na tylnim panelu, przy zaczepie ekranu. Nigdy więcej zakupów w tym dziadowskim sklepie, zero odzewu na maile od kilku dni.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz go smialo oddac. Niestety ale jeden IPS nie jest rowny drugiemu. Poszukaj moze cos na VA. Ja mialem monitor IPS a dokladnie to Dell 2209WA i kolory oraz czern tez bez szalu. Teraz mam TV na matrycy VA. Po paru ustawieniach kolory duzo lepsze i czern.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie:Na na drugim zdjęciu mój Benq tn za 500zl i Acer 271hu za 3k. Najgorsze jest to, że Acer nie ma opcji sharpness i obraz nie jest tak wyraźny jak na Benq, oceńcie sami

Gdzie ten skok cenowy w jakości ? 82f25d0e8877a4957d93e912dc891042.jpg3319895236064e19dcbd65222da72e82.jpg

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz polecić jakiś konkretny model to sprawdzę? Jakie będą minusy panelu VA?

Przed kupnem Acera, czytałem te i inne fora, i miała być "kolosalna" różnica między TN a IPS, sami widzicie jak jest na fotkach.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerń nigdy nie była mocną stroną paneli IPS. Odnośnie samego monitora - w ustawieniach jest coś takiego jak Dark Boost, który rozświetla ciemne partie - jeżeli masz aktywną tę funkcję, to ją wyłącz. Jasność na jakim poziomie masz ustawioną? Ewentualnie możesz też spróbować ustawić monitor na podstawie tej strony i zobaczyć, czy będzie poprawa - http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Boost wyłączyłem, wszystko wyregulowane, brakuje mi jednak tej ostrości krawędzi w teksturach z Benq, tam obraz był wyrazniejszy.

W nowej grze Wolfenstein w opcjach możemy ustawić ostrość i wtedy wygląda super, w innych grach niestety nie ma tej opcji tak samo w Windows i oczy się męczą przy tym lekkim blurze.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. pomiarów, Acer 271hu ma kontrast ponad 1000:1, a Benq RL2455HM ma kontrast ~900:1, więc lepszą czerń ma Acer - jak u Ciebie jest inaczej, to masz źle ustawiony monitor i/lub kartę graficzną ( np. jeśli podłączysz monitor do HDMI, to na niektórych kartach, na domyślnych ustawieniach będziesz miał ucięty zakres gradacji= gorszy kontrast bez zmiany tego ustawienia)

 

 

W nowej grze Wolfenstein w opcjach możemy ustawić ostrość i wtedy wygląda super,

 

Nastawa "Ostrość" może najwyżej działać na zasadzie filtra, który jedynie zniekształca obraz, przez sztucznie zwiększenie kontrastu krawędziowego (jak dla mnie, jest to bardzo, bardzo dalekie od "super"). Prawda jest taka, że na obrazie statycznym, większą ostrość da się uzyskać na tym ekranie, który ma większe zagęszczenie pikseli. Przy obrazie ruchomym, za ostrość odpowiada głównie czas reakcji matrycy, więc wygra ten, który ma ten czas krótszy.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrast ≠ lepsza czerń

IPS będzie srebrzył i na to nic nie poradzisz ale można to nieco zmniejszyć obniżając jasność. W zależności od monitora niższa jasność może niestety obniżać kontrast ale nie musi. Poszukaj swojego modelu na tftcentral może będzie test.

 

A co do ostrości to tutaj http://www.lagom.nl/lcd-test/sharpness.php możesz sprawdzić. Skalowanie w przeglądarce musi być 100%. Oddalasz się nieco od monitora i/lub mrużysz lekko oczy. Obrazek ma się zlewać w jeden kolor bez widocznych kwadratów i okręgu na środku. Jeśli kwadraty się zlewają ale okrąg jest inny to trzeba ustawić gammę. Być może ten Benq przeostrzał obraz co niestety jest dość częstą praktyką w budżetowych monitorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrast ≠ lepsza czerń

 

Jeśli założymy brak innych zniekształceń w postaci np. srebrzenia pod kątem/wyciekania światła/"cloudingu", to lepszy kontrast = lepsza czerń (oczywiście jasność na białym, porównywanych monitorów ustawiamy na jednakową).

IPS będzie srebrzył i na to nic nie poradzisz

 

... chyba, że kupisz IPS z wbudowanym filtrem niwelującym ten efekt - wyższe modele EIZO CG mają takie coś i to już nie srebrzy.

W zależności od monitora niższa jasność może niestety obniżać kontrast ale nie musi. 

 

Jeśli monitor LCD jest poprawnie zrobiony (regulacja jasności samym podświetleniem), to obniżanie jasności NIE ZMIENIA ZUPEŁNIE KONTRASTU. Natomiast te bzdury, które widać w niektórych testach to efekt skończonej dokładności kolorymetru przy niskich jasnościach (stąd przy niższej jasności niektórym wychodzi wyższy/niższy kontrast). Innymi słowy pomiar "Contrast Stability" w serwisie TFTCENTRAL i błędne wnioski, są efektem niewiedzy tamtych ludzi. Wyjątek, to sytuacja, kiedy obniżając jasność monitora od pewnego momentu jest ona realizowana przez przycinanie matrycą - wówczas kontrast faktycznie spada, ale we współczesnych monitorach takich bubli już nie widuję.

 

 

A co do ostrości to tutaj http://www.lagom.nl/lcd-test/sharpness.php możesz sprawdzić. Skalowanie w przeglądarce musi być 100%. Oddalasz się nieco od monitora i/lub mrużysz lekko oczy. Obrazek ma się zlewać w jeden kolor bez widocznych kwadratów i okręgu na środku. Jeśli kwadraty się zlewają ale okrąg jest inny to trzeba ustawić gammę. Być może ten Benq przeostrzał obraz co niestety jest dość częstą praktyką w budżetowych monitorach.

 

Gamma i ostrość, to dwa odległe tematy. Gamma ma wynosić 2.2 i na Benqu opartym na matrycy TN jest z tym kupa, niemożliwa do wyregulowania z powodu char. kątowych tej matrycy. Gammę fajnie się ustawia na rzeźniku LCD

 

http://monitory.mastiff.pl/temp/rzeznik.png

 

- powyższy obraz, wyświetlamy w powiększeniu 1:1 i w programie bez zarządzania barwą (np. ms paint). Obraz ma być gradientem szarego. Jak jest kolorowy = gamma do regulacji.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założymy brak innych zniekształceń w postaci np. srebrzenia pod kątem/wyciekania światła/"cloudingu", to lepszy kontrast = lepsza czerń (oczywiście jasność na białym, porównywanych monitorów ustawiamy na jednakową).

Tylko gdzie znaleźć taki monitor? Po tegorocznych poszukiwaniach lcdka już całkiem straciłem wiarę w dobry monitor dla ludu.

 

 

... chyba, że kupisz IPS z wbudowanym filtrem niwelującym ten efekt - wyższe modele EIZO CG mają takie coś i to już nie srebrzy.

 

Zgadza się. Widzę jednak tutaj dwa problemy cena oraz fakt, że ten filtr nie jest jednak obojętny względem ostrości obrazu.

 

 

Jeśli monitor LCD jest poprawnie zrobiony (...)

No i tu jest pies pogrzebany.

Natomiast to co piszesz o ułomności kolorymetru to bardzo ciekawe. W takim razie trochę wstyd dla tftcentral za podawanie takich informacji. Uważałem ich za wiarygodną stronę.

 

Gamma i ostrość, to dwa odległe tematy. Gamma ma wynosić 2.2 i na Benqu opartym na matrycy TN jest z tym kupa, niemożliwa do wyregulowania z powodu char. kątowych tej matrycy. Gammę fajnie się ustawia na rzeźniku LCD

Oczywiście. Jednak test który podlinkowałem pokazuje błędy w obydwu dlatego o tym wspomniałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test koloru w grze, w Benq trochę za dużo jasnosc ustawiona. 4de3c752ffab4f22bc1524ccd44ee5d8.jpgcd282f2b868b9ee197cf00b7696b89dc.jpg

Typowy objaw srebrzenia matrycy IPS, który szczególnie widać właśnie pod kątem - patrząc na ekran na wprost nie powinno być takiej tragedii.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

W pracy też mam IPS, tam nie ma takiego czegoś obczaj.

ff23fc46d9ca3ac0aa18c4b66cd55eb9.jpga5b7a376f0f3bacd3cd122d51929f144.jpg

W ciemności też tego nie ma.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oświetlonym pomieszczeniu i na kolorowym obrazku nie zobaczysz efektu srebrzenia. Co innego w ciemności i na wyświetlonej czarnej planszy. No chyba, że ekran z pracy ma wbudowany filtr eliminujący to zjawisko jak monitory eizo wskazane przez Kyle'a kilka postów wyżej.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam. Ja wczoraj przesiadłem się ze starego dobrego Della 2209WA na Acera XB271HU i jest bardzo podobnie pod względem czerni. IPS to IPS - na większym monitorze srebrzenie jest bardziej widoczne, bo obejmujemy wzrokiem  większą powierzchnię pod większym kątem. Przynajmniej podświetlenie jest równomiernie, w Dellu brzegi, szczególnie góra odbiegała od reszty. Oczywiście widoczne to było tylko przy oglądaniu filmów z czarnymi paskami. Niestety na dziś nie widzę na rynku dobrego monitora z WQHD na VA i G-SYNC, a naczytałem się recenzji przez ponad dwa miesiące.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...