Skocz do zawartości
salvador1604

Problem z 16GB - 2x4 + 2x4 G.SKILL 8GB DDR3-2400 (F3-2400C10D-8GTX)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Miałem 8gb ramu (2x4)  i postanowiłem dokupić jeszcze 8gb (2x4). Problem pojawił się kiedy zamontowałem nowe moduły. System bios widzi te nowe moduły w nominalnym taktowaniu 1333 Mh a powinny mieć 1600 bez profilu XMP do tego w cpu-z są widziane jako pracujące w systemie single a powinny być w dual.Zaznaczę że próbowałem różnych kombinacji w slotach dimm ale nie pomaga. Z instrukcji płyty wynika że dwa moduły powinny być w slocie A1 +A2  i kolejne moduły w slocie B1 + B2 i tak mam.Dodam że jeśli zostawię tylko te nowe moduły na płycie to też mają 1333 Hz.Ze starymi modułami nie ma tego problemu są taktowane 1600 Hz i pracują w duall. Moja płyta to asus Z97 PRO- Gamer.Bios aktualny.Ustawienia fabryczne też robiłem i nic z tego nie wychodzi.Mam pytanie czy mogę mieć coś źle ustawione jeszcze w biosie ? Czy raczej te nowe moduły pamięci są wadliwe ? Z góry dziękuje za pomoc. 

Edytowane przez salvador1604

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty jesteś pewien że tak jest ? Bo w mojej instrukcji jest tak jak pisałem wyżej.No chyba że masz taką samą płytę. Ale i tak próbowałem na samym początku w tej konfiguracji jak piszesz.Nawet jak wsadzę w slot 2 i 4 tylko te nowe moduły 2x4 Gb to i tak są taktowane 1333 Mz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z rysunku trzeciego wynika że to jest propozycja dla systemu quad ? Ja mam w system duall więc jeśli tak ten rysunek rozumuję to masz rację ale na początku tak podłączyłem bo też wydawało mi się to oczywiste dopiero jak nie wykrywało tych nowych 2x4 jak trzeba to zajrzałem do instrukcji i najwidoczniej zgłupiałem.Zmiana miejsca nic nie daje bo jak wcześniej pisałem jak zostawię tylko te nowe w gniazdach jak na rysunku 2 a resztę wyciągnę to i tak mają obniżone taktowanie na 1333 Mh. Coś nie mogę dodać zdjęcia :(

Edytowane przez salvador1604

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z rysunku trzeciego wynika że to jest propozycja dla systemu quad ? Ja mam w system duall więc jeśli tak ten rysunek rozumuję to masz rację ale na początku tak podłączyłem bo też wydawało mi się to oczywiste dopiero jak nie wykrywało tych nowych 2x4 jak trzeba to zajrzałem do instrukcji i najwidoczniej zgłupiałem.Zmiana miejsca nic nie daje bo jak wcześniej pisałem jak zostawię tylko te nowe w gniazdach jak na rysunku 2 a resztę wyciągnę to i tak mają obniżone taktowanie na 1333 Mh. Coś nie mogę dodać zdjęcia :(

Hej,

Trzeci rysunek dotyczy sposobu obsadzenia 2 par kości naraz - to nadal Dual Channel jeśli obsadzenie będzie poprawne. Jak napisał radiergummi, sloty 2 i 4 a potem 1 i 3. W instrukcji w tym samym rozdziale jest napisane, iż kości 2133MHz+ wymagają ręcznego ustawienia parametrów i/lub załadowania profilu XMP - widać SPD dla tych kości ma tylko profil dla 1333MHz.

Ergo, ustaw je sobie na 1600MHz ręcznie i powinno śmigać. Co do trybu single channel, może jedna para kości jest jednostronna a druga dwustronna i stąd taki efekt. Screeny z CPU-z by się przydały.

Pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z rysunku trzeciego wynika że to jest propozycja dla systemu quad ? Ja mam w system duall więc jeśli tak ten rysunek rozumuję to masz rację ale na początku tak podłączyłem bo też wydawało mi się to oczywiste dopiero jak nie wykrywało tych nowych 2x4 jak trzeba to zajrzałem do instrukcji i najwidoczniej zgłupiałem

Docelowo wkładam dwie pary 2x4 + 2x4 i rozumiem że według instrukcji muszę wsadzić jedną parę w gniazdo A1+A2 a drugą w B1+B2 bo zgłupiałem ? Właśnie chodzi o zakładkę z cpu-z bo w zakładce memory mam niby dobrze 1600hz lub przy profilu Xmp 2400 Hz i praca dual a w zakładce SPD przy tym dokupionym komplecie 2x4 Gb mam przy danej kości 667 Hz i opis Ranks:single a przy tej starej parze mam w zakłasce SPD mam 800 Hz i opis Ranks:dual

A jaka jest różnica między kościami jednostronnymi a dwustronnymi to to samo co praca single-dual ? Bo sprawdzałem na stronie g.skill po kodzie te pamięci i wychodzi to :

Serial Number: 160425000439250

Product Model Number: F3-2400C10D-8GTX

Date: 2016/01/29

Memory Type: DDR3

Capacity: 8GB (4GBx2)

Multi-Channel Kit: Dual Channel Kit

Tested Speed: 2400MHz

Tested Latency: 10-12-12-31-2N

Tested Voltage: 1.65v

Registered/Unbuffered: Unbuffered

Error Checking: Non-ECC

SPD Speed: 1600MHz

SPD Voltage: 1.50v

Fan lncluded: No

Height: 54 mm / 2.13 inch

Warranty: Lifetime

Features: Intel XMP (Extreme Memory Profile) Ready

Jak ktoś mi powie jak wstawić zdjęcie to stawiam piwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z rysunku trzeciego wynika że to jest propozycja dla systemu quad ? Ja mam w system duall więc jeśli tak ten rysunek rozumuję to masz rację ale na początku tak podłączyłem bo też wydawało mi się to oczywiste dopiero jak nie wykrywało tych nowych 2x4 jak trzeba to zajrzałem do instrukcji i najwidoczniej zgłupiałem

Docelowo wkładam dwie pary 2x4 + 2x4 i rozumiem że według instrukcji muszę wsadzić jedną parę w gniazdo A1+A2 a drugą w B1+B2 bo zgłupiałem ?

Czemu uparłeś się na ten system quad - to nie platforma HEDT byś miał mieć RAM pracujący w Quad Channel. Dual channel może z powodzeniem pracować przy obsadzonych 4 slotach...

 

Czytanie ze zrozumieniem w narodzie ginie...

 

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/Z97-PRO_GAMER/E10265_Z97-PRO_GAMER_Guide_v2_web_hi_res.pdf

 

Instrukcja wyraźnie mówi -> 1 kośc, slot A2, 2 kości, A2+B2, 4 kości A2+B2 oraz A1+B1

 

Single rank vs dual rank -> https://www.oempcworld.com/support/singlevsdualram.html

 

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy.Nie chcę systemy quad ! Mam dwa zestawy takich samych pamięci 2x4 jeden plus 2x4 drugi i chce pracę dual.Kurdę po tym rysunku widzę że te zielone strzałki pokazują gniazda B1+B2 i A1+A2 dla czterech kości.Przy jednym zestawie to się zgodzę że A2+B2.wszystkie kości mają te same oznaczenia i parametry ale dla potwierdzenia wstawię później dane z numeru seryjnego.W zasadzie profil Xmp się załącza i wszystko działa tylko za cholere nie wiem dlaczego ten nowy zestaw 2x4 co dokupiłem w biosie jest widziany jako 1333Mz a ten co wcześniej miałem jest 1600hz.I tak obojętnie gdzie bym nie wsadził tych kości sytuacja się nie zmienia.Dzisiaj byłem u kumpla i załadowałem je do jego płyty i u niego jest 1600hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Panie...

 

Trzeci raz powtarzam, że 2 zestawy po 2 kości będą na tej płycie pracować w trybie Dual Channel - uczepiłeś się tego quada jak rzep :P. Chyba logicznym jest, że jak włożysz zestaw nr 1 w sloty A2+B2, to na zestaw nr 2 pozostają tylko sloty A1+B1.

 

Druga sprawa, jak XMP się ładuje i RAMy działają stabilnie przy 4 slotach obsadzonych na wartościach z XMP, to jaki jest sens rozkmniniania dlaczego płyta rozpoznała SPD tak a nie inaczej...

 

 

pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też logiczne się wydaję że cztery kości pracujące w dualu wsadzam A2+B2 i A1+B1 ale ten rysunek mnie zastanowił i chyba zmylił. No w zasadzie drążę temat już z czystej ciekawości bo profil xmp działa tylko mnie bardzo zastanawia fakt tych różnic w nominalnym taktowaniu wyświetlanych przez bios i cpu-z . Rozumiem że SPD to jest wpisana informacja przez producenta do odczytu przez bios danych z pamięci? Aczkolwiek u mnie odczytuję 1333 Hz a u znajomego 1600 Hz i po prostu chciałbym wiedzieć dlaczego tak się dzieje bo jakieś wytłumaczenie musi być ? A może właśnie jedna para jest jednostronna a druga dwustronna i dlatego może bios różnie to widzieć(tak sobie gdybam :grin: ) Ogólnie kupiłem te pamięci nowe w mniejszej cenie niż zazwyczaj w sklepach i przez to inne wyświetlanie taktowania szukam na siłę jakiegoś uszkodzenia tych pamięci ale mnie po prostu to zainteresowało.

Edytowane przez salvador1604

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...