Skocz do zawartości
mcx997

AOC 32" U3277FWQ 4K czy Philips 328P6VJEB 4K ?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Chcialbym zmienic stary, wysluzony EIZO S2431W, ktory ma tylko 1080p, na ktorys z tematu tego watku - ze wzgledu na rozmiar i rozdzielczosc.

 

http://allegro.pl/monitor-4k-uhd-led-32-philips-328p6vjeb-hdmi-dp-i7028906277.html

lub

http://allegro.pl/monitor-aoc-32-u3277fwq-4k-uhd-hdmi-dp-mhl-i6995392914.html

 

Jest miedzy nimi roznica w cenie i 50cd w jasnosci (z grubsza). Ale w tej chwili nie chodzi mi o ta roznice, a o jakosc obrazu. Docelowo bede uzywal do komputera i do grania na X1S lub X1X - gdy stanieje.

 

Nie mam gdzie zobaczyc tego w realu, dlatego pytam. Ktory byscie polecili?

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego ci 4K? Coś więcej o zastosowaniu? Majki masz hardware?

 

... do wszystkiego? Ostrzejsze zdjęcia/grafiki, czcionki na stronach www/dokumentach pdf, dokumentach word itp., filmy (oczywiście 4K, bo z 1080p zysku nie będzie), no i ostrzejszy obraz w grach (4K bez AA w porównaniu do np. 1920x1080 z 4x SSAA - wymagana moc obliczeniowa identyczna).

 

Aby założycielowi wątku nie było za łatwo, to niech jeszcze dopisze do listy Samsung LU32H850UMUXEN (MVA, 4K, kontrast 3000:1, 4ms GTG, gamut lekko poszerzony, bo powinien być gdzieś w okolicach 90% AdobeRGB ... może pojedyncze procenty poniżej). Z kolei widzę max jasność tego samsung niższa od proponowanych, bo 250 cd.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kyle mowi oraz dla Xbox One X. A na PC mam GTX 1070.

 

Na EIZO z 1080p siedze 8 lat, juz mi brakuje czegos. 

A wchodzenie teraz w 2K wydaje mi sie bez sensu.

 

Kyle: no wlasnie wczesniej gdzies widzialem tez ten model, niewiele drozej. Tylko jasnosc chyba za malutka. Na EIZO mam 450cd i suwaki w ustawieniach grafiki daja rade. Boje sie, ze dla filmow Bluray (i ciemnych scen) 250cd moze byc ciut za malo :)

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Kyle: no wlasnie wczesniej gdzies widzialem tez ten model, niewiele drozej. Tylko jasnosc chyba za malutka. Na EIZO mam 450cd i suwaki w ustawieniach grafiki daja rade. Boje sie, ze dla filmow Bluray (i ciemnych scen) 250cd moze byc ciut za malo :)

 

No lepiej mieć większy margines bezpieczeństwa. Szczególnie, że zaczynają się pojawiać filmy w wersji HDR i przy odpowiednim oprogramowaniu (którego chwilowo nie ma ;P ) będzie można nieco więcej tego efektu zobaczyć @350cd w porównaniu do 250cd. ... z kolei szerszy gamut, to też coś, co pozwala wyświetlić coś więcej (zdjęcia AdobeRGB, czy nowe filmy z szerszym gamutem) - oczywiście potrzeba odpowiedniego oprogramowania (do zdjeć już jest, natomiast do filmów nie bardzo, choć filmy sRGB można wyświetlić prawidłowo na szeroko-gamutowym monitorze przy pomocy MPC-HC lub PotPlayer)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

I zamierzasz przesiąść się na GTX 1080 Ti?

 

 

 

Pograłem chwilę w Battlefield 1 (czyli nie jakaś stara i bardzo lekka obliczeniowo gra), w rozdzielczości 3840x2400 (VSR na monitorze 1920x1200) i przy zredukowanych detalach (ale nie najniższych) nieźle to chodziło na Radeon RX470 8GB ... sądzisz, że na GTX1070 w niższej rozdzielczości, bo 3840x2160 będzie gorzej ? :)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolfenstein II: The New Colossus

Middle-earth: Shadow of War

 

Ta karta poradzi sobie w 4K, najwyżej czasem będzie trzeba zredukować detale. Przykładowo:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_wolfenstein_ii_the_new_colossus_was_das_ist_gut?page=0,8

... 45 FPS ... w ULTRA

Natomiast w Middle-Earth:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_middleearth_shadow_of_war_srodziemie_w_ogniu?page=0,12

29,5 w very high - nieco mniejsze detale i będzie płynniej. Także będzie się dało zagrać nawet w tak wymagające gry, a kartę graficzną wymienia się częściej niż monitor.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do okazjonalnego grania i w nie Ultra wystarczy ta karta, pozniej moze wymienie. Najbardziej lubie wszystkie Forze, Dooma (2016), no i najpiekniejszego Battlefielda 1 tez :P.

 

Czyli co, lepiej brac 32" ale 2K? Z dobrymi kolorami rzecz jasna :)

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do okazjonalnego grania i w nie Ultra wystarczy ta karta, pozniej moze wymienie. Najbardziej lubie wszystkie Forze, Dooma (2016), no i najpiekniejszego Battlefielda 1 tez :P.

 

Czyli co, lepiej brac 32" ale 2K? Z dobrymi kolorami rzecz jasna :)

 

Skoro ustaliliśmy, że do 4K, bez ULTRA ta karta wystarczy, to nie rozumiem skąd wniosek końcowy, że lepiej brać 2K (swoją drogą 2K to 1920x1080, 2048x1080, co można nawet w encyklopedii przeczytać i nazywanie rozdzielczości 2560x1440 rozdzielczością 2K jest błędem).

do 4K potrzebujesz 2x takiego sprzętu jaki do 1440p potrzebujesz.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę wypadkową jakość obrazu, to niekoniecznie. Jak ustawiasz niższą rozdzielczość, to musisz ustawić AA by aliasing nie raził ... także pod wzgl. wymagań mocy obliczeniowej 2560x1440 z włączonym 2xAA nadpróbkowanym (SSAA) będzie niewiele mniej wymagające pod wzgl. wymaganej mocy przerobowej, w porównaniu do 3840x2160 bez AA.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Na własnym doświadczeniu wiem że lepiej ustawić wyższą rozdzielczość  koszem AA.  Brak AA przy 3840x2160 jest mniej widoczny niż przy niższych rozdzielczościach. A 4K to też między innymi  lepsze i ostrzejsze tekstury. Ostatnio robiłem porównanie w grach między 1920x1080, 2560x1440 i 3840x2160. Wszystkie bez AA i oczywiście w 4K wyglądało to bardzo ładnie.  Brak AA nie rzucał się w oczy tak bardzo jak w niższych rozdzielczościach. Zwłaszcza w FHD, ale to wiadomo.   

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle: masz racje.

 

Devil: dzieki za to. Sam nie mialem mozliwosci tego sprawdzic.

 

Wiec bede trzymal sie pierwotnego wariantu - 32" i 4K. Karte bedzie mozna zmienic latwiej, niz sprzedac monitor. A chce poczuc jakis skok w rozdzielczosci i jakosci. Dodalem do wyboru Samsung 32" 4K z 850 w nazwie, tylko ze jasnosc 250cd (min. 200). No i bede obczajal monitory z paleta 10-bitowa. Licze, ze ok. 3000 trzeba bedzie zaplacic.

 

P.S. Jaka ta Forza piekna (obie), nie moge sie doczekac az odpale je w 4K :P

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K sporo daje. Jak dla mnie więcej niz AA w niższej rodzielczości. Ja już od dawna przestałem grać w nizszej niż 4K i AA wyłączam. Do tego trzeba jednak mocnej karty graficznej. Co do monitorów to dobrze by było je obadać przed kupnem w jakimś markecie. Jak z kolorami i jakoscią obrazu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te oznaczenia 2K, 4K, 5K, tyczą się ilości pikseli w poziomie. Połowa z 4K, czyli połowa z 3840x2160 (ew. 4096x2160) to 1920x1080 (i odpowiednio 2048x1080) - i to się nazywa 2K. 2560x1440 to połowa z 5K (5120x2880), więc jak komuś zależy na skrótach, to niech używa skrótu 2,5K dla ekranów 2560x1440 (czy 2560x1600).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...