Skocz do zawartości
kojoT

Mobo powoli pada? - Jak sprawdzić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

Macie jakieś sposoby na sprawdzenie płyty bez testera? Chyba że to nie płyta? No ale od początku...

 

Już jakiś czas temu pojawił mi się problem z wybudzaniem kompa. Powinien się wybudzać przy ruchu myszą lub "any key" - raz reagował, raz nie. W uśpieniu dioda na myszy czasem nie gaśnie. Myślałem że problem zniknął ale tylko na trochę. Teraz przy wybudzaniu czasami jakby wszystko wstało, tylko brakuje obrazu na monitorze:/ Charakterystyczny detal: Jak nie ma obrazu, komputer inaczej reaguje na power button. Normalnie żeby wyłączyć muszę przytrzymać a w tym przypadku wystarczy go lekko nacisnąć. W dodatku słychać wtedy taki jakby mały strzał/cyknięcie. Niedawno zaczęły się krzaki w windowsie(tylko w windowsie a w zasadzie  w chrome http://i66.tinypic.com/j90mj6.jpg) a dzisiaj wyskoczył komunikat "boot failure detected"

 

Komputer się nie zawiesza nawet pod dużym obciążeniem. Temperatury są niskie(CPU max 76*@4,5GHz, GPU max 64*). Memtest, furmark, occt, najnowsze gry - wszystko stabilnie, żadnego bsod. HDTune niestety na każdym dysku pokazuje "(C7) Interface CRC Error Count" i info że to może być przez uszkodzony kabel - no ok, ale nie wszystkie 3 na raz. OC jest tylko na procku bez zmiany napięcia ale to raczej bez znaczenia bo nie ma żadnych problemów ze stabilnością. 

Skoro pod obciążeniem wszystko hula, ale wyskakują problemy z dyskami, obstawiam że coś się krzaczy na płycie. Niestety aż tak się nie znam żeby to jakkolwiek potwierdzić. 

Te usterki są na tyle rzadko, że testowanie każdej części osobno mija się z celem. Jednak na tyle często, że mnie to martwi a zostało na tyle gwarancji, że chcę z tym jeszcze zrobić porządek. 

 

Najchętniej oddał bym dziada na diagnozę do serwisu... tylko że zamontowałem go na ścianie a stara obudowa poszła na śmietnik.  

 

EDIT: Jak nie ma obrazu, nie ma też podświetlania klawiatury ani myszy czyli płyta ich staruje?

Edytowane przez kojoT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W. Temperatury są niskie(CPU max 76*@4,5GHz,

 

Nie sądzę, by był to problem, jednak "niskie temperatury na CPU" to np. powiedzmy,...  ja wiem? ... 56°C ? Natomiast 76°C to już wcale niskie temperatury nie są, szczególnie, że nawet Intel podaje Tcase dla tego CPU na niecałe 73°C .

 

https://ark.intel.com/pl/products/80811/Intel-Core-i5-4690K-Processor-6M-Cache-up-to-3_90-GHz

 

... definicja Tcase wg. Intel:

 

 

Temperatura powierzchni to maksymalna temperatura obsługiwana przez zintegrowany radiator procesora (Integrated Heat Spreader, IHS).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...