Skocz do zawartości
Fryderyks

Bezgłośna cicha i wydajna karta graficzna - istnieje coś takiego?

Rekomendowane odpowiedzi

Tworzyłem komputer do studia, nagrań, itp. rzeczy- bezgłośny i bardzo wydajny. Poza tym jestem zwolennikiem Ciszy w pojęciu ogólnym. Jestem na to bardzo wyczulony, jestem fanatykiem spokoju J

 

 

 

Grafika- kalmx 1050ti  4gb

Procesor- 7700k

Ram – 32Gb 3000mhz, ddr4 corsair

Chłodzenie proca” be quiet” najwyższy model  jak również zasilacz 800W.

Obudowa – define r5 – wyciszana z bardzo cichymi wiatrakami.

Dysk M2 nvme.

Monitor Eizo 24 „2455” czy jakoś tak.  

(Klawiatura  i mysz też są bezgłośne J )

System - Windows 10 64

 

Fakt, komputera nie słyszę wcale jak jest włączony, jednak chciałem też pograć w kilka gierek. Moja karta graficzna miała wystarczyć, żeby grać na „ultra” 60fps we wszystkie tytuły, a tu okazuje się, że nawet stare gry z 2014 ciężko chodzą na maks. A nie chodzi tu o temperatury.

Wychodzi na to, że nie tylko wymagania sprzętowe do gier są dalekie od rzeczywistości, ale i zapewnienia producentów tej komputerowej tandety. Nic nowego.  

 

 

Jaką kartę graficzną kupić zatem? Wszystkie modele z wyższej półki, jakie przeglądałem są z wiatrakami, ale może istnieje jakaś cicha karta graficzna w trybie spoczynku?  

Cena nie gra roli, chcę najwydajniejszą i najcichszą kartę graficzną. Podczas grania nie obchodzi mnie szum, ale wydajność, w spoczynku zaś ma jej metaforycznie "nie być"

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty ZOTAC'a z serii AMP! calkowicie sie wylaczaja przy niskim & braku obciazenia. Dodatkowo w MSI Afterburnerze mozesz sobie to samemu wyregulowac i ustawic recznie od jakiej temperatury maja sie zalaczac.

No i oprocz tego masz 5 lat gwarancji. Zobacz 1060 / 1070, nie wiem jakiej wydajnosci oczekujesz.

Edytowane przez kelcior
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, nawet nie wiedziałem, że istnieją pół-pasywne karty, które się wyłączają. To dla mnie doskonałe rozwiązanie problemu.

 

Wydajność dla mnie ma znaczenie - i ten komputer spełnia je bardzo dobrze w programach typu DAW do muzyki (300gb bibliotek dźwięków, spore obciążenie na ram), do filmów a dokładniej chodzi o rendering.  

 

Ale wydajność w grach jest średnia.

W dzisiejszej dobie niektóre gry mają mnóstwo ustawień graficznych, związanych z wygładzaniem obrazu itp.. Nawet taki Arma III ma potężne wymagania, wiele ustawień, a kilkanaście pojazdów w edytorze już muli komputer. Ghost Recon Wildlands na średnich ustawieniach miał z 40fps. Whatch Dogs 2 tylko na wysokich, z wieloma funkcjami wyłączonymi miał około 50fps i spadki do 40. Hellblade miał stale z 40 jak dobrze pamiętam, ale nie było spadków.  Co to ma być? W grach oczekuję 60fps minimum, przecież to standard/norma, a nie jakieś wygórowane oczekiwania. Te gry i tak nie mają realistycznej grafiki, dopiero na demach różnych silników graficznych przypominają już zbliżoną do rzeczywistości, tu nie mam pretensji o to - miałem kilka i mi uczciwe muliło. 

 

Tak więc mam nadzieję (może to głupie ją mieć ) że ZOTAC GTX 1080 Ti 11GB AMP spełni moje oczekiwania. Za taką cenę to chyba musi...

Aha, takie pytanko - Czy będę musiał zmienić zasilacz na mocniejszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz 800W spokojnie wystarczy , wręcz będzie się nudził przy 7700K + GTX1080Ti .

 

Co do karty - zamiast Zotaca można rozważyć też MSI Gaming X albo Asus Strix , też ciche karty choć przy wysokich detalach to zapomnij o trybie półpasywnym w nich .

 

Przy niskim obciążeniu karty będą pracować pasywnie , chyba że rendering lub inne prace będą wykonywane w opariu o GPU to wtedy chłodzenie będzie działać w trybie aktywnym .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, coś wybiorę, ale jak już to z gtx 1080, msi, asusa albo zotaca.   Jak gry chodzą na moim zestawie +karta, którą chcę kupić -wiem z YouTube, jest mnóstwo filmików, dziś jest wszystko ułatwione. Jednak hałas mierzy się konkretnie w db, tego nie pokazują na filmach, a poleganie na słowach typu "jest cicha" jest naiwne. W moim przypadku jest mi to nie potrzebne, ponieważ wentylatory mają się wyłączać podczas spoczynku czyli poniżej 60 stopni a to jest wysoki pułap.  

 

Oprócz komponowania, produkcji, słucham muzyki z komputera, (nie zawsze można dostać płyty CD ulubionych wykonawców,) pod który mam podpięty sprzęt audio wysokiej jakości, warty z 5x tyle, co ten komputer. Moje słuchawki dość audiofilskie Focal Elear, czy starsze Denon ah-d5000 albo Beyerdynamica do studia, choć mają niesamowitą jakość brzmienia nie redukują jakoś wybitnie hałasu z zewnątrz. Czasem potrzeba nagrać jakiś instrument mikrofonem niezwykle czułym, pojemnościowym.  Dlatego potrzebna mi taka karta, mam obsesję na punkcie ciszy.    

Edytowane przez Fryderyks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS Strix jest dość cichy nawet przy wentylach na poziome 50% a tyle wystarczy by schłodzić tą kartę do grania. Chyba że w 4K i wymagajaca gra wtedy jest troszkę głośniej. Karta sama  wyłącza wentyle  poniżej 60'C , Masz to ustawione w Biosie. Można też to zrobić programowo. 

 

Tyle że ja to opisuje na podstawie własnej 1080Ti od ASUS (Strix). Ponoć zwykła 1080 (nie Ti)  w tej samej wersji od ASUS (Strix) jest nieco głośniejsza. Wychodziłoby że ASUS poprawił chłodzenie wraz z wersją 1080Ti. Tak przynajmniej można poczytać  w testach i na forach. Więc najbezpieczniej  wziąć 1080 od MSI wersje Gaming.  Ta wersja tez ma pół-pasywne chłodzenie. Ale cena dosć wysoka bo ok 2500 zł... 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak - Pascale mają na prawdę ogromny potencjał do undervoltingu, nawet mnie to przerosło co zobaczyłem na swoim GTX1080. Samo chłodzenie jest bardzo ciche przy automatycznym ustawieniu na 38-40%, z downvoltingiem można zjechać poniżej 0.9v na rdzeniu i do 25% na wentylatorach, a przy takich ustawieniach karta jest po prostu niesłyszalna.

 

 

@Devil to że Strix wypada lepiej na 1080Ti to jest raczej kwestia tego że mniejszy rdzeń na 1080 nie łapie dobrze wszystkich hetpipe'ów1080strix-11b.jpg

Edytowane przez Novice
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć zwykła 1080 (nie Ti)  w tej samej wersji od ASUS (Strix) jest nieco głośniejsza. Wychodziłoby że ASUS poprawił chłodzenie wraz z wersją 1080Ti.

Chłodzenie asus strix zostało w 1080Ti rzekomo przebudowane, no i urosło do rozmarów 2,5-slotowego, chyba dlatego wychodzi ciszej i chłodniej niż w modelu szczebel niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw jaki Masz ten zasilacz 800w? Taka moc, to wystarczy pod dwie karty 1080Ti połączone Crosfire, albo SLI.

Wiem o co chodzi. Kupiłeś kartę 1050Ti i nie jesteś z niej zadowolony. Nie popadaj z jednej skrajności w drugą. Podejrzewam, że jak Byś kupił kartę 1060 6GB nie zakładał Byś tego tematu. Asus Strix ma tryb pół-pasywny. Przy przeglądaniu neta jest całkowicie niesłyszalny. Dopiero jak włączysz jakąś grę i temperatura karty przekroczy temperaturę około 65c, to jakby się przysłuchać słychać uruchomienie się śmigieł. Nie obawiaj się hałasu pochodzącego od karty. Masz przecież wyciszoną obudowę i Możesz wybrać kartę o w miarę cichej pracy wentylatorów. Jak długo grasz, to możesz zwiększyć 3 stopniowym regulatorem obroty wentylatorów obudowy, to karta będzie zapewne mniej się grzała. Zobacz kartę;

Zotac GTX1070 AMP! Core Edition 8GB DDR5 256BIT Na dzień dzisiejszy nie kosztuje więcej niż 1800zł a zakup tej karty jest moim prywatnym zdaniem rozsądną inwestycją na lata. Do monitora 1920 x 1080 60Hz i płynnej rozgrywki w najnowszych tytułach na dzień dzisiejszy wystarczy Ci w zupełności karta 1070.  Karty 1080, czy 1080Ti to karty do monitora 144Hz, albo 2560x1440. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś ciekaw mówisz Pan zasilacza? Cieszę się, że ma Pan tak ciekawe zainteresowania.
To mój zasilacz  "Bequiet!" straight power 10  -800W

 

Jednakże Pańskie podejrzenia nie całkiem pokrywają się z rzeczywistością, oglądam na youtube testy wydajności, i wiem, że przy absolutnie wszystkich ustawieniach graficznych - gry idą ledwo, często też nie ustawiają wszystkiego na  ultra z powodu spadków fps, a co z tymi grami, które właśnie mają być wydane? To też zakup na przyszłość.
(szkoda, że nie sprawdziłem tych filmików wcześniej)
Kiedyś miałem gtx280, był niesamowicie głośny, stąd moje obawy do hałasów generowanych z kart graficznych, było go słychać z daleka jak młocarnie, doprowadzało mnie to do nerwów. 3-stopniowy regulator w obudowie faktycznie mam, podczas "wysiłku" komputera są oczywiście ustawione na szybkie obroty, kiedy gram, albo renderuje - mam gdzieś, czy jest hałas czy nie.
Rozumiem, że Pan szuka w tym wszystkim rozsądku, oszczędności, ale tu pieniądze nie grają znaczącej roli. Ten, który polecił mi kartę 1050ti kalmx ma ją już przysłowiowo "na głowie" a ja odzyskałem forsę. Jestem człowiekiem wymagającym, niestety. I zabulę, ale to jest mój problem a raczej problemik.  

Pańska rada przyda się raczej innym foruomowiczom, ale za fatygę mogę najwyżej dać moje poważanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry zasilacz. Nie chodzi mi tylko o oszczędność. Pana monitor nie wykorzysta ilości klatek fps jakie jest w stanie generować karta mocniejsza od GTX1070, bo jest ograniczony odświeżaniem 60Hz. Żeby był sens kupna mocniejszej karty pod gry, to musiał by Pan również zmienić monitor na fhd 1920x1080p 144, lub 240hz, czy ew.. o wyższej rozdzielczości.   Zależy jeszcze od gry. W starszych typu Cs Go 1050 wystarczy a w takim Wiedźminie na najwyższych detalach do płynnej rozgrywki 1060 ledwo wystarcza. Co do głośności karty zależy też od firmy. Zotac nie należy go głośnych.

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pana monitor nie wykorzysta ilości klatek fps jakie jest w stanie generować karta mocniejsza od GTX1070, bo jest ograniczony odświeżaniem 60Hz.

 

GTX 1070 nie wyrabia w 1920x1200 60 FPS w niektórych grach po włączeniu SSAA x4/ VSR 3840x2400, czyli przy wysokiej jakości renderingu. Pierwsza z brzegu gra:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_call_of_duty_wwii_dramat_graczy_i_zolnierzy?page=0,12

... ~45 FPS - nawet tyle nie będzie jak ustawimy na tym EIZO VSR 3840x2400.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX1070 nie wyrabia 60fps w rozdzielczości 4K 3840x2160p.  Zobacz stronę 10 tego testu do którego link zamieściłeś z rozdzielczoscią FHD 1920x1080p.

 

Do grania w 4K 3840x2160p potrzebna jest karta 1080Ti.

 

Eizo autora jest chyba 16:10 i ma rozdziałkę 1920x1200. Może pójdzie na 75Hz jak ustawi w panelu sterowania karty, ale to i tak 1070-tka spokojnie wystarczy.

 

 


1920 x 1200


GTX 1070 nie wyrabia w 1920x1200 60 FPS w niektórych grach po włączeniu SSAA x4/ VSR 3840x2400, czyli przy wysokiej jakości renderingu. Pierwsza z brzegu gra:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_call_of_duty_wwii_dramat_graczy_i_zolnierzy?page=0,12

... ~45 FPS - nawet tyle nie będzie jak ustawimy na tym EIZO VSR 3840x2400.

Chyba, że da radę ustawić z rozdzielczości 1920x1200 na 2xtyle czyli SSAA x4/ VSR 3840x2400, ale pytanie czy to tak samo się ma jak prawdziwe 4K gdzie liczba pikseli na monitorze jest znacznie większa a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na mocniejsze GPU;

https://hardforum.com/threads/where-are-4k-3840x2400-16-10-monitors.1848927/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że da radę ustawić z rozdzielczości 1920x1200 na 2xtyle czyli SSAA x4/ VSR 3840x2400, ale pytanie czy to tak samo się ma jak prawdziwe 4K gdzie liczba pikseli na monitorze jest znacznie większa a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na mocniejsze GPU;

https://hardforum.com/threads/where-are-4k-3840x2400-16-10-monitors.1848927/

 

Da się, bo sprawdzałem na HP LP2465 ( na 24" 1920x1200 ustawiałem w grach 3840x2400, dzięki VSR, choć akurat to było na RX470 8GB)

 

Jeśli chodzi o obciążenie GPU, to nawet widziałem słupki, gdzie 4K tak samo obciążało co 4K wyświetlone na monitorze 2K.

 

Przy VSR 3840x2400 wyświetlonym na 1920x1200, GPU renderuje pełne 3840x2400 (i takie będzie obciążenie) i następnie skaluje w dół do rozdzielczości monitora 1920x1200.

 

Piszę to wszystko po to, by dowieść, że nawet na monitorze FullHD można zajechać GTX1070 (wystarczy ustawić taką podniesioną precyzję renderingu, dzięki SSAA/VSR), więc istnieje sens kupowania szybszej karty.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przesadą jest kupować wielo-hercowe, wysoko rozdzielczościowe/ wielo-calowe monitory. Mi starcza aż nadto 24 cale z 1920 rozdzielczością. 60hz też mnie zadowala, Monitory od Eizo nie wymagają więcej hz, to porządna marka. Redukują migotanie obrazu, a może eliminują, czyli nie męczą wzroku, mają jakość jakby „studyjną”. Nazwy typu hd, full  144, 230 czy 200hz to czysta komercjalna papka marketingowa. Ludzki wzrok i tak nie odróżnia tego, jak ucho, które nie słyszy tonów poniżej 20hz i powyżej 20khz.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

Nawet jak się da, to po co na monitorze 24``cale Autor ma ustawiać rozdzielczość  3840x2400 ? Da mu to znaczącą różnicę w jakości obrazu? Jak by to był monitor 27 cali to jeszcze rozumiem, bo różnica zapewne była by bardziej odczuwalna.

 

@Fryderyk

Powiem Ci, że w grach typu Cs-Go, czy nawet gtav monitor z odświeżaniem większym niż 60Hz robi bardzo dużą różnicę na korzyść w płynności rozgrywki. Największą różnicę czuć w grach fps ludzkim bystrym okiem pomiędzy  60Hz a 120Hz  a już wyżej z ilością Hz to może się z Tobą zgodzę, że bardziej to komercja.  Grając w demo the Crew, gdzie Msi Afterburner pokazywał mi cały czas stabilne 60fps raczej pomiędzy monitorem 60Hz a 144 i więcej różnicy nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

Nawet jak się da, to po co na monitorze 24``cale Autor ma ustawiać rozdzielczość  3840x2400 ?

 

Czy widzisz aliasing na 24" w 1920x1200? Ja widzę. Po włączeniu 4xSSAA / VSR 3840x2400 zniekształcenia aliasingu są ogromnie zredukowane, nie tylko na granicach brył 3D, ale też wszelkich efektów shader, czy obiektów półprzezroczystych, których nie dotyka np. MSAA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak to przepraszam. Możesz napisać jaką kartę graficzną i jaki konkretnie model polecił byś Autorowi. 

 

Jak napisałem w drugim poście: dowolna pół-pasywna (im szybsza tym lepiej), a szczególnie mogę polecić MSI z serii Gaming - mają na tyle skuteczne chłodzenie, że pod obciążeniem jest dobry stosunek wydajności do poziomu hałasu (natomiast na pulpicie wentylatory zupełnie nie pracują, czyli cisza kompletna). Na jakim GPU? GTX1070, 1080, 1080Ti - im wyższy, tym szybszy.

 

Widzę, że ASUS Strix gaming nawet jeszcze lepszy:

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_msi_geforce_gtx_1080_ti_gaming_x_pascal_bardzo_wypasiony?page=0,22

 

... i to przy nizszych temp.:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_msi_geforce_gtx_1080_ti_gaming_x_pascal_bardzo_wypasiony?page=0,21

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zadowolony z karty Asus Strix GTX970 . Przy przeglądaniu neta, pracy (Word Office) i multimediach jest zupełnie niesłyszalna. Jak by się przysłuchać podczas uruchamiania gry, to da się usłyszeć startujące śmigła, ale trzeba się przysłuchać.  Po zatem cewki nie piszczą i karta hula bardzo dobrze. Asus pochodzi z Tajpeju republiki chińskiej.  Msi to też Taiwan, Tajpej, Chiny, ale ponoć robi dobre karty. A co sądzisz o karcie 1080Ti Evga? Wygląda jak by miała krakti w oku wentylatorów z metalu, czy to tylko takie wrażenie a jest to też plastyk? Firma pochodzi z Kaliforni, tylko pytanie gdzie są fabryki? Kupiłem obudowę Corsar a miała naklejkę made in china.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...