Skocz do zawartości
dlainternetu

NAS do domu

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

rozważam zakup skrzynki NAS. 

W grę wchodzi obsługa streamingu wideo (4k też w miarę możliwości) oraz tworzenie kopi zapasowej: zdjęc, filmów itp.

Więc w rolę wchodzi skrzynka na dwa dyski.

I teraz pytanie czym się kierować przy wyborze takiego urządzenia ?

Czy np. gotowiec WD będzie odpowiedni do takich zadań ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD daj sobie spokój. Bierz Synology DS218 play, transkoduje 4K h265. No chyba, że potrzebujesz coś mocniejszego to Synology DS218+.

Dyski to jak Ci zależy na ciszy to WD RED, jak chcesz solidnie i szybko to HGST Ultrastar.

Plusem Synology jest bardzo długie wsparcie i duża społeczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę kwestia ceny.

 

Ja jak wybieralem to chciałem brać qnap ta 251

 

Sam streaming jeśli będzie się odbywał przez amb np to Ci żadne transkodowanie niepotrzebne bo i tak nie daje rady

 

Kwestia tego czy masz sieć przygotowaną pod takie duże transfery. Musisz mieć 1Gbps na łączach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LAN 100Mb/s da radę. Pewnie takie ma twój TV. Bo dziś każdy NAS to ma już 1Gb/s. Nawet najtańsze Synology 115J wyciąga 100MB/s (o ile dysk w NAS tyle wyciąga). Poza tym materiały to są kodowane w dziesiątkach Mb/s, a nie MB/s. A więc taki Synology 115J to wyciąga 800Mb/s.

TV pewnie 100Mb/s, ale to i tak starczy na materiały video do 95mb/s.NAS (z odpowiednim routerem) pociągnie kilka takich TV bez problemu.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt sorki, moja wina w złym oznaczeniu :)

Masz rację powinno być Mb/s nie MB/s.

TV to PHILIPS 49PUS6561.

I tak patrzę, że DS218 jest jeszcze trochę poza moim moim zasięgiem na dzień dzisiejszy.

Czy znajdie jakiś tańszy odpowiednik ? z dwoma miejscami na dyski ?

Znalazłem coś takiego w dość ciekawej cenie 

Buffalo TeraStation 1200 4TB.

Najbardziej zależy mi na pobieraniu plików na NAS za pomocą ftp/http. 

Plus dobre wsparcie dla TV.

I teraz pytanie czy lepszym rozwiązaniem będzie np: odtwarzanie w kodi po ftp czy jakieś może inne rozwiązanie będzie lepsze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzanie zdecydowanie KODI, ale nie po DLNA, tylko CIFS. KODI widzi CIFS (sieć Windows). Normalnie wtedy przeglądasz sobie w KODI pliki z dysku w NAS, tak jakbyś do TV podpiął HDD na USB. Sam tak mam. W dodatku na Androdzie (komórce) masz VLC Player, który też widzi CIFS.

Jak nie masz kasy na DS218, to weź DS218J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spokojnie DS218J.

Tylko jak to backup z kompa to po co Ci nas 2 bay? Jak na kompie trzymasz jedną kompie, to druga kopia na 1 bay NAS wystarczy.

Dwu zatokowy (lub więcej) NAS bierze się w sytuacji, gdy to co leży na NAS jest też jedyną kopią nie występującą na zewnętrznym nośniku.

W dodatku NAS Synology możesz podpiąć do chmury, praktycznie każdej na rynku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden dysk spokojnie sobie poradzi ze strumieniowaniem i kopią. Tak jak pisałem 2-bay jest celowy wtedy, gdy na kompie nie masz tego co na NAS. No bo ile kopii w jednym lokalu jest sens robić. Tym bardziej komp + 1 bay NAS bezpieczniejsze rozwiązanie, bo mają dwa niezależne źródła zasilania.

Czasem jednak ludzie mają tyle danych, że pozostaje korzystać z NAS jako jedynego magazynu treści. Wtedy 2-bay jak najbardziej.

Nie masz co się martwić tym, że 1bay z 1HDD NAS nie da rady strumieniować + robić beckup-u z kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synology DS 118 jeśli jest w twoim budżecie. Całkiem mocna jednostka do twoich wymagań. Niestety seria J 1bay to ostatni model ma już swoje lata, to 115J. Sam taki mam, ale u schyłku 2017 roku już bym go nie brał. Z tańszych 1-bay lepiej Qnap TS-128. Nie jest to moc DS 118, ale znacznie żwawszy od Synology 115J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok udało mi się kupić używane synology ds216 z dwoma dyskami WD Green 1 TB.

I teraz jeszcze się dopytam aby nie tworzyć nowego tematu.

1. Na VLC,przy odtwarzaniu wideo w kodeku x265 z bitrete 23.0 Mb/s mam mikro przycięcia co 5 do 10 sekund na kodi mam co chwilę.

2. Przy włączeniu tego samego pliku poprzez pamięć przenośną usb mikro przycięcia nie występują ani w VLC ani w odtwarzaczu wbudowanym w TV lecz przy kodi tak.

I teraz następuje pytanie co w punkcie pierwszym może być wąskim gardłem ?

model NAS`a, dyski czy może podłaczenie TV i nasa poprzez router od dostawcy internetu czy może ogólna wydajność odtwarzaczy (kodi, vlc) i samego telewizora ?

a co w drugim przy odtwarzaniu na kodi ?

wydajność kodeków czy już samego tv i nie wystarczającej mocy ?

Edytowane przez dlainternetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości, aby to był problem DS216. Na swoim prostszym 115j, bez problemu odtwarzam pliki x265 8-bit przy bitrate do ~90Mb/s. Dlatego do 90Mb/s, bo w STB mam LAN100mb/s. Dlatego 8-bit, bo 10bit x265 nie wspiera mój STB. Odtwarzam przez KODI. Sprawdź czy jak odtwarzasz w KODI na PC, to też masz ten problem. Jest KODI dla PC w sklepie MS.

Problem pewnie w twoim TV, nie daje rady dekodować.

 

PS No i oczywiście daruje sobie DLNA, ja pisze wszystko w oparciu o SAMBA/CIFS.

Aha. no i napisz czy klienci serwera, komputer, TV to są podłączeni do routera via LAN, czy via Wifi, aj jak lan to czy 100mn, czy 1Gb?

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...