Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
d100495

Złącze zasilające SATA - jak robić to prawidłowo?

Polecane posty

Mam nadzieję, że temat umieszczam w dobrym miejscu.

Zawsze mnie zastanawiało czy jest jakakolwiek różnica lub jakieś prawidła dotyczące podłączania wiązki zasilania SATA do dysków twardych i nagrywarek cd/dvd ?

Czy posiadając dysk ssd + 2x HDD + nagrywarkę dvd i jednocześnie 2 wiązki zasilające, mające po trzy wtyczki zasilające typu Serial-ATA jest jakiś optymalny sposób ich podłączenia ?

Pytam między innymi dlatego, że dzisiaj odpalając PC-ta z powyższymi komponentami nie wykrywało mi jednego dysku HDD, a w ciągu całego ostatniego tygodnia nie było problemów przy niezmienionej konfiguracji ("tygodnia", bo drugi dysk HDD został podłączony dokładnie tydzień temu).

Sposób podłączenia następujący :

Kable do przesyłu danych:
SSD - slot SATA3_0

HDD1 - slot SATA3_1

HDD2 - slot SATA3_A1 

Napęd DVD - slot SATA2_5

Kable zasilające:

Wiązka nr1 - HDD1, HDD2, SSD

Wiązka nr2 - Napęd DVD;

Nie wykrywało dysku w porcie SATA3_1.

Po zamianie kabli w ten sposób:

Kable zasilające:

Wiązka nr1 - HDD1, HDD2

Wiązka nr2 - Napęd DVD, SSD;

Wszystko zaczęło działać, jak wcześniej.
Zbyt niska moc na tej wiązce do zasilenia 3 dysków była powodem ? Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego w poprzedniej konfiguracji podziałało to tydzień.

Dodam, że wtyczek z wiązek użyłem dokładnie tych samych.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Mam nadzieję, że ktoś podejmie się wyjaśnienia sprawy i pytania mnie nurtujące nie są totalnie głupie xD

PS.

Swoją drogą nie wiem czy dobrze rozumiem : porty SATA3_0 i SATA3_1 są natywnymi, intelowskimi portami, które zapewniają maksymalne prędkości odczyt/zapis dla dysku SSD? Czy na prędkość dysków HDD także ma to wpływ ? Wyczytałem, że powinno się podłączać pod port SATA3_0 główny dysk(z systemem operacyjnym) chociaż też nie do końca rozumiem dlaczego nie można połączyć go pod SATA3_1.

No i ostatnie pytanie : czemu montuje się na płytach głównych złącza SATA III, które nie są natywnymi, intelowskimi, a jakimiś wyrobami innych producentów (chodzi mi tu o porty SATA3_A1, SATA3_A0 ...)?

Edytowano przez d100495

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

Aktualności

Artykuły

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.