Skocz do zawartości
airborne82

MSI Z97 Gaming 3 + i7 5775C ( bios )

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Potrzebuję informacji od użytkowników MSI Z97 Gaming 3 + i7 5775C w sprawie biosu.

Otóż mam w planach na wiosne wymiane i5 4690K na i7 5775C .

Jak widać w tej chwili posiadam bios 2.6 który wedle informacji zawartych na stronie MSI zawiera m.in. " - Support 5th-Generation Intel Core Processors. " ... Ale jedno ale, jeszcze nowszy bios 2.8 wnosi kolejną jaką zmiane w postaci " - Updated BIOS code to support 5th-Generation Intel Core Processors " ...

Mógłbym zaktualizować bios i byłoby po sprawie, ale tego sam nie zrobię gdyż już raz mi staneła aktualizacja na 33 % i zwis. Więc wolę nie ryzykować uwalenia biosu.

Pytanie takie : Czy są tutaj posiadacze tej płyty i tego procesora i mogliby sprawdzić jaki bios wedle numeracji posiadają ?

 

339luv5.jpg
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta powinna obsłużyć Broadwella od obecnego bios w ver. 2.6 w/g tej informacji z supportu MSI 

https://ark.intel.com/pl/products/88040/Intel-Core-i7-5775C-Processor-6M-Cache-up-to-3_70-GHz

Zastanawia mnie tylko 1 rzecz , procesor miał premierę w Q2/2015 , a bios jest z Q1/2015, wynika z powyższego , że producent płyty wprowadził po oficjalnej premierze Broadwella jeszcze jakieś poprawki ;)

 

Próbowałeś może tak jak poniżej w post #2 >

http://forum.purepc.pl/topic/365408-msi-z97-gaming-3-bios-update/

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=253207.msg0;boardseen#new

 

P.S. Tutaj znów info o tym , że trzeba 2.8 by szedł Broadwell :

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/Z97_GAMING_3.html&prev=search 

 

Kur.a , producenci zdecydowali by się napisać jasno i rzeczowo , jak spojrzałem na info o wersjach bios w mojej płycie też jest Chaos informacyjny odnoście 5 Generacji , niby u mnie od wersji F6 obsługiwać ma Broadwella , a jak wejdę w tabelkę z informacjami odnośnie obsługi pisze > że wymagany jest F7 :( ( tyle , że ja ma dual bios i flash idzie bez problemu )

W MSI Z97 Gaming 3 jest taki sam chaos , pisze o 2.6 i 5 Gen > a w innych info na internecie podają , że wymagany 2.8 ... przy MSI, tym gorzej, bo podejrzana jest data wydania biosu kompatybilnego z Broadwellem w styczniu 2015 - kiedy oficjalna jego premiera była jakoś w kwietniu ...

 

Znalazłem info odnośnie mojej płyty , że faktycznie bios w wersji F6 obsłuży Broadwella , ale nie da się go w tej wersji bios podkręcać ... 

 

Bez biosu w wersji 2.8 w MSI możesz mieć problemy chyba ... z OC , stabilnością itp ..

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witaj

Jako użytkownik praktycznie identycznego zestawu jak Twoja maszyna(PSU, monitor  i obudowa z innej parafii), mam pytanie: co osiągniesz zmieniając procesor na ten opisany?

 

Moje graty mają już ponad dwa lata i korci mnie by coś zmienić ale nie wiem na co.Myślałem o i7 4790K ale różnica w wydajności nie jest warta różnicy w cenie....

 

 

Edytowane przez ovalnapszczoua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5775C w grach wypada BDB, a jak jeszcze go podkręcisz i ew.: podkręcisz eDRAM to chodzi jak 7700K @ 5 GHz przy zegarze na poziomie ~ 4,1 - 4,2 [GHz] , lub nawet przebija 7 generację , dzięki L4 ... ;)

https://www.purepc.pl/procesory/broadwell_niszczyciel_test_core_i5_5675c_i_core_i7_5775c

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5775C w grach wypada BDB, a jak jeszcze go podkręcisz i ew.: podkręcisz eDRAM to chodzi jak 7700K @ 5 GHz przy zegarze na poziomie ~ 4,1 - 4,2 [GHz] , lub nawet przebija 7 generację , dzięki L4 ... ;)

https://www.purepc.pl/procesory/broadwell_niszczyciel_test_core_i5_5675c_i_core_i7_5775c

Dzięki za odpowiedź.

Rzeczywiście o rozrywkę głównie mi chodzi. 

Rozbudziłeś moją wyobraźnię :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Rzeczywiście o rozrywkę głównie mi chodzi. 

Rozbudziłeś moją wyobraźnię :)

pozdrawiam

 

 

Dokładnie tak jak Phill napisał.

Mam to wszystko wykalkulowane, więc wiem co brać i za ile i czy ma to sens :D

 

Nie, potem juz nic nie próbowałem.

Nawet nie wiem czy pena miałem sformatowanego jako FAT 32 :D

Moze to przez to też było ;) 

 

Od znajomego dostałem info ze mój MSI Z97 Gaming 3 ma jakąś ochrone biosu, że niby jak się coś w nim uszkodzi to on sobie sam potem przywraca jego poprawność ( znajomy miał płyte pod Z87 od MSI i u niego tak było a płyta nie miała dual biosu ) ...  ale wole nie ryzykować. Do zakupu w sumie mam jeszcze pól roku czasu ( zbieranie funduszy ) , wiec może wykminię żeby oddać do jakiegoś serwisu na aktualizacje biosu jak sam nie dam rady z tym, moze do VBT bo akurat jest w moim mieście :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz stabilne napięcia w chacie to nie widzę problemy by flashować z nośnika usb. Sam flashowałem sporo razy i nic się nigdy nie stało.

Sam flash takiej płyty trwa może z minutę. I nie wiem czy dobrze kojarzę ale CHYBA też flaszowałem z ssd, wrzuciłem na dysk c i poszło.

Jak się cykasz daj do serwisu, niech sflaszują pod UPS podpiętym.

 

I tak, dopiero najnowszy i7-8700K bije 5775C definitywnie w większości gier. Choć są wyjątki gdzie po OC są sobie równe.

 

BTW - płyta z zasady powinna obsłużyć proca zdaje się. Problemem może być obsługa wyjścia VGA/DVI bez updatu biosu gdybyś chciał korzystać z integry Intela.

 

Edyta: dla zasady wrzuciłbym najnowszy bios ewentualnie oczko niżej przed wsadzeniem proca. Zawsze można potem jeszcze wgrać nowszy/starszy. U mnie np nie mam najnowszego, 2 oczka niżej.

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz stabilne napięcia w chacie to nie widzę problemy by flashować z nośnika usb. Sam flashowałem sporo razy i nic się nigdy nie stało.

Sam flash takiej płyty trwa może z minutę. I nie wiem czy dobrze kojarzę ale CHYBA też flaszowałem z ssd, wrzuciłem na dysk c i poszło.

Jak się cykasz daj do serwisu, niech sflaszują pod UPS podpiętym.

 

I tak, dopiero najnowszy i7-8700K bije 5775C definitywnie w większości gier. Choć są wyjątki gdzie po OC są sobie równe.

 

BTW - płyta z zasady powinna obsłużyć proca zdaje się. Problemem może być obsługa wyjścia VGA/DVI bez updatu biosu gdybyś chciał korzystać z integry Intela.

 

Edyta: dla zasady wrzuciłbym najnowszy bios ewentualnie oczko niżej przed wsadzeniem proca. Zawsze można potem jeszcze wgrać nowszy/starszy. U mnie np nie mam najnowszego, 2 oczka niżej.

 

W chacie stabilny mam :P  Gorzej z w okolicy :D  czasami lubią sobie na chwilke wyłączyc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Z97 Krait miałem wgrany domyślnie bios A.3:

- Updated VBIOS and GOP driver.
- Updated CPU Micro code to support new Intel CPU.
- Improved SAMSUNG M.2 compatibility.
- Improved Asmedia SATA device compatibility.
- Support 5th-Generation Intel Core Processors.

Komputer z i5 5675C działał, ale zmiana mnożnika w biosie nie miała wpływu na działanie procesora i iGPU nie dawało sygnału na wyjścia. Wiadomo, najnowszy bios załatwił sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pendrive miałeś strzelony? Jaki system plików na penie? Mam w domu 3 płyty na z97 od msi, moją oraz 2 z97 g43. Każdą flashowałem ZAWSZE tylko z uefi. raz nawet nie poszło do 100% ale płyta wstała. Flashuj do bólu, przeformatuj pena i spróbuj od nowa. Zawsze ładuj najnowszy bios. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5775C może już trochę odstaje od 8700K, ale dalej jest mega wymiataczem. A do tego temperatury wprost rewelacyjne. Przy 1.41v którego moja sztuka potrzebuje do 4400MHz mam ledwo 70-71 stopni przy testowaniu w IBT na najwyższym teście. Na procku jest D15S i jeden wentyl 120mm w budzie, ten na CPU nawet nie rozkręca się do max. 1500 rpm jak to robił poprzednio na 4790K i dobijał do 90 stopni na 1.32v tylko trzyma 1300-1400rpm. Przycisnąć jeszcze edram do 2200MHz i taki 4400MHz objezdża 7700K jak chce, chyba że masz sztukę co zrobi +5.2GHz z DDR4 +3600MHz lub szybszym. Przy tych temperaturach kwestia też dobrania ramu, jak wrzuciłem na niego 2133MHz CL9 1.5v to temperatury w stress testach poleciały wyraźnie w dół w porównaniu do 2400MHz 1.65v które miałem jeszcze przez jakiś czas. Przy graniu różnica jest mniejsza, może ze 3-5 stopni, ale w stress testach już różnicę idzie zauważyć większą. Z prockiem jest mega zabawa przy OC, a przy tym dodatkowo temperatury nie ograniczają. Sam skok z 3600 na 4400 to jest 22%, żeby uzyskać ten sam skok na 7700K wychodzi 5370MHz, a przecież można jeszcze wyżyłować edram jak chcesz to parę procent więcej.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to że z poziomu biosu UEFI już to robiłem i był błąd.

Skoro bios AMI to najlepszy jest flasher od AMI. Jest też wersja pod Windowsa, Możesz ustawić wtedy aktualizacje wszystkich bloków i nawet mogą zniknąć ewentualne problemy, które powstają po aktualizacjach za pomocą flashera z biosu lub z poziomu windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pendrive miałeś strzelony? Jaki system plików na penie? Mam w domu 3 płyty na z97 od msi, moją oraz 2 z97 g43. Każdą flashowałem ZAWSZE tylko z uefi. raz nawet nie poszło do 100% ale płyta wstała. Flashuj do bólu, przeformatuj pena i spróbuj od nowa. Zawsze ładuj najnowszy bios. 

 

Pen bez błędów, nie pamiętam własnie jaki system plików był.

No ale wiesz, jak uwale płyte to zostanę na jakiś czas bez niej ;/

Bo jednak troszku sie naczytałem o problemach z Z97 Gaming 3 od MSI po nieudanym flashowaniu.

Skoro bios AMI to najlepszy jest flasher od AMI. Jest też wersja pod Windowsa, Możesz ustawić wtedy aktualizacje wszystkich bloków i nawet mogą zniknąć ewentualne problemy, które powstają po aktualizacjach za pomocą flashera z biosu lub z poziomu windowsa.

 

Możesz rozwinąć? czyli jakiś tam flasher od AMI tez da rade z poziomu systemu bo jest tam wersja też pod Windowsa?

Czy jest jakieś ryzyko niepowodzenia?

Edytowane przez airborne82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5775C może już trochę odstaje od 8700K, ale dalej jest mega wymiataczem. A do tego temperatury wprost rewelacyjne. Przy 1.41v którego moja sztuka potrzebuje do 4400MHz mam ledwo 70-71 stopni przy testowaniu w IBT na najwyższym teście. Na procku jest D15S i jeden wentyl 120mm w budzie, ten na CPU nawet nie rozkręca się do max. 1500 rpm jak to robił poprzednio na 4790K i dobijał do 90 stopni na 1.32v tylko trzyma 1300-1400rpm. Przycisnąć jeszcze edram do 2200MHz i taki 4400MHz objezdża 7700K jak chce, chyba że masz sztukę co zrobi +5.2GHz z DDR4 +3600MHz lub szybszym. Przy tych temperaturach kwestia też dobrania ramu, jak wrzuciłem na niego 2133MHz CL9 1.5v to temperatury w stress testach poleciały wyraźnie w dół w porównaniu do 2400MHz 1.65v które miałem jeszcze przez jakiś czas. Przy graniu różnica jest mniejsza, może ze 3-5 stopni, ale w stress testach już różnicę idzie zauważyć większą. Z prockiem jest mega zabawa przy OC, a przy tym dodatkowo temperatury nie ograniczają. Sam skok z 3600 na 4400 to jest 22%, żeby uzyskać ten sam skok na 7700K wychodzi 5370MHz, a przecież można jeszcze wyżyłować edram jak chcesz to parę procent więcej.

 

 

No dlatego tak mi w głowie siedzi ten Broadwell.

Bo różnice miedzy takim i7 4790K a Broadwellem jednak są,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż.

Widziałem że zestawy broadwell plus 1080ti były do premiery coffee lake na 1 miejscu w timespy i paru innych benchmarkach.

Przy zegarze 4.2ghz.Przy pamięci 2133 cl9 lub szybszej. Przy konkurencji 7700k kręconych na 5ghz i więcej( z szybszymi pamięciami dodam).

Więc ten tego...

I co ważne - minimalny fps jest lepszy na 5775c, i ludzie chwalą sobie brak szarpania obrazu i framedropów. Przy karcie pokroju 1080ti właśnie.

A ile lepszy - zerknij na testy purepc.

ppc

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2017 o 03:48, okrej napisał:

Na Z97 Krait miałem wgrany domyślnie bios A.3:

- Updated VBIOS and GOP driver.
- Updated CPU Micro code to support new Intel CPU.
- Improved SAMSUNG M.2 compatibility.
- Improved Asmedia SATA device compatibility.
- Support 5th-Generation Intel Core Processors.

Komputer z i5 5675C działał, ale zmiana mnożnika w biosie nie miała wpływu na działanie procesora i iGPU nie dawało sygnału na wyjścia. Wiadomo, najnowszy bios załatwił sprawę.

 

Na tym biosie co mam ogólnie Broadwell powinien odpalić :)

iGPU mi nie potrzebne :)

Co do OC, hmmm czyli OC z biosu był niemozliwy, nie było efektów. A programowo z Intel coś tam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2018 o 01:58, airborne82 napisał:
 
Na tym biosie co mam ogólnie Broadwell powinien odpalić :)
iGPU mi nie potrzebne :)
Co do OC, hmmm czyli OC z biosu był niemozliwy, nie było efektów. A programowo z Intel coś tam?

Nie próbowałem programowo.
 

Edytowane przez okrej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...