Skocz do zawartości
htw

PATA SSD 60 GB - warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam w laptopie następujący dysk :

 

http://dyski.cdrinfo.pl/dyski/142-Fujitsu-MHV2060AH-MHV2060AH-60-8-ATA-100

 

chciałbym go wymienić na SSD taki:

 

https://uk.eetgroup.com/i/MSD-PA25.6-064MS-MicroStorage-2.5-IDE-64GB-MLC-SSD

https://www.morele.net/dysk-ssd-microstorage-64gb-pata-msd-pa25-6-064ms-1003446/

 

na pokładzie Win XP, pytanie zasadnicze, czy ten SSD posiada jakiś wbudowany niezależny od systemu trim albo garbage collection, jeśli nie jest sens w ogóle (zapis na lapku min, raczej praca odtwórcza - dwa programy ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raz na czas prognozujesz - raz na rok ?

 

@barwniak ale jeśli dysk posiada GC to system musi wspierać TRIM żeby nie dochodziło do degradacji ? i większa pojemność jest niepotrzebna bo na tym dysku nic nie bedzie zapisywane,

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinna się responsywność kompa poprawić, a hałas zmniejszyć...ale mam wrażenie, że dokonując tego zakupu podniesiesz wartość laptopa co najmniej o 100%. :) Czy się mylę? Poza tym SSD na XP to średni pomysł. Niby da się to ogarnąć, ale daleko do ideału.

 

Raz na jakiś czas... w zależności od eksploatacji dysku. :)

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia, to nie kwestia kaski bo moge wydać te 250 zeta na ten dysk, tam jest taki program księgowy który wczytuje dane dłuuuugo za długo, SSD powinien to ogarnąć, jak mówię to będzie laptop to pracy z programem księgowym.

 

Jakaś sprawdzona metoda na to trimowanie dysku ? z pod linuksa np live CD ?


Skoro na tym dysku ma być bardzo mało zapisu, to po co w ogóle Ci TRIM.

Jeśli chodzi o HDD 7200rpm, to chodziło mi o to, że 60GB HDD 7200rpm, będzie wolniejszy od 250GB 7200rpm. Liczy się też gęstość zapisu danych na jednostkę powierzchni.

 masz racje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy się mylę? Poza tym SSD na XP to średni pomysł. Niby da się to ogarnąć, ale daleko do ideału.

 

Jakie daleko od ideału ?

Jesli dysk ma GC to spokojnie można zapomnieć o TRIM.

 

Własnie z takiej maszyny piszę tj Win XP i dysk mający GC ( kontroler phison PS3107 ) a szybkość nawet na S150 wzrosła o 2/3.. ( tj czas uruchamiania programów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli. Z tym brakiem ideału chodziło mi o ręczną obsługę i pilnowanie tego.

Wiem, że starym lapkom SSD bardzo pomaga. Całkiem niedawno do mojego złomka wsadziłem chińskie SSD za trochę ponad stówkę i różnica jest ogromna nawet na SATA I właśnie. Tyle że postawiłem na nim W10, a nie XP. Skoro masz dobre doświadczenia z SSD pod XP, to może i u autora będzie OK. :)

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...