Skocz do zawartości
Gucci93

Upgrade komputera czy kupno nowego

Rekomendowane odpowiedzi

Mój obecny wiekowy sprzęt to:

Phenom 550 x2 
Gigabyte MA770T-UD3P
Jakiś Radeon kupiony 3 lata temu za około 300zł, czyli nic specjalnego
4gb ram
BeQuiet 600w

SSD 250gb Samsung
 

Komputer ma mi służyć do pracy biurowej oraz pykania czasem w gierki jak Football Manager, Europa Universalis czy Cities Skylines. 

Są to tytuły, które nie wymagają mocnej kart graficznej więc do nowego kompa użyję mojej obecnej. Oprócz tego do nowego kompa użyłbym zasilacz BeQuiet 600w oraz dysk SSD.

Myślałem o takim upgradzie bazując na tym co poleca purepc.pl:

 

Procesor: Intel Core i3-8100 BOX - 484zł

Płyta główna: MSI Z370 GAMING PLUS 548zł

Ram: 8gb za ~450zł

+ nowa obudowa za powiedzmy 200zł

Razem: 1682zł 

 

Mógłbym zaoszczędzić i postawić na starą generację procesorów ale wtedy musiałbym kupić i5 żeby były 4 rdzenie a skorzystałbym na tańszej płycie głównej także cena byłaby podobna...

 

Druga opcja to, w związku z szalejącymi na rynku cenami (drogie płyty główne i drogi ram), upgrade kompa. 

Czyli musiałbym kupić używany mocny procesor na moją podstawkę (AM3 chyba) i dokupić 4 albo 8gb używanej pamięci ram.

Procesor na przykład: https://www.olx.pl/oferta/amd-phenom-x4-9850-be-black-edition-4x2-5ghz-socket-am2-am3-am2-CID99-IDquQUl.html#02694403ad . 

 

Pytanie czy robiąc upgrade rzeczywiście poczuje różnicę między tym co mam i czy pogram sobie płynnie w Europę Universalis, Football Managera (nowy obsługuje już 4 rdzenie) czy Cities Skylines. Wszystkie 3 blokuje mój słaby procesor...Po upgradzie mógłbym czekać aż na rynku pojawi się sprzęt w lepszej cenie niż teraz. Kupując nowego kompa mam już sprzęt na dłużej i w przyszłości mógłbym dokupić kartę graficzną jakbym chciał pograć w coś co jej wymaga. 

 

PS Poczekanie do Q1 2018 na tańsze płyty główne odpada. Biorę urlop 2tyg na koniec grudnia i chcę sobie poszaleć na kompie :)

Edytowane przez Gucci93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten phenom nie da sie odblokować do 4 rdzeni?

 

ten phenom co podałeś to pomyłka

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze I3 mają 4 rdzenie i wysokie takty .

 

Do tego bardzo mocny jeden wątek .

 

Na AM3/AM3+ najmocniejsze procki to albo Phenom II X6 1100T albo FX8140 , w grach będą działać gorzej niż najnowszy I3 .

 

Optymalnie to kupno Phenoma II X4 , więcej kasy nie ma sensu inwestować w tą platformę - w niektórych grach starsze , 2-rdzeniowe I3 były lepsze niż PII X4 .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na ceny używanych i to chyba nie ma sensu...

Lepiej kupić kilka nowych rzeczy:

Intel i3 8100 ~480zł

Płyta główna matx albo atx za ~500zł z Z370

8gb ramu za ~400zł 

Nowa obudowa matx albo atx

 

Karta graficzna i zasilacz ze starego kompa.

 

Co do atx i matx: nie zamierzam kręcić, w przyszłości być może będę chciał kupić lepszą kartę graficzną ale też bez przesady, nie jakiegoś demona prędkości. matx chyba będzie dla mnie wystarczające? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3-8100      484zł

ASRock z370m PRO4     476zł

Hyper fury balck DDR4 2x4GB 2666MHz  420zł    lub    Ballistix DDR4 2x4GB  2400MHz    360zł

SilentiumPC Regnum RG1   128zł

SilentiumPC Spartan 3PRO   79zł

Dorzuciłem chłodzenie cpu , będzie ciszej/chłodniej

Razem 1588 zł   lub z Ballistix'ami  1528 zł

 

Edit

Poczekałbym na chipset B lub H (tańszy, bez możliwości oc) jeśli się "nie pali" z kupnem. Poza tym teraz, w okresie przedświątecznym ceny też są nieatrakcyjne

Edytowane przez Dart9
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FM - http://gameplatform.pl/komputer-do-football-manager-2018-wymagania-sprzetowe/

EU 4 - https://cdppl.zendesk.com/hc/pl/articles/203788168-Wymagania-sprzętowe-PC-Europa-Universalis-IV

CS - http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=90381

 

Patrząc na zalinkowane wymagania:

FM 2018 nawet po zmianie platformy ale zostawieniu hd7750/hd7770/hd7790 będzie miał problemy lub się nawet nie uruchomi ze względu na GPU.

EU 4 nawet na obecnym sprzęcie powinien śmigać

CS powinien dawać radę na tym co masz, może nie w najwyższych detalach ale powinien.

 

W jakiej rozdzielczości chciałbyś grać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak, FM uwzględnia oglądanie meczów w 3d a ja korzystam z tradycyjnego 2d także wszystko będzie zależało od procka i ramu ;)

EU 4 daje radę ale już przyśpieszenie czasu powoduje niezłą zamułę. Na dodatek zarówno grając w EU albo managera lubię na drugim monitorze przeglądać neta a przy obecnym sprzęcie to kolejny powód do zamulania.

Cities Skylines da się grać ale do 50 000 mieszkańców, potem nawet na niskich detalach tytuł staje się niegrywalny...

 

Być może w przyszłości postawię na lepszą grafikę jak będę chciał pograć w coś bardziej wymagającego dlatego też zastanawiam się czy atx czy matx i czy ten drugi będzie przeszkodą w przyszłości, bo np karta się nie zmieści w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej g4600 za 300 + płyta na h110 za 200, 8gb ram za 350, obudowa do 150 i zostaje jeszcze 600 na gtx1050ti?

 

I3-8100 ze starą grafiką raczej we wszystkim będzie przegrywać w zestawieniu z g4600+ gtx1050ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem grafa aktualnie niepotrzebna, mam xboxa one. O ile wszyscy się zgadzają, że zestaw zaproponowany przez Dart9  jest ok to temat do zamknięcia i dziękuję wszystkim za pomoc :)

Edytowane przez Gucci93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak, FM uwzględnia oglądanie meczów w 3d a ja korzystam z tradycyjnego 2d także wszystko będzie zależało od procka i ramu ;)

EU 4 daje radę ale już przyśpieszenie czasu powoduje niezłą zamułę. Na dodatek zarówno grając w EU albo managera lubię na drugim monitorze przeglądać neta a przy obecnym sprzęcie to kolejny powód do zamulania.

Cities Skylines da się grać ale do 50 000 mieszkańców, potem nawet na niskich detalach tytuł staje się niegrywalny...

 

Być może w przyszłości postawię na lepszą grafikę jak będę chciał pograć w coś bardziej wymagającego dlatego też zastanawiam się czy atx czy matx i czy ten drugi będzie przeszkodą w przyszłości, bo np karta się nie zmieści w obudowie.

no z nowym FM to już 2D wymaga GPU dość nowego lub nowszej integry, SI Games zrobiło dość istotną zmianę związaną z silnikiem meczowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mojego obecnego sprzętu:

Zasilacz: bequiet 600w

Dysk: Samsung ssd 

Karta graficzna: Radeon HD 7700

 

Chcę dokupić:

Płyta główna: Gigabyte Aorus Gaming K3

Procesor: Intel i3 8100

Pamięć ram: HyperX Fury Black, DDR 4, 2x4GB, 2666Mhz, CL15

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black

 

W przyszłości dokupię kartę graficzną, teraz nie potrzebuję, bo mam konsolę a na kompie chciałbym pograć w gry wymagające tylko ramu i dobrego procka (ram też dokupię jak potanieje).

Podkręcanie nie wchodzi w grę, ponieważ kupuję komputery raz na 7 lat więc muszą być trwałe

 

Pytania:

1. Jeśli chodzi o płytę główną to co będzie najlepszym wyborem?

Gigabyte Aorus Gaming K3 https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z370-aorus-gaming-k3-978728/ 579zł

MSI Z370 Gaming Plus https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z370-gaming-plus-978518/    548zł

MSI Z370 pc pro https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z370-pc-pro-1606578/ 579zł

 

2. Czy 2666Mhz zamiast 3000Mhz będzie dużą różnicą?

 

3. Czy lepiej 2x4gb czy 1x8gb ramu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę brałbym tańszą = ASRock Z370 Pro4

2. Różnica będzie niewielka

3. Lepiej Dual , chyba , że za niedługo będziesz dokładał -to można rozważyć zakup 1 kości.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie będzie dużej różnicy jakościowej? Jednak ASRock chyba uchodzi za gorszą firmę. Skoro tak rzadko wymieniam komputery to może jednak te 80zł warto dołożyć...

2. Pytam o te 3000Mhz ze względu na https://youtu.be/XI9uXFHc_n8?t=3m30s 

3. Będę dokładać także rzeczywiście wezmę jedną

Edytowane przez Gucci93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie patrzył na sam wygląd i jakieś wyimaginowane często/lub zasłyszane opinie ... Jak kilka procent- w PORYWACH- robi Ci dużą różnicę to dokładaj do ramu z 8 dych ;p ( oczywiście mówimy tylko o niektórych produkcjach , ponadto podpartych mocną kartą grafikii- patrząc w ten sposób trzeba by zacząć od zmiany CPU na 6 jaj ... Ram z 2666 często da się podkręcić do 3000...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do dysku, mam oczywiście SSD 250gb ale jeśli chodzi o HDD to chciałem zamontować 7-letniego Samsunga F1 640gb. Czy warto z niego zrezygnować i za 170zł kupić Toshibę P300? Oprócz pojemności będzie jakaś różnica czy rynek HDD się nie rozwinął?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...