Skocz do zawartości
boorys

Komputer do nauki i multimediów do 3000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję porady odnośnie wyboru komputera dla 12 letniej siostry.

Budżet 3000zł – kwota na system operacyjny, jednostkę centralną i tanią drukarkę laserową.

Monitor mam LG 17cali -  w przyszłości do wymiany, nagrywarkę DVD też mam.

Przeznaczenie komputera: praca biurowa, nauka, multimedia (internet, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, youtube,  w jakieś proste gry siostra pewnie też będzie grała).

Mam dylemat czy iść w platformę AMD (Ryzen 3,5) czy Intela (i3 8100)

Takie oto zestawy złożyłem:

Platforma Intela: http://www.morele.net/inventory/info/c56f51bd/

Platforma AMD: http://www.morele.net/inventory/info/1acd7762/

 

Posiadam jeszcze w pełni sprawny zasilacz z starego komputera: be quiet BQT L7 -430W kupiony w połowie 2011 roku, zasilał Athlona x2 3800+, GTS 8800 (wcześniej dłuższy czas 7300GS), płytę Gigabyte ga-m55s s3, HDD 240GB, czy mógłbym użyć go do zasilania w/w zestawów czy lepiej nie ryzykować ?

 

Pytania:

1.       Którą platformę wybrać?

2.       Co ewentualnie można zmienić w w/w zestawach na lepsze?

 

Uwagi: Zależy mi na jak najcichszej pracy jednostki centralnej stąd wybór wyciszanej obudowy i zakup cichszego chłodzenia na CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnościowo I3 będzie lepszy choć przy tym co robisz to nie będzie dużej różnicy pomiędzy I3 a Ryzenem 3 .

 

I3 będzie mniej prądożerny  ,szczególnie że do Ryzena trzeba dodać jakąś kartę co dodatkowo podnosi pobór mocy platformy .

 

Choć nawet ten I3 będzie się nudził - warto rozważyć zejście do poziomu Pentium G4600 + płyta na H110/B150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno byłoby taniej jednak i3 jest świeżutki i ma 4 rdzenie (jak i Ryzeny) w przeciwieństwie do G4600, co w przyszłości będzie miało zapewne znaczenie. Myslę, że zapas mocy nie zaszkodzi a raczej w starszą technolgię nie chciałbym się pchać.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Kaby Lake / Skylake to stara technologia to bym polemizował .

 

I3 8xxx to nic innego jak starsze I5 7xxx , ze wzlgędu na to że obecne I5/I7 mają po 6 rdzeni a Pentium G4560/G4600 pozamiatał w kwestii wydajności/opłacalności w segmencie budżetowym to Intel musiał podnieść status I3 .

 

Jedyna różnica to brak turbo w stosunku do I5 .

 

I3 będzie miał zapas mocy ale kiedy i czy zostanie on wykorzystany , siostra ma 12 lat - zanim podrośnie to pojawią się nowe procki i całkowicie nowe architektury ( bo serie 6 , 7 i 8 to w zasadzie to samo ) .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm trochę otworzyłeś mi oczy.... faktycznie może to i3 to overkill do takiego komputera dla 12-latki.

Jakbym zamiast i3 faktycznie wziął G4600  i tego radeona https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-rx-550-2gt-lp-oc-2gb-gddr5-128-bit-dvi-d-hdmi-box-rx-550-2gt-lp-oc-977736/ (czasem pewnie bym pograł w jakieś starsze tytuły) to mógłbym wykorzystać ten zasilacz co mam, czyli   be quiet BQT L7 430W (kupiony w 2011 roku czyli ma już 6 lat) czy musiałbym kupić nowy ? 

Edytowane przez boorys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz będzie ok. Grafika też dobra do starszych gierek. Nowe też ruszą w 720p na niskich.

Jeszcze tylko w kwestii płyty głównej dodam, że G4600 potrzebuje aktualizacji BIOS przy starych chipsetach, której sam nie zrobisz posiadając niedziałający jeszcze procesor.

Na 100% zadziała każda płyta B250.

 

Z tańszych H110 ponoć ASRock Rev3.0 ma już odpowiedni BIOS.

 

Jakby zakup się przeciągał i w międzyczasie pojawiły się płyty H310, to mimo wszystko lepiej i3-8100.

 

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez maker3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym doradził zmianę na np. G4600 , a dla poprawy komfortu, kupiłbym również nowy monitor ;) .Zasilacz da radę, poniższy zestaw -w stresie -będzie brał ok. 100 -sto kilkanaście [W]. 

 

Kupując np. w www.esc.pl bios płyty flash-ną gratis , przy zakupie płyty H110 i CPU 7 Gen ...

Kartę wolałbym GT1030 ( wydajność zbliżona do RX550 , a pobór mocy o ~ 20[W] mniejszy :) )

 

np:

https://imgur.com/a/7Wl9t

 

www.esc.pl ( 2728 zł , bez zasilacza i dvd )

 

p.s. Ew. 2 "droga" >  Płyta Z370 ( ASRock Z370Pro4- 499,- ) i i3 8100 ( bez GT1030 ) + ~220 zł 

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo przydatne informacje, będę miał się nad czym zastanawiać :) 

 

Powiedzcie mi jak to jest z zintegrowanym GPU (Intel HD Graphics) w procesorze, czy do takich zwykłych multimedialnych zastosowań jw. wystarczy czy jednak lepiej mieć tą kartę graficzną?

 

Druga sprawa, czy do cichego chłodzenia procesora Spartan 3 styknie czy jednak Fera będzie lepsza? 

 

Trzecia sprawa to obudowa, zależy mi na ciszy więc wybrałem najtańszą wyciszaną  czyli 

SilentiumPC Pax M70 Pure Black czy jednak nie jest to przerost formy nad treścią ? Może lepiej np Gladius M35 lub coś innego o klasycznym, prostym wyglądzie jeśli różnica w głośności pracy jednostki będzie będzie mała?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Przeznaczenie komputera: praca biurowa, nauka, multimedia (internet, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, youtube,  w jakieś proste gry siostra pewnie też będzie grała).

.....

 

Uwagi: Zależy mi na jak najcichszej pracy jednostki centralnej stąd wybór wyciszanej obudowy i zakup cichszego chłodzenia na CPU.

Zintegrowana grafika wystarczy do takich zastosowań bez problemu.

Co do głośności, Spartan 3 wystarczy aż nadto ( bierz tego z 4ma ciepłowodami) ale nawet na box-owym coolerze intela jest cicho i to w zwykłej obudowie, nie ma sensu kupować wyciszanej za 280zł. Przy takiej konfiguracji i zastosowaniach różnicy nie odczujesz.  Przy wykorzystaniu PC jako "prace biurowe, filmy, YT" będzie naprawdę cicho. W pracy mam podobne w obudowach Zalman Z3 i jeśli coś z siebie emitują to nigdy na to nie zwróciłem uwagi bo zagłuszał "dzienny gwar".

Ja to zastanawiam się czy w ogóle warto kupować do takich zastosowań taki PC. Patrzyłeś na poleasingowe? Z windowsem, gwarancją 1rok.  Mamy kilka takich w pracy, a i prywatnie kupiłem 3lata temu Della 7010 za 600zł, chodzi bezgłośnie do dziś bez żadnych problemów.  - wydaje tyle hałasu co zegarek na ręce.

Ja kupowałem w amso chyba za pośrednictwem allegro, nie pamiętam. Mogę polecić. Ale wiele firm istnieje na rynku. Naprawdę zastanowiłbym się czy do takich zastosowań warto wydawać 2500zł (bez drukarki) gdzie za 2-3 lata i tak będzie trzeba kupić bo i wymagania (już starszej) siostry będą inne jeśli chodzi o PC.

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integra w G4600 to najlepsza jaką Intel posiada w obecnych procesorach desktopowych. Do oglądania filmów wystarczy, do grania w starsze gry lub na minimalnych też będzie dawać radę a jak siostra stwierdzi że jakieś gry za bardzo jej zacinają to dokupienie 1050 Ti albo nawet 1030 da spory wzrost mocy. 

 

Na ten procesor cooler jest zbędnym wydatkiem, boxowy daje radę w 100%

 

Obudowę wybierz jaka ci się podoba. Ja bym wybrał coś maksymalnie małego np Brutus Q30 albo chociaż Brutusa M10. Wyciszenie działa ale w tym przypadku praktycznie nic nie bedzie generować hałasu poza zasilacz dlatego warto byłoby kupić coś półpasywnego

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm po przeanalizowaniu tego co napisaliście doszedłem do wniosku, że:

 

1. Będzie G4600,

2. Grafika zintegrowana w procesorze powinna dać radę więc z niej będzie siostra korzystała, jak będzie mało to się dokupi coś taniego,

3. Chłodzenie Spartan 3 zostaje, nie są to duże pieniądze, myślę ze warto zainwestować,

4. Co do obudowy hmmm tutaj potrzebuję chwili żeby dobrze przemyśleć wybór,

5. Jestem skłonny do zakupu płyty głównej na chipsecie B250. Czy jednak szukać H110 z już zaktualizowanym biosem obsługującą G4600?

6. Czy taktowanie pamięci RAM w przypadku zastosowań tego komputera ma jakiekolwiek znaczenie ?

7. Czy warto dopłacić do Windows 10 w wersji BOX czy brać OEM?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wziąć 2400 CL15, ma duży wpływ na integrę ale jak ci szkoda to nie dopłacaj.

Nie ma powodu by kupować B250, ta jest zaktualizowana https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h110m-hdv-r3-0-1134754/

Warto brać Box

Edytowane przez Crescendo1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...