Skocz do zawartości
mrobn1

Konfiguracja sieci - problem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam prośbę dotyczącą pomocy w konfiguracji sieci w domu. Chodzi o to jak poprawnie skonfigurować routery tak aby sieć się nie wykrzaczała oraz żeby z dowolnego urządzenia był dostęp do dowolnego urządzenia po sieci. Ale po kolei - żeby lepiej zobrazować co i jak jest podłączone, wrzucam plik poglądowy.indeks.jpg


W domu mam internet od dostawcy po drodze radiowej. Z modemu dostawcy całość idzie kablem na II piętrze do wejścia WAN routera TP-LINK TL-WR841N. Z tego routera wychodzi jeden kabel RJ-45 który podłączam do  gniazdka RJ-45. Oprócz tego ten router roznosi sygnał WI-Fi_1.

Podłączenie te daje mi dostęp do internetu z jednego gniazdka na parterze (na rysunku oznaczone na czerwono). Z tego gniazdka idzie kabel RJ-45 do wejścia WAN routera ASUS RT-N12+. Z tego routera wychodzą 4 kable RJ-45 które podłączam do gniazdek RJ-45 zgrupowanych obok siebie, a które wyprowadzają sygnał do gniazdek rozlokowanych po rożnych pomieszczeniach w całym domy na parterze i I piętrze. (Na rysunku zaznaczone jest 7 wyjść, ale dlatego że docelowo ma się tam znaleźć switch/router na 8 wyjść). Ten router nie udostępnia żadnego WI-FI.

Jedno z tych gniazdek wyjściowych znajduje się na parterze, do którego podłączam kablem do wejścia WAN router ASUS RT-AC1200G+. Do tego routera z kolei po kablu są podłączone odpowiednio: TV, XBOX, Dysk sieciowy, oraz roznosi on  sygnał WI-FI_2.

Problemy:

1. Chciałbym aby po podłączeniu do dowolnego WI-FI (1 czy 2), urządzenia mogły się odnaleźć. Na chwilę obecną podłączając się do WI-Fi_1 (WRT841N) mogę np. korzystać z drukarki która jest podłączona do WI-FI_1, ale nie mam już dostępu choćby do dysku sieciowego który podłączony jest kablem do routera ASUS1200G+. Analogicznie, podłączając się do WI-Fi_2 (ASUS RT-AC1200G+) mam dostęp do plików na dysku sieciowym, ale za nic nie uda mi się skorzystać z drukarki która jest podłączona do WI-Fi_1. To samo tyczy się wymiany plików w sieci wewnętrznej pomiędzy urządzeniami.

2. Niestety, ale dostęp do internetu jest często zrywany. Jestem przekonany że winna leży przy rozdzielaniu adresów i dochodzi do konfliktu. Przez to mimo że internet jest dostępny w jednym z routerów, to w drugim albo trzecim go nie ma. Zmiana liczby podłączonych urządzeń powoduje że cała sieć się sypie, i mija chwila zanim adresy się pozmieniają tak żeby znów można było korzystać z neta.

Próbowałem już na różne sposoby zmienić ustawienia DHCP w routerach, przypisywanie adresów do poszczególnych routerów, oraz puli adresów jaki każdy z routerów obsługuje. dałem sobie spokój, bo zawsze coś się sypało. Z reguły nie było neta w którymś z routerów na parterze (na wejściu). Ostatecznie olałem sprawę i po prostu wszędzie zostawiłem DHCP ON - tak przynajmniej mam dostęp do neta z każdego miejsca - mimo że nie stabilnie, ale jest, niemniej chciałbym skorzystać z pełnych możliwości sieci, a nie w zależności od konieczności albo przełączać się między sieciami WI-FI, albo resetować co jakiś czas router na piętrze II, bo sypie się adresowanie, czy też normalnie móc wymieniać pliki między urządzeniami w sieci.

Na chwile obecną podstawowa konfiguracja każdego z urządzeń wygląda tak:

TL-WR841N

IP LAN ADRESS:       192.168.0.1
SUBNET MASK:         255.255.255.0
DHCP SERVER:        ON
START                      192.168.0.100
END                          192.168.0.199
WIRELESS:               ON (WI_FI_1)

---------------------------------------------

ASUS RT-N12+

IP LAN ADRESS:        192.168.2.1
SUBNET MASK:          255.255.255.0
DHCP SERVER:         ON
START                       192.168.2.2
END                           192.168.2.254
WIRELESS:                OFF

----------------------------------------------

RT-AC1200G+

IP LAN ADRESS:         192.168.1.1
SUBNET MASK:           255.255.255.0
DHCP:                         ON
START                        192.168.1.2
END                            192.168.1.254
WIRELESS:                 ON (WI-FI_2)

Z góry Dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, ale się wypowiem jakbym to zrobił:

Moja propozycja jest taka, zamiast tworzyć kilka podsieci zrób jedną. Twoim głównym routerem niech będzie TL-WR841N, do którego podłączasz modem pod WAN. Z tego routera wychodzi LAN do gniazdka. Na I piętrze z gniazdka podłączasz się do routera ASUS RT-N12+ do LAN !!! , na tym routerze wyłączasz DHCP i ustawiasz w lanie adres IP (może być spoza puli rozsyłanych adresów), ponieważ adresami zarządza główny router na II piętrze. Na parterze robisz tak samo. Możesz również na TL-WR841N ustawić statyczne IP dla routerów na niższych piętrach. Po tym zabiegu wszystkie podłączone urządzenia do sieci powinny widzieć siebie wzajemnie. Możesz sprawdzić podłączone do sieci urządzenia i popingować wzajemnie.

 

TL-WR841N

IP LAN ADRESS:       192.168.0.1
SUBNET MASK:         255.255.255.0
DHCP SERVER:        ON
START                      192.168.0.100
END                          192.168.0.199
WIRELESS:               ON (WI_FI_1)

---------------------------------------------

ASUS RT-N12+

IP LAN ADRESS:        192.168.0.2
SUBNET MASK:          255.255.255.0
DHCP SERVER:         OFF
START                       DHCP OFF
END                           DHCP OFF
WIRELESS:                OFF

----------------------------------------------

RT-AC1200G+

IP LAN ADRESS:         192.168.0.3
SUBNET MASK:           255.255.255.0
DHCP:                         OFF
START                        DHCP OFF
END                            DHCP OFF
WIRELESS:                 ON (WI-FI_2)

 

Edytowane przez Jumpek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...