Skocz do zawartości
PlagueDoctor

[DFI LanParty P45-T2RS PLUS] Problem z gorącym chipsetem - 55 stopni w BIOS'ie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !
Ostatnio wyposażyłem się  w płytę DFI z serii LanParty.
Problemem sprzedającego była "stop klatka" jaka występowała pod obciążeniem. Komputer się zawieszał i trzeba było go resetować.
Płyta do mnie doszła i jak się później okazało drogą eliminacji winny okazał się Chipset, który w samym BIOS'ie osiąga 55 stopni !
Doszło do tego, że w pewnym momencie zwiesił mi się BIOS a speaker zaczął głośno piszczeć.
Szybko odłączyłem kompa od prądu i wykręciłem płytę żeby nie puścić jej z dymem.
Zabrałem się za demontaż chłodzenia procesorów na płycie. Teraz nie wiem czy tu pokazuje się moja nie wiedza,

czy mam do czynienia z jakimś drobnym niedopatrzeniem ze strony poprzednich właścicieli. Dokładniej mówiąc na procesorach nie było nałożonej pasty termo przewodzącej.

Radiatory po za tymi z nałożonymi suchymi termo padami są czyściutkie. Nie ma na nich nic co mogło by polepszyć przewodnictwo ciepła.

 

Piszę głównie z zapytaniem czego użyć do polepszenia chłodzenia.

Jeden procesor wygląda mi na trochę starszy i nie jestem pewien czy na ten typ stosuje się zwykłą pastę.

Nie chce rozwalić tej płyty więc proszę o pomoc.

 

Z góry wielkie dzięki !

 

PS. Ponieważ załączniki mają do mnie jakiś problem to fotki wrzucam na Gdrive'a:

https://drive.google.com/open?id=1dgRdd4QoCJ7eVCc2N4MeAMEo9l4n-HTM

(Mam nadzieję że moderacja nie zamknie mi tematu. Naprawdę mam problem z załącznikami.  :wacko: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Mam nadzieję że moderacja nie zamknie mi tematu. Naprawdę mam problem z załącznikami.  :wacko: )

Bardziej bym się martwił o problem z wyszukiwaniem dostępnych w sieci informacji.

 

Pozostałe problemy:

1. Brak podania pełnej specyfikacji komputera

2. Brak szczegółowego opisu problemu. 55 stopni na chipsecie w BIOSie to żaden problem. Pytanie, czy i kiedy ta temperatura w ogóle wzrasta? Do ilu? I czy ma to jakikolwiek problem z zawieszaniem...

3. Na dzień dobry powinieneś nałożyć pastę na mostek północy i nowe termopady na sekcję zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Specyfikacja:

System: Windows 7 Ultimate 64bit

CPU: Intel Core2Duo E6750 2.66 GHz (Na płycie siedział Q6600 ale BIOS pokazywał na nim 70 stopni więc go na szybko podmieniłem.)

RAM: 2X Kingston 1GB 800Mhz CL5 + 1X GoodRam 2GB 800Mhz CL5

Płyta Główna: DFI LP DK P45-T2RS PLUS

Grafika: Palit GeForce 8600GT 512MB DDR3

Dysk: Seagate 40GB ST340014A ATA

Zasilacz: OCZ 500W OCZ500SXS

 

2.Obserwowałem temperaturę i przed sprawdzeniem chłodzenia osiągała 55 stopni. Raz ekran zrobił się po prostu szary. Za drugim BIOS zawiesił mi się a speaker zaczął nieustannie piszczeć. Pastę już nałożyłem i wymieniłem termo pady. Po wymianie maksymalna temperatura w BIOS'ie to 48 stopni (Ok. 40 minut czekania.) Poza płytą wszystkie części używałem w innym komputerze na innej płycie. Problem z czymś innym odpada.

 

3. Po drugim zwieszeniu się BIOS'u tak też zrobiłem.

 

Z tego co widzę zmiana pasty itp. ustabilizowała sytuację jednak nadal muszę dokonać kilku testów w samym Windowsie. Sprzedawca pisał że płyta łapię zwieszkę pod obciążeniem. Mi już sprawiała problemy w BIOS'ie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.Obserwowałem temperaturę i przed sprawdzeniem chłodzenia osiągała 55 stopni. Raz ekran zrobił się po prostu szary. Za drugim BIOS zawiesił mi się a speaker zaczął nieustannie piszczeć. Pastę już nałożyłem i wymieniłem termo pady. Po wymianie maksymalna temperatura w BIOS'ie to 48 stopni (Ok. 40 minut czekania.) Poza płytą wszystkie części używałem w innym komputerze na innej płycie. Problem z czymś innym odpada.

 

To raczej nie sama temperatura może tu być problemem.

-Długi beep code sugeruje na problem z RAMem. Testuj na jednej kości, sprawdzaj na różnych slotach i sprawdź, czy same sloty nie są zabrudzone.

-sprawdź wizualnie kondensatory na płycie. Czy nie są napuchnięte

-Jaka wersja BIOSu?

 

Ten model podobno miewał problemy z "odklejaniem" się chipsetu. A reballing to ryzykowna/droga naprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle zrozumiałeś kod. Sorki ale też go dokładnie nie opisałem.

Speaker zaczął nieustannie piszczeć podczas pracy komputera. Po zakończeniu testu. Bez jakichkolwiek przerw nawet po dłuższym piszczeniu.

Internet mi mówi, że jest to sygnał przekroczenia dozwolonej temperatury procesora. Jak dobrze pamiętam założonego miałem wtedy już core2duo, który osiągał 30 stopni w BIOS'ie.

Więc pewnie to był Chipset. Sprawdziłem już chłodzenie i wszystko doprowadziłem do porządku. Jak pisałem Chipset maksymalnie osiąga 48 stopni i nic po dłuższym utrzymaniu tej temperatury się z nim nie dzieje. Postawiłem na szybko Windowsa i zrobiłem kilka krótkich testów w syntetykach i grach. Wszystko jest ok.

 

Mimo wszystko sprawdziłem wszystko tak jak mi poleciłeś:

- Sloty są czyste. Dokładnie wyczyściłem płytę z kurzu zaraz po wyjęciu z paczki.

- Z kondensatorami wszystko git.

- 6.00 PG (Rewizja płyty: A2)

 

Pamięci wszystkie 3 na raz testowałem za pomocą memtest86+ - Wyniki:

Dokładnie 7 godzin testu. 4 PASS i 0 błędów.

 

Wydaje mi się, że to był tylko problem z chłodzeniem Chipsetu. Widocznie 55 stopni było zdecydowanie za dużą wartością dla tej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...