Skocz do zawartości
PlagueDoctor

Dyski SSD i specjalne algorytmy "defragmentowanie" itp. Pomoc w temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !  ^_^

Zakładam ten temat, aby zebrać informacje z waszych doświadczeń o defragmentowaniu, czy też używaniu

jakiś innych specjalnych algorytmów do dbania (Bądź psucia. :D ) swoich dysków.

 

Dziś jak co miesiąc przystąpiłem do typowego czyszczenia kompa. w skład tego wchodzi oczywiście defragmentacja

mojego dysku podzielonego na dwie partycje. (Na magazyn plików, oraz programy i większe gry.)

Do defragmentacji używam darmowego programu "Auslogics Disk Defrag" waży dosyć mało i posiada przyjemny interfejs.

W programie jest specjalna optymalizacja dla HDD, której właśnie używam dla mojego dysku.

Ponieważ nie interesowałem się zbytnio działaniem dysku od strony technicznej i programowej to jedyna różnica jaka jest

zauważalna pomiędzy defragmentacją a optymalizacją to to, że program ładnie ściska kosteczki w kupę a nie tylko je defragmentuje.

 

Przechodząc jednak do głównego tematu. Zawsze z dyskiem SSD nic nie robię. Mam go kompletnie odhaczonego z listy, aby program

go nie tykał. Trochę się naczytałem, że defragmentacja daje marginalne skutki a tylko skraca życie SSD i tego typu rzeczy.

Dlatego robienia tego typu rzeczy unikałem jak ognia. Raz poddałem SSD samej analizie. Ukazała mi się czerwona ściana pofragmentowanych

plików. Również czytałem, że dla SSD jest to bez różnicy bo jest na tyle szybki i poskłada to sobie wszystko do kupy.  :P

Jednak uwielbiam porządek i chciał bym coś z tym zrobić.

 

Program posiada jakiś specjalny algorytm dla SSD. Jakoś go nie chciałem używać bez wiedzy co on robi.

W necie też jakoś specjalnie dużo informacji o tym nie było. (Czytaj: nie było niczego.)

Więc kończąc mój wywód.

 

tl;dr

 

Co sądzicie o specjalnych algorytmach dla SSD w programach do konserwowania (Poprawy działania) dysków ?

Jakie macie z nimi doświadczenia ?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi !  :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co jest wygodniejsze? Przycisk "defragmentuj" się lepiej wciska? Ma lepszy skok, czy co? Programy dla ludzi, którzy lubią mieć ładnie ściśnięte kosteczki w kupę. Lepiej kupić sobie puzle i układać. :) Żadnych innych korzyści nie ma. W przypadku SSD ewentualnie skracasz jego żywotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najzwyczajniej w świecie lubię widzieć że coś się robi.  :-D

Jak przelecą mi jakieś procenty w systemowym programie to w sumie dla mnie bez różnicy.

Sorry już taki jestem.  :-D

No i mówię drugi raz. Chciałem rozwinąć jakąś rozmowę odnośnie tego skracania życia SSD.

Czy nie pojawiło się coś nowego w tej sprawie itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. :) Technologia i materiały się polepszają, parametry również, ale ogólnie zasada działania HDD i SSD pozostaje ta sama. Dyski talerzowe zwalniają gdy pliki są pofragmentowane, bo głowica musi latać po talerzach, a SSD tego problemu nie ma, bo dostęp do komórek pamięci jest, praktycznie natychmiastowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysków SSD się nie defragmentuje, defragmentacja powstała dla potrzeb HDD co ładnie opisał:

Dyski talerzowe zwalniają gdy pliki są pofragmentowane, bo głowica musi latać po talerzach, a SSD tego problemu nie ma, bo dostęp do komórek pamięci jest, praktycznie natychmiastowy.

Optymalizacją dla SSD jest wywołanie TRIMa, aby oznaczyć puste komórki jako puste. takie rozłożenie danych, aby komórki dysku równomiernie się zużywały. Z tym, że obydwa mechanizmy działają na współczesnych systemach z automatu i wywoływanie ich dla samego wywołania rzadko ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...