Skocz do zawartości
goral2099

HDD "znika" podczas pracy komputera.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio znajoma, która prowadzi swoją firmę zagadnęła mnie o swoim komputerze. Że wolny, że się wiesza i czy mógłbym pomóc. A więc dziś ją odwiedziłem. Komputer wykorzystywany "na ladzie": program magazynowy, kasowo-sprzedażowy, GG, przeglądarka z kilkoma kartami otwartymi. Obecnie jest:

 

Celeron E3400

Asus P5G41T-M LX3

2GB DDR3 1333 OCZ

GPU Nvidia nawet nie zerknąłem jaka, ale to w sumie nieważne

HDD Seagate 500GB SATA

PSU 405W

 

Dziś nie było czasu za dużo, więc tylko szybki rekonesans. Sprzęt trafi do mnie na weekend, ten lub przyszły, na dłużej. Jeżeli chodzi o modernizację to myślę, że sprawę załatwi dodatkowe 2GB RAM i C2Q9500. Do tych zastosowań wystarczy (im mniej to będzie kosztować tym lepiej :) ).

 

Martwi mnie natomiast, to wspomniane wieszanie się. Okazuje się, że podczas pracy lub bezczynności zapala się na stałe dioda dysku, komp restartuje się, po czym informuje, że nie ma z czego wystartować. Po wejściu do BIOS brak HDD. Pomaga wyłączenie zasilania - sytuacja wraca do normy jakby nigdy nic. Kompa otworzyłem na chwilkę, wyjąłem pół kilo kurzu i 28 pająków ;) i na szybko sprawdziłem połączenia. Wydaje się OK. Trafił ktoś kiedyś na podobne zachowanie? Na co stawiacie: płyta, HDD, PSU, czy pierdółka typu taśma?

 

Pytanie czy modernizować, tak jak wcześniej pisałem, czy szukać całego kompa innego.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do modernizacji - zamiast pakować się w C2Q to dołóż SSD i ew. ram jak 2 GB przy tym co robią to mało .

 

Płyta ma wbudowane iGPU więc dodatkową kartę można w sumie wywalić , chyba że integrze czegoś brakuje .

 

Co do problemów z dyskiem - może już dogorywa i takie jajca , podejrzewam że tam jest jakieś chińskie <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>o które 400W ma tylko na papierze i wachania napięć dobijają dysk lub inne elementy .

 

Do tego kompa to Fortron / Delta 300W wystarczy .

 

Pobaw się też kablami .

 

Jak masz możliwość to wykręć HDD i sprawdź go na kompie z markowym zasilaczem .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poobserwowałem go dziś trochę no i użycie RAM i CPU często wędruje w okolice 100%. SSD proponowałem, ale jest wielki strach, że będą problemy z oprogramowaniem zainstalowanym i kolejne koszta. Żadne tłumaczenia nie pomagają i jest kategoryczne "Narazie nie". "Może później". :) Nie będę się spierał za bardzo. No będę miał kompa na weekend, to go wytestuję.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po wywaleniu śmieci i konfiguracji odpowiedniej, na 240 GB by się obraz partycji zmieścił. Ale tak na styk. Proponowałem takie rozwiązanie, że taki obraz to wygoda i bezpieczeństwo, ale na razie nie. Jeżeli zbliża się kres życia HDD, to może nie będzie wyjścia. :)

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gada na warsztacie. Wsadziłem C2Q9500 i dodatkowe 2GB RAM. Zaktualizowałem BIOS. Dysk i taśmy w porządku - do testów wsadziłem do swojego PC. Wsadziłem na jakiś czas do tego zestawu swój PSU. Problemy nadal występują. Dysk poprawnie i szybko działa tylko w gnieździe SATA 4. W pozostałych losowe problemy i spadki wydajności. Zauważyłem spuchnięty kondensator w okolicy SB i gniazd SATA. Myślicie, że wlutowanie nowego pomoże, czy nie warto się w to bawić?

 

A i wywaliłem dodatkowe GPU (GT 7300 SE), bo integra wydajniejsza i nowsza.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...