Skocz do zawartości
-1Duszek1-

Nowy komputer + NAS i UPS do 15 tys. złoty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zainteresowanych.

Piszę do was bo potrzebuje nowego komputera. Całego.

Gdyż, też niedawno zakupiony z waszą pomocą, przez mojego sąsiada, pseudo-elektryka, doszło do spalenia całego mojego sprzętu. Chciał kraść prąd i dostał po łapach hehehe.

 

Ale wrócimy do tematu.

Zestaw jaki sobie przygotowałem jest mniej więcej taki:

 

I7 8700k

Płyta z370 asus maximus hero

Asus GTX 1080ti

Dyski to dwa intel 900p 480Gb PCIe

Ramy to g.skill triand z 3200MHz cl14 32 GB

Zasilacz seasonic 600-1000W ( tutaj zależy od rabatu jaki dostane )

 

 

Sprzęt jak widać typowo do gier. Bo więcej na nim gram. Ale i też trochę pracuje.

 

Lecz nie wiem co do chłodzenia, czy zastosować powietrzne czy iść już w wodę.

No i potrzebowałbym NAS i UPS. Tutaj jestem otwarty na was, ponieważ nie mam obycia w tym.

 

No jest coś jeszcze. Jako że już nowy rok tuż tuż, idą z nim nowe procesory od AMD czyli ZEN+ jak i nowe płyty Intela. Wszystko to już w pierwszym kwartale. A i Nvidia bedzię miała nowe karty.

Czy nie lepiej będzie złożenie czegoś słabszego na AMD i zaczekać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na AMD intel 900p 480Gb PCIe nie pójdzie. Poza tym w z370 za mało linii PCi-e dla GPU + 2xPCI-e x4. U Intela CPU ma 16 linii, wszystko idzie na GPU. Pozostałe złącza PCI-e i M.2 są podpięte pod chipset, który ma połączanie DMI 3.0, czyli PCI-e 3.0 x4.

Dla płyty Z370, to max 1 dysk 900P, lub 1 SSD M.2 Nvme. Do tego można dołożyć coś na SATA.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowo do gier tak jak pisałeś, to raczej nie AMD. Weź X299 i i7-7800X (6/12 i 28 linii), tu starczy z CPU linii na 2x 900p i GPU, 16+4+4.

Ten CPU po OC do 6x4,5GHz nada się ładnie do 1080Ti i 2x900P.

Alternatywnie Z270+I7 8700k+Samsung 960pro 1TB(zastąpi pojemnością 2x900p).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będzie znacznie lepsze rozwiązanie. Ale dopłacę i wezmę i7 7820X. 2 jajka więcej. A pytanie duża jest różnica w grach miedzy właśnie i7 8700K vs i7820X. Czy to tylko symboliczna liczba ?

A jakieś propozycje co do NAS lub UPS ?

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś propozycje co do (...) UPS ?

 

 

Ile możesz na niego przeznaczyć? Taki mocniejszy dobry UPS jak APC SMART-UPS SMT750I to jakieś ~1300zł (APC nie ma tańszych dobrych UPS, bo niższe modele mają przebieg prostokątny na podtrzymaniu ). Cyber-Power CP1500EPFCLCD kupisz za ~1000zł.

Moim zdaniem dobry UPS powinien mieć czysty sinus w chwili podtrzymania, możliwość wymiany akumulatora przez użytkownika, fajnie jak jest jakiś wskaźnik poziomu naładowania/obciążenia (diody LED lub ekran LCD), no i lepiej by kabel zasilający był odpinany.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będzie znacznie lepsze rozwiązanie. Ale dopłacę i wezmę i7 7820X. 2 jajka więcej. A pytanie duża jest różnica w grach miedzy właśnie i7 8700K vs i7820X. Czy to tylko symboliczna liczba ?

A jakieś propozycje co do NAS lub UPS ?

W grach to idą łeb w łeb, ale w zadaniach dobrze skalowalnych na liczbę rdzeni i7-7820X szybszy. Dodatkowo z czasem coraz więcej gier będzie się skalowała dobrze z ilością wątków, więc 8 core vs 6 core będzie zyskiwał.

Co do NAS to się najpierw zadeklaruj czy x1,x2,x4, czy na ARM, czy na x86 ile RAM, czy ma mieć HDMI. O jaki w ogóle NAS chodzi? Tylko nie przesadzaj, bo tych 15k zł może na sam NAS nie starczyć jak sobie zażyczysz na Xeonach :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do NAS to potrzebuje x2 na x86, RAM 4GB, z hdmi. Spokojnie nie przesadzajmy z Xeonem. Mi bardziej potrzebny do przechowywania danych, backup itp.

 

Co do UPS to do 5000 zł max. Dostałem z ubezpieczenie zastrzyk gotówki więc raczej mi nie zabraknie na nic.

I tak jak mówisz czysty sinus. I co najważniejsze dla mnie, żeby sterowniki do niego nie były archaiczne i problematyczne ( czytałem że często można na takie trafić ) i żeby można było regulować sygnał ostrzegawczy gdy przełącza się podtrzymanie. Tutaj też piszą że co niektóre potrafią wyć jak syreny.

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ten Celeron 4C to niskonapięciowa padaka na bazie Atoma , choć przy tym co będzie robione to teoretycznie wystarczy .

 

Nieciekawie może być przy 4K / H265 ( szczególnie 10-bit ) i VP9 , jak to będzie stream bezpośrednio z NAS .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, -1Duszek1- napisał:

Dobrze zostaje sprawa UPS.

 

Kupisz UPS APC / CyberPower za 5 tys (tyle przeznaczyłeś) to dostaniesz produkt wysokiej klasy (wymienne akumulatory, sinus, długie podtrzymanie, niezawodność), ale uważaj na dwie rzeczy:

1) Co kilka lat akumulatory trzeba wymieniać - tak jak w samochodzie, akumulatory ulegają zużyciu. Teraz jak kupisz UPS za worek pieniędzy, to bateria akumulatorów do niego będzie Cię proporcjonalnie kosztować.

Przykładowo do UPS Cyber-Power PR3000ELCDSL wchodzi bateria 4-ch akumulatorów (jeśli dobrze widzę - kliknij na film wymiany). Jeden bardzo-dobry akumulator kosztuje 90 - 127zł ( CSB HRL 1234 W F2 czy jakiś Yuasa ) ... liczmy średnio 109zł, x4 = 436zł + koszty wysyłki. Pakiet oryginalny, pewnie droższy. Co ciekawe, takie topowe firmy jak APC czy Cyber-Power stosują przeciętnej klasy akumulatory (sam z ciekawości zdzierałem nalepkę ze zużytego, oryginalnego pakietu APC - pod spodem były żółte nadruki mało znanego producenta, a cena tego akumulatora firmy krzak, była w złotówkach śmiesznie niska), podczas gdy wołaja sobie za nie na prawdę wysokie ceny. Także bardziej opłaca się kupić wyższej klasy CSB / Yuasa , bo wychodzi taniej, za lepsze akumulatory, niż kupować do przykładowo UPS APC oryginalny pakiet firmy APC.

Tutaj świetny przykład jak to wygląda w przypadku APC Smart-UPS RT 1000 VA - cena 990 €

http://www.apc.com/shop/pl/pl/products/APC-Smart-UPS-RT-1000-VA-230-V/P-SURT1000XLI

... a teraz oryginalny pakiet baterii (4 akumulatory) kosztuje 266€

http://www.apc.com/shop/pl/pl/products/Zamienna-kaseta-akumulatorowa-APC-nr-31/P-RBC31#

2) Jak wjedziesz w UPS'y tylu on-line (wyższa półka), to one przez cały czas generują napięcie z falownika - fajnie, bo zawsze masz najwyższą jakość napięcia, ale nie wiem jak z głośnością pracy takich UPS. Dla porównania UPS typu Line-interactive (off-line) podczas pracy z sieci nie generują zupełnie dźwięku (przynajmniej te które testowałem firm APC / Cyber-Power), a jedynie słychać je kiedy pracują na podtrzymaniu (sytuacja braku prądu w gniazdku - czyli tylko je słychać w przypadku awarii zasilania).

 

Pisałeś jeszcze, że obawiasz się wycia w chwili awarii - w CyberPower CP900EPFCLCD i wersji 1300 można wyciszyć "syrenę" (sprawdzałem). Choć gdybym mógł wydać te ~1300zł+ na UPS, to wolałbym UPS z serii pro - po lekturze instrukcji do:

https://www.cyberpower.com/eu/pl/product/sku/PR750ELCD

czy:

https://www.cyberpower.com/eu/pl/product/sku/PR3000ELCDSL

widzę, że też ma jakieś wyciszanie syreny (np. model 3000 nie wyje, jeśli akumulator nie jest na wyczerpaniu).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa. Wielkie dzięki za tego UPS. Zainwestuje 5000 zł. Tutaj nie zamierzam oszczędzać. Co również doceniam można odrazu zamówić u nich wtyczniki. Tylko pytanie, czy ilość wejść mnie ogranicza ( np w tym UPS Cyber-Power PR3000ELCDSL ). Mając tylko 6 wyjść mogę tylko podłączyć 6 urządzeń ? Czy można do jednego podpiąć rozgałęznik i podlączyć więcej ?

Bardziej stawiam na to że 6 wyjść to 6 urządzeń, każda podłączona osobno. Ale wole zapytać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można podpiąć rozgałęźniki, choć zwykle nie ma takiej potrzeby, bo przeważnie podłącza się tylko monitor i komputer + ew. dysk na czas archiwizacji. Ja mam zawsze najpierw listwę z filtrami, do której podpięte są głośniki,  drukarka laserowa i właśnie UPS, a do tego UPS tylko monitor i PC.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. Czyli jeszcze lepiej. Dobrze, Wielkie Dzięki za wszsytko. Teraz tylko kwestia zamówić i czekać jak przyjdzie :D

Wszystkim Życzę Wesołych, Spokojnych i Szczęśliwych Świąt. I żeby w Nowy Roku też Zdrowie dopisywało.

Temat do Zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...