Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam procesor intel core i7 4771 i chciałbym kupić nowe chłodzenie do niego. Zależy mi na tym, żeby było ciche. Jakie moglibyście polecić coolery do tego procka? Zastanawiałem się nad

, ale nie znam się za bardzo na tych sprawach, dlatego też pytam was.

Całość umieszczona jest w obudowie Cooler Master N300.

PS: Trochę głupie pytanie, ale jednak wolę się upewnić. Patrzyłem wczoraj na temperatury (przy pomocy programu HWmonitor) oraz obroty obecnego (intelowskiego) chłodzenia na procesorze i zastanowiło mnie, że chodził on na ~1400 RPM na pulpicie i w ~1500 RPM w Farmingu Simulatorze 15. Tymczasem większość chłodzeń jakie widziałem na morele.net miała możliwość pracy w obrotach do 1600-2000 RPM w zależności od produktu. Czy taka sytuacja wynika z innej budowy (jeśli jakaś w ogóle różnica jest) chłodzeń intela od pozostałych coolerów? Obstawiam, że tak, bo inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię, chociaż tak jak mówię, dużej wiedzy nie mam w tej kwestii.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera generalnie jest dobra i cicha ale drogawa jak na zablokowany procesor.

Też szukałem czegoś dla siebie i znalazłem AAB Super SIlent. Powinien dać radę z temperaturami i być przy tym niesłyszalnym. https://www.komputronik.pl/product/109977/aab-cooling-super-silent-p1-pwm-rev-2.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym jednak uparł się na ten cooler Fera 3, bo te 40 zł nie robi mi różnicy (i tak zastanawiałem się czy nie brać czegoś jeszcze droższego, ale widać nie ma potrzeby), to czy wszystko będzie pasowało? Najwyżej taki cooler można zostawić na przyszłość do czegoś z odblokowanym mnożnikiem, co nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. To już wiem co rozważać. Fera 3, do tego procka (pewnie z dużym zapasem), a Fortis jako wybór na przyszłość. 

A z tymi obrotami na obecnym coolerze Intela dobrze to rozgryzłem, że są takie wysokie (niemal równe maksymalnej wartości powyższych coolerów), ponieważ chłodzenie od intela ma inną budowę? (Równolegle wentylator do procka, a inne coolery prostopadle położone wentyle?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. To już wiem co rozważać. Fera 3, do tego procka (pewnie z dużym zapasem), a Fortis jako wybór na przyszłość. 
A z tymi obrotami na obecnym coolerze Intela dobrze to rozgryzłem, że są takie wysokie (niemal równe maksymalnej wartości powyższych coolerów), ponieważ chłodzenie od intela ma inną budowę? (Równolegle wentylator do procka, a inne coolery prostopadle położone wentyle?)
Cooler intelowski jest generalnie maly, tzn średnia wentylatora jest stosunkowo mała zatem, żeby schodzić odpowiednio CPU musi obracać się szybko. Co za tym idzie jest głośny. Inne coolery zazwyczaj mają duży wentylator np. 140mm, ja mam np taki na fortisie który działa na i5 6600k@4,5ghz, gdzie obroty są na poziomie 800-1000 rpm. Więc podsumowując ten wątek wysoka obroty intelowskiego coolera wynikaja z jego niewielkiego rozmiaru.

Co do wyboru coolera dla Ciebie, jakie masz maks temp pod obciążeniem?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, doceniam :) 

Właśnie wczoraj kupiłem cooler Fera 3 w lokalnym sklepie komputerowym (żeby później ewentualnie nie bawić się w wysyłanie towaru na swój koszt w przypadku reklamacji), ale na razie nie miałem czasu go zamontować - przy okazji odkurzę obudowę, zrobię formata i zmienię pastę, bo komp nie był otwierany od 2 lat z racji plomb gwarancyjnych :) Także trochę z tym zejdzie. 

Temperatury są raczej w normie, biorąc pod uwagę to, że pasta jest oryginalna intelowska i kurzu tam też pewnie się nazbierało. W Mad Games Tycoon procesor jest najbardziej słyszalny (w Hwmonitorze pokazało 2047 RPM) i tam temperatury były w okolicach 58'C. (W hwmonitorze przy package pisało -59'C,reszta około 57). Programem Occt nie sprawdzałem, bo temperatury raczej są dobre i tylko ten hałas jest denerwujący. 

 

Dzięki za wyjaśnienie :)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58°C to bardzo malo, więc jeśli przy takiej temp obroty są tak wysokie to może krzywa obrotów w BIOSis jest bardzo agresywnie ustawiona. Jeśli tak, to ten sam problem będziesz miał na nowym coolerze.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak będzie, to będę kombinował w biosie. Nigdy tego nie robiłem, ale na pewno jest sporo poradników do tego. A cooler tak czy tak się przyda :) Nie wiem na ile jest to ważne, ale czytałem, że im mniejsza temperatura, tym dłużej procesor będzie funkcjonował. Tym lepiej dla mnie, że kupiłem to chłodzenie. :) 

Na pewno poczytam o ustawianiu krzywej wentylatora, jak ją najlepiej dostosować, ale pewnie nie jest to takie trudne :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...