Skocz do zawartości
Major303

Router DLNA lub podobne urządzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam czegoś co pozwoli mi uzyskać dostęp do dysku zewnętrznego bezprzewodowo z dowolnego miejsca w domu z dowolnego urządzenia. Moje poszukiwania wskazały mi router DLNA, który podobno umożliwia takie coś. Wszystko dzieje się za pomocą LAN, więc nie ma problemów z opóźnieniami wifi. Tylko nie potrafię czegoś takiego znaleźć. Google niby coś pokazuje, ale w specyfikacji nic nie ma na ten temat.

Zależy mi przede wszystkim na dobrym zasięgu i oczywiście minimum jednym wejściem USB. Budżet to maksymalnie 170 złotych.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nieco ułatwia moje poszukiwania. Czyli powiadasz że biorę pierwszy lepszy router z usb, wbijam do niego dysk i mam swój własny serwer lokalny bez żadnych opóźnień i bez potrzeby posiadania internetu? 

Teraz pozostaje kwestia zasięgu. Obstawiam że pierwszy lepszy nie będzie miał dobrego sygnału. Potrzebowałbym czegoś co jeszcze będzie działać po przejściu przez co najmniej 3 ściany (tj. router jest w pomieszczeniu 1, przechodzi przez 2 do pomieszczenia 3). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dlna tylko raczej samba (cifs). DLNA nadaje się do udostępniania fotek i wideo i w zasadzie tylko do tego.

Na tanich routerach transfer będzie powolny, najczęściej nie wyrabia procesor i/lub kontroler USB jest 2.0 co skutecznie zabija wydajność (w tej cenie nie ma szans na nic z USB 3). Nie napisałeś jaki dysk, ale trzeba też zwrócić uwagę na wydajność prądową portu USB w routerze - dość często dla stabilnej pracy potrzebny jest zasilany aktywny hub usb lub dysk z własnym zasilaczem (oczywiście obowiązkowo dla dysków 3,5 calowych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk Toshiba Canvio Basics 1TB USB 3.0. Mam zamiar zrobić sobie domowy serwer dzięki któremu będę miał dostęp do plików z każdego miejsca w domu. Szczerze przydałoby mi się kilka wejść USB, ale jestem w pełni świadom że w tym budżecie nie ma na to najmniejszych szans. Tak jak mówiłem może to być inne urządzenie, ale chyba router nadaje się do tego najlepiej (bo ma antenki). 

Też fajnie by było jakiś film w FHD streamować na telewizor, więc sygnał musi być porządny.

Jeśli budżet nie pozwala na takie cuda to jestem w stanie go zwiększyć, ale nie jestem w stanie wydać na to zbyt dużej kwoty. Zależy mi tylko na samej funkcji serwera.  Nie będę używał go do internetu bo mam do tego osobny router który nie ma USB, a nawet jak go wymienię to przyda mi się drugi, mogę go postawić gdzie chcę bo tylko ja z niego będę korzystał.

Edytowane przez Major303

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2017 o 12:44, Major303 napisał:

Dysk Toshiba Canvio Basics 1TB USB 3.0. Mam zamiar zrobić sobie domowy serwer dzięki któremu będę miał dostęp do plików z każdego miejsca w domu. Szczerze przydałoby mi się kilka wejść USB, ale jestem w pełni świadom że w tym budżecie nie ma na to najmniejszych szans. Tak jak mówiłem może to być inne urządzenie, ale chyba router nadaje się do tego najlepiej (bo ma antenki). 

Też fajnie by było jakiś film w FHD streamować na telewizor, więc sygnał musi być porządny.

Jeśli budżet nie pozwala na takie cuda to jestem w stanie go zwiększyć, ale nie jestem w stanie wydać na to zbyt dużej kwoty. Zależy mi tylko na samej funkcji serwera.  Nie będę używał go do internetu bo mam do tego osobny router który nie ma USB, a nawet jak go wymienię to przyda mi się drugi, mogę go postawić gdzie chcę bo tylko ja z niego będę korzystał.

Pytanie czy Twój telewizor obsługuje stream z udostępnionego dysku czy faktycznie tylko po DLNA. Sprawdź koniecznie czy w przypadku DLNA obsłuży Ci napisy - często są z tym problemy. Nadal - za te pieniądze nic nie dostaniesz sensownego co zapewniło by jakąś sensowną wydajność.

Celowałbym w używkę na którą da się wgrać Lede (następca OpenWRT) tak by mieć możliwość skonfigurowania samby i ewentualnie jakiegoś prostego serwera dlna (minidlna). Koniecznie celuj w urządzenie z min 64 RAMu i 8 MB flash, najlepiej obie wartości x2. Nie znam dysku, ale raczej licz się z koniecznością dokupienia aktywnego HUBa USB. Przy tej kwocie max to używany TP-Link TL-WR1043ND albo 4300. Realna prędkość < 10 MB/s.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. z tym telewizorem to tylko fajnie by było, nie mam zamiaru dostosowywać routera tylko pod tą funkcje. Główną funkcją ma być dostęp do plików na dysku z każdego urządzenia, ew. puszczenia jakiegoś klipu nagranego telefonem, tutaj problemu z napisami nie ma. 

Już to testowałem udostępniając dysk z perspektywy windowsa ale jak pewnie się domyślacie sygnał jest tragiczny już 2-3 metry od urządzenia. 

Tak sobie myślę że i tak na początku 2018 zmieniam operatora (play to porażka), więc tym samym zmieniam router. Tym samym zwiększa mi się budżet bo jako że wszyscy domownicy będą z niego korzystać to nie tylko ja płacę. 

Załóżmy więc że mój budżet jest nieograniczony. Jaki będzie najtańszy możliwy router spełniający te wymagania (nowy lub używany)? Tzn. porządny sygnał dzięki któremu mogę zrobić sobie taki serwer LAN, mocny sygnał wifi (będzie też służył jako główny router do internetu, ale jeśli będzie miał dobry sygnał LAN to tutaj też pewnie sobie poradzi), no i możliwość zabezpieczenia podłączonego dysku hasłem (żeby niepożądane osoby w nim nie buszowały). 

I ostatnie - po co mi hub usb? Jedno wejście mi wystarczy, a hub nie zwiększy mi magicznie szybkości gniazda. 

Edytowane przez Major303

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hub aktywny (czyli z zasilaniem), bo w większości routerów na porcie USB max 0,5A. Czasami wystarczy do zasilenia dysku, czasami nie. 

Co do urządzenia to zależy jak dostarczasz internet (LTE/xDSL/zewnętrzny modem/GPON). Co do zasięgu WiFi - nie ma idealnej reguły i jeśli zależy Ci na prędkości to więcej niż 100-kilka megabitów na sek. jest realnie do uzyskania tylko w paśmie 5 GHz gdzie zasięg z definicji będzie mniejszy. Jeśli nie ma tematu LTE to np WRT1200AC albo Netgear R7500 mogą być sensowną propozycją w średniej półce cenowej (używane ~500 PLN).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...