Skocz do zawartości
jg777xfx

Wybór procesora specyficzna sytuacja: coffie lake czy ryzen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje niedługo modernizację platformy. Obecnie i5 6400, b150 d3h, ddr4 2*8 gb  LPX vengeance 2133Mhz cl13, MX200 250 gb, gladius m35w, xfx pro 550W, gtx 1050ti. Posiadam bony z programu benefit. ok 1500 zł. Niedługo tracą ważność dlatego postanowiłem spożytkować je na pc. Rozmyślam nad dwoma wariantami:
1) i7 8700k, płyta za gotówkę oraz chłodznie (Acrock z370 xtreme4, Mugen5 rev.B)
2) r5 1600 + płyta, brak konieczności dopłaty.

Zależy mi na długoletnim użytkowaniu. Początkowo chciałem zmienić kartę ale stwierdziłem, że rozsądniejszym, bardziej przyszłościowym posunięciem będzie zmiana procesora.

Podsumowując r5 1600 + płyta za darmo czy i7 8700k+płyta+ chłodzenie za ok 800 zł.

Z góry dziękuję za porady Smile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dostępnego ;(. Są i3 od coffie lake, i7 8700 bez k ale jest droższy niż z k, i jeszcze r5 1600/x, r7 1700/1800.

Pytałem się na inny forach i doradzają ryzena, jednak w testach jest duża dysproporcja. Sporo też o glucie sie nasłuchałem, że odrazu skalp itd. Mam mętlik w głownie. Z jednej strony amd dłuższe wsparcie, z drugiej i7 bezsprzeczna wydajność co redukuje konieczność zmiany przez długi okres.

Edytowane przez jg777xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo dłuższe wsparcie nic nie znaczy. Jak masz finansową możliwość to warto dopłacić, zwłaszcza, że komputer jak się domyślam głównie do gier.

Jedyna kwestia kiedy i jaką grafikę byś do niego kupił. Nawet 1080 to minimum do tego procka, a jak planujesz np 1060 to rozsądniej będzie go sparować z Ryzenem albo i3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1050ti ti to karta przejściowa. Wcześniej miałem rx 480 ale udało się sprzedać z zyskiem. W przyszłym roku mam zamiar nabyć coś ze średniej pułki. Pewnie gtx 2060. Wydajność przypuszczam miedzy 1070 a 1080.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od rozdziałki w jakiej grasz(jeśli) no i kwestia ceny. Np dla większości gier rodzielczość wyższa od FHD powoduje zacieranie się wyników dla karty pokroju 1080/ti, liczba klatek jest mniej więcej taka sama. W związku z tym chyba nie warto dopłacać do 8700k w takiej sytuacji. Ale użytkując przez jakiś czas tego proca mogę powiedzieć że ma toto moc...Z kolei nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z nowymi kartami nvidii. Może w nowej serii w końcu zobaczymy spłaszczenie wyników dla CPU przy rodziałce 4k dopiero...

Może porównanie niemiarodajne ale mam też broadwell z podpisu - z kartą fury(ehh..) w grze Rainbow Six siege, na low detail(w dodatku format obrazu 4/3 bo syn woli rozciągnięte łby, coby łatwiej trafiać) jakoś średnia liczba klatek to 120-130. Z vegą średnia 240, max 270, jakoś tak. Na 8700k na 4.7ghz z vegą średnia już jest 280, max 320.

BTW - 2133 przydało by się podkręcić, albo w przyszłości zmienić (piszę tu o 8700k opcji). Bo takim złotym środkiem jest 3200 cl14, wszytko poniżej powoduje spadek ilości fps. A jak renderujesz to jeszcze gorzej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad przyszłością am4 i gdy 4-5 będę egzystował na 8700k to wtedy to nie ma znaczenia, ona też już będzie bez wsparcia nowych procesorów. Wyjdą ddr5, pcie 4.0 .... Aktualnie rzadko korzystam z PC tylko zjeżdżam na sb,nd do domu ale został mi do końca studiów jeden semestr i to się zmieni.

Byłem blisko kupna gtx 1060, był już w koszyku tyle, że zero rozbudowy. Zmieniłbym go za 2 lata i moja 6400 już i tak by nie ogarniała i wymiana platformy. Z obecnym tokiem myślenia mam płynną rozbudowę. Złącza pcie nie zmienią, wyjdzie wersja 4.0 ale i tak to nie spowoduje różnicy. Wie ktoś w jakim stopniu taki gtx 1080ti wykorzystuje przepustowość pcie 3.0?

Monitor  1080p 75Hz. Jak wyglądają temperatury przy 4.8? Przy jakim U udało się ustabilizować?

Jest jeszcze 1 fakt, który mnie martwi. Posiadam pamięci ddr4  2*8 gb  LPX vengeance 2133Mhz cl13                       

(aktualnie 11-13-13-28-1T@1,2 V), były kupione 2 lata temu (za 270 :)). Przeglądałem kompaktybilność nowych płyt i nichnie znalazłem. Drugie podstawka am4 jest bardzie wybredna co do pamięci i tym bardziej mogą nie być kompatybilne z płytą.

Edytowane przez jg777xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...