Skocz do zawartości
kaszalot23

Wyłączanie komputera - zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, od 3 lat jestem w posiadaniu takiego komputera: inter i5 4690k, płyta msi gaming 3, grafika gtx msi z97 970, 8 gb ram g.skill, zasilacz cooler master 550w,chłodzenie macho black white, win 8.1 po kupnie podbiłem procka do stabilnych 4.5 i przez prawie 3 lata było ok, aż do ostatnich 2-3 msc, mianowicie pierwszy problem był taki, że nie mogłem w ogóle włączyć komputera z dnia na dzień chciałem odpalić , włączało się wszystko wentylatory itd na 3 sek i taka pętla non stop włączał się i wyłączał, aż nie wyciągnąłem z gniazdka i z dnia na dzień po prostu włączył się jak gdyby nigdy nic, ale od tamtej pory w losowych momentach sam się wyłącza, czasem podczas gry, czasem po prostu podczas przeglądania internetu i w dzienniku zdarzeń za każdym razem błąd krytyczny kernel-power 41 (63), w occt przy testowania zasilacza zakładka power supply notorycznie po 15 sek resetuje się. Czy to będzie zasilacz? mam jeszcze 2 lata gwarancji. 

zdjęcie tuż przed zresetowaniem komputera 

ps. bez różnicy, czy stockowe, czy po OC wyłącza się za każdym razem

 

 

2018-01-11_11h03_09.jpg

Edytowane przez kaszalot23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę? 10.02V na 12V w stresie GPU?

Minimum to 10.80.

Powinna to być podstawa do wymiany zasilacza. Nie spełnia na tą chwilę normy ATX.

Miernik pewnie też pokaże poniżej normy.

Ostatecznie problem z płytą wykluczysz co najwyżej podmianą PSU.

Jak będziesz miał możliwość zwrotu pieniędzy, to próbuj kupić coś innego, albo dopilnować żebyś nie dostał tego samego modelu w miarę możliwości.

Podaj dla przestrogi jego pełną nazwę z wewnątrz obudowy.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, deton24 napisał:

Dobrze widzę? 10.02V na 12V w stresie GPU?

Minimum to 10.80.

Powinna to być podstawa do wymiany zasilacza. Nie spełnia na tą chwilę normy ATX.

Miernik pewnie też pokaże poniżej normy.

Ostatecznie problem z płytą wykluczysz co najwyżej podmianą PSU.

Jak będziesz miał możliwość zwrotu pieniędzy, to próbuj kupić coś innego, albo dopilnować żebyś nie dostał tego samego modelu w miarę możliwości.

Podaj dla przestrogi jego pełną nazwę z wewnątrz obudowy.

sprawdziłem na filmiku, który nagrałem, bo tu jest niewyraźnie i to jest 10.82, jest to jeden z dobrych polecanych zasilaczy dokładnie ten https://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-550w-rs-550-amaa-b1-629138/

Edytowane przez kaszalot23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczyty napięć  z OCCT czy innego programu można wywalić do kosza , jak chcesz poznać jakie są aktualne napięcia na poszczegolnych liniach i czy są w normie to tylko miernik !!! .

Zamiast na szybko wymieniać PSU to zajął bym się dokładnym sprawdzaniem kompa - wyjmij GTX-a i jedną z kości ram ( jak masz zestaw 2x4GB ) , ustaw zegary procka i innych kręconych elementów na DEF a potem testuj .

 

 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, reyden napisał:

Odczyty napięć  z OCCT czy innego programu można wywalić do kosza , jak chcesz poznać jakie są aktualne napięcia na poszczegolnych liniach i czy są w normie to tylko miernik !!! .

Utarło się, że programy pokazują nierealne odczyty, ale zauważyłem, że od jakiegoś czasu te odczyty pokrywają się z tym co pokazuje multimetr (a przynajmniej na kilku płytach u mnie tak było).

Ja bym zaczął właśnie od pomiarów zasilacza - bo jeśli odczyt się pokryje to mamy winowajcę.

4 godziny temu, deton24 napisał:

Dobrze widzę? 10.02V na 12V w stresie GPU?

Minimum to 10.80.

 

Z tego co mi wiadomo to norma dla linii 12V dla ATX to 11.4 - 12.6V.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, deton24 napisał:

Dobrze widzę? 10.02V na 12V w stresie GPU?

Minimum to 10.80.

 

 

Norma ATX dla linii +12V, +5V +3,3V, to +- 5%, czyli dla linii +12V zakres dopuszczalny to 11,4 - 12,6V. Moim zdaniem nawet gdy zasilacz miałby napięcie na granicy normy, czyli 11,4V to już nie jest dobry znak. 10,8V to już daleko poza przyzwoitością.

Wyżej, jak kolega radzi, proponuję kontrolę miernikiem. Inna sprawa, że mierniki za 15zł też potrafią mieć rozjazd, choć zwykle mniejszy od tego co wskazują czujniki płyt.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, reyden napisał:

A jak się okaże że to nie jest jednak jego problem a co innego wariuje ?

Odeślesz zasilacz a problem pozostanie .

Na razie pobaw się tak jak pisałem wyżej , możesz też porzyczyć od kogoś na chwilę zasilacz .

już wolałbym pożyczyć od kogoś zasilacz, bo trochę się "cykam" przy włączonym PC mierzyć :) musi być taki sam zasilacz, lub o podobnych parametrach, czy wystarczy, że nie będzie no name? i będzie miał te 500w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być to dokładnie taki sam zasilacz ani nie musi to być zasilacz o mocy 500+ W , wystarczy markowy zasilacz z realną mocą 350-400W , GTX970 nie jest prądożerną kartą - w testach w parze z I7 3960X@4,5 Ghz zasilany przez BQ 1200 % ( certyfikat 80+ Gold czyli sprawność ~90 % ) zestaw bierze ~380W prosto z gniazdka , po uzględnieniu strat na PSU jest ~340 W .

A twój I5 jest nieco mniej prądożerny , szczególnie jak na czas testów będzie pracował na stock zegarach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, reyden napisał:

Nie musi być to dokładnie taki sam zasilacz ani nie musi to być zasilacz o mocy 500+ W , wystarczy markowy zasilacz z realną mocą 350-400W , GTX970 nie jest prądożerną kartą - w testach w parze z I7 3960X@4,5 Ghz zasilany przez BQ 1200 % ( certyfikat 80+ Gold czyli sprawność ~90 % ) zestaw bierze ~380W prosto z gniazdka , po uzględnieniu strat na PSU jest ~340 W .

A twój I5 jest nieco mniej prądożerny , szczególnie jak na czas testów będzie pracował na stock zegarach .

ok,dzięki zobaczymy co w trawie piszczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...