Skocz do zawartości
p4weu

najtańszy komputer do odtwarzania UHD 4k x265

Rekomendowane odpowiedzi

witam, przeszukałem trochę internet, ale trochę ciężko mi coś konkretnego znaleźć. poszukuję zestawu komputerowego, który bez problemu udźwignie uhd 4k w formacie mkv x265 

mój obecny 5letni laptop niestety już nie wyrabia :) chodzi mi głównie o podłączanie komputera do tv 4k przez jak najlepszej jakości złącze hdmi (takie, które obsłuży mi w pełni jakość 4k, nie znam się dokładnie). zestaw musi być jak tajtańszy, nie gram w gry, ogólnie korzystam z laptopa, komputer będzie mi praktycznie służył tylko do odtwarzania filmów. 

zależy mi jedynie, żeby karta graficzna miała wejście hdmi, które w pełni obsłuży 4k, a nie tylko full hd, telewizora na razie nie mam, planuję wszystko po kolei kupować. 

nie potrzebuję w zestawie napędu na płyty, dysk twardy może być bardzo mały, domyślam się, że najważniejsze w tym zestawie będą procesor i karta graficzna, jeszcze niezbędna płyta główna, ram, ubodowa i zasilacz, reszta jest mi niepotrzebna 

 

z góry wielkie dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tu wystarczy Pentium G4600 + płyta H110  i 8GB RAM.  Nie wiem dokładnie jak sobie radzi  ze wsparciem H265/X265 w UHD, ale integra powinna wystarczyć. Ew dokupić GTX 1050. Ale nie w tej cenie teraz to fakt. 

 

Przykładowy zestaw:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_styczen_2018?page=0,4

 

Odejmujesz kartę graficzną i napęd i wychodzi 1200 zł za same bebechy. Dołożyć ze dwie stówy za jakąś obudowę (w linku masz artykuł o polecanych zestawach  jak i obudowach).   Przydałby się  jednak dysk SSD dla komfortu pracy. Więc albo pozbywasz się dysku twardego z zestawu powyżej i wsadzasz tam dysk SSD 250 GB, albo dokupujesz dysk SSD i stawiasz na nim system,  a dysk HDD pod filmy.  Wiem, że te filmy potrafią  i 80 GB ważyć, wiec dysk SSD może być za mały do takich filmów.   

 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być tylko odtwarzanie filmów 4K X265 to wystarczy najtańszy Celeron Kaby Lake ( lub nawet Skylake ) - już nawet zwykły Celeron SL pociągnie 4K HEVC , integra z Celerona Kaby Lake potrafi to samo + wsparcie dla VP9/H265 10-bit .

Jak nie potrzeba dużo miejsca to kupujesz SSD zamiast HDD - masz ciszę i komfort pracy .

Problem może być z odswieżaniem - iGPU przy HDMI z reguły daje max. 24 hz , dopiero przy DP jest 60 Hz .

Jak autor tematu chce mieć 4K@60 hz przy HDMI to dodatkowo w grę wchodzi GT1030 lub inna karta z HDMI 2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów wystarczy 24 hz, ale komfort pracy jest dużo większy przy 60hz. GT 1030 to dobra opcja:

 

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne-12/,,,,,,,,,,,,/1/?q=GT+1030

 

Ja myślę że pasywna wersja wystarczy. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję serdecznie za odpowiedzi :) 

komputer jak pisałem nie będzie mi służył do codziennego użytku, od tego mam laptopa, który sobie dobrze ze wszystkim radzi prócz tych nieszczęsnych filmów. z dyskiem i jego miejscem zależy mi na jak najmniejszym i jak najtańszym, filmy i inne więcej zajmujące dane mam na zewnętrznych dyskach USB, więc dysk starczy naprawdę mały, byle postawić na nim Windowsa i zainstalować parę programów. nie wiem jak obecnie, ale parę lat temu dyski ssd były sporo droższe, a jak napisałem komputer służyć będzie raczej tylko do filmów 

 

czyli, z tego co piszecie, karta graficzna wystarczy zintegrowana, a najważniejszy jest procesor? taki procek za 3 stówki, jaki polecił Devil na pewno wystarczy? 
grafikę w sumie zawsze można dokupić, gorzej z prockiem, tu muszę mieć pewność, że bez problemu mi owe filmy udźwignie. 

jeżeli to coś pomoże to załączam właściwości przykładowego filmu, inne są kodowane tak samo, czy taki zestaw za 1200 udźwignie mi te filmy przy podłączeniu do tv 4k przez hdmi 

 

https://imgur.com/7h3u0V1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnych czasach dekodowanie materiału w 99% przypadków leci przez kartę , w miarę nowoczesne procki ( z generacji Sandy Bridge i wyżej ) mają dobre karty ze wsparciem dla dekodowania FHD / 4K X264/X265 .

Procki z generacji Skylake ( a właściwie ich gpu ) bez problemu dekodują materiał 4K HEVC , Celeron / Pentium Kaby Lake dają nawet radę z dekodowaniem H265 / VP9 10-bit .

Inna opcja to kupić jakiś polesingowy sprzęt z Celeronem / Pentium S1155 na pokładzie i do tego GT1030 , takiego kompa mozna czasami wyrwać za 200-300 zł , do tego karta za 300 zł i SSD i masz działający komp do filmów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reyden ale może niech poda kwotę  i czy to ma być nowszy sprzęt. Rozumiem najtańszy sprzęt, ale jak chce na to wydać więcej to za 1600-1700 zł złoży zestaw z tym Pentiumem i GT 1030 + SSD 128GB.  Sprzęt na gwarancji  i do tego nowszy. Ew jak wyżej czyli jakiś polesingowy gotowiec z Allegro. Jest tego trochę:

 

http://allegro.pl/lenovo-m91-core-i5-2400-8g-240ssd-windows-10-pro-i7123112284.html  z dyskiem SSD 240 GB

http://allegro.pl/lenovo-m91-core-i5-2400-8g-500g-windows-10-pro-i7123086665.html z dyskiem HDD 500GB

 

Dokupujesz ew. GT 1030, ale to i tak moim zdaniem lepiej wziać coś nowszego. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do kwoty to najlepiej jakbym się spokojnie w tysiącu zmieścił, ale jak bym znalazł jakiś zestaw za powiedzmy 600-700 to bym się nie obraził, szkoda mi po prostu dużo pieniędzy, kiedy komputer będzie służyl raczej tylko do filmów. no i wolałbym chyba to wszystko wziąć na części, taniej wyjdzie, a kompa złożyć potrafię, przynajmniej potrafiłem jakieś 10 lat temu, ale chyba technologia się nie zmieniła na tyle, bym tego nie ogarnął :) od biedy pójdę do majstra, myślę, że i tak wyjdzie taniej niż gotowy zestaw. 

1200 to już trochę za dużo, no ale jeżeli tyle trzeba wydać to wydam. no i wolałbym jednak kupić wszystko nowe, więc liczę się z większymi kosztami

 

e: procka i5 mam w laptopie i jest za słaby na 4k, tylko z tego co się orientuję to on chyba jest dwurdzeniowy, laptop Asus R500V

Edytowane przez p4weu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zestawy przeglądałem, tylko bym się chciał upewnić, który wystarczy do w/w filmów, żebym nie kupił na darmo :) napisałeś w swoim pierwszym poście myślę, że wystarczy, a to nie jest żadna gwarancja niestety 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 800zł możesz mieć nowego Xboxa One S 500GB który nie tylko odtwarza 4K w 60Hz ale jest też dodatkowo wyposażony w napęd blu-ray 4K

Ale jeśli wolisz PC (na nowych częściach) to możesz złożyć:

Celeron G3930 lub Pentium G4600 Oba posiadają najnowsze sprzętowe kodeki do 4K przy czym jeśli myślisz o streamowaniu 4K np z Netlfixa to już będziesz potrzebować Pentiuma ze względu na HD630 i obsługę HDCP 2.2

ASROCK H110M-HDV R3.0 Jak większość płyt ma HDMI 1.4 czyli będzie ograniczenie do 4K@30Hz ale twój plik ma 24Hz więc nie będzie problemu.

SilentiumPC Brutus Q20 Mała elegancka obudowa z USB 3.0 idealna do tego zestawu. Taniej nie znalazłem nic ciekawego

FORTRON 250W Lepiej nie kupować zasilacza z większą mocą bo jak działają pod zbyt małym obciążeniem to sprawność mocno spada (im bliżej 50% tym lepiej)

GoodRAM 4GB 2400MHz CL15 lub Kingston Sprawdziłem u siebie i więcej nie potrzeba bo po odpaleniu pliku 4K w AVC używane było 1,5GB a po odpaleniu filmu 4K@60fps na youtube 1,8GB

GoodRam Iridium 60GB Skoro mówisz, że dużo nie potrzebujesz to 60GB wystarczy na system, pare programów i jeszcze zostanie trochę miejsca, a będzie bezgłośnie i super wydajnie. Jeśli uważasz że to za mało to Toshiba P300 500GB

Razem 900zł/1050zł, szukając ofert z outletu może być jeszcze taniej.

Edytowane przez Crescendo1
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem już zestaw, który mi poleciłeś wyszło ok. 1000 zł, mam nadzieję, że będzie wszystko jak chciałem :) 

 

mam jeszcze pytanie w kwestii kabla hdmi, czy jak kupię 2.0 zamiast 1.4 to ta płyta mi go obsłuży? i może ktoś polecić jakieś, konkretnie dwa, jeden krótki, metrowy, drugi na 2-3 m powiedzmy. kwestia jakości jest tu najważniejsza, a kable znowu nie są takie drogie, więc jeszcze dokupię to do i będę miał komplet :)

Edytowane przez p4weu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hdmi to złącze cyfrowe więc nie ma lepszych i gorszych jakościowo. Wejdź do najbliższego sklepu i weź co mają najtańsze, będzie to wersja 1.4

2.0 są droższe i nie ma sensu dopłacać jak nie masz wejścia 2.0

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Zeniu napisał:

czy jeżeli to miał być sprzęt typowo do odtwarzania filmów na TV to nie starczy coś pokroju Xiaomi Mi Box 4k? (sam ostatnio się zastanawiałem na takim rozwiązaniem)

Wystarczy, tylko to nie Windows, więc nada się jedynie jako STB, a nie pełnoprawny komputer.

Minus Xiaomi Mi BOX 4K jest to, że nie ma USB 3.0 i nie ma portu ethenet. Można dostać masę Playerków STB z wyjściem HDMI 2.0 na Amlogic S905X lub S912 co mają port Ethernet.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze ostatnie, trochę głupie pytanie, ale coś mi się nie zgadza. 

 

czy muszę kupić jakąs pastę na procestor, czy to stare czasy i obecnie wymagany jest tylko wiatrak?  bo kupiłem tego pentiuma i w zestawie jest tylko procesor i wiatrak 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie coś tam jest, po prostu nie miałem jeszcze czasu tego wszystkiego powyjmować itd. w każdym razie z tego co widzę nic nie będę musiał dokupować, wszystko niezbędne już jest 

jeszcze raz dzięki, mam nadzieję, że filmy w 4k będą hulać aż miło :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, p4weu napisał:

czy jak do tego zasilacza 250w dokupię sobie kartę GTX 1050 to mi wystarczy? zaznaczam, że nie planuję grania w gry,

 

Jak nie planujesz grać w gry, to szkoda pieniędzy na GTX 1050. GT 1030 chyba też dopalają HEVC, tak jak RX550, którego cena powinna być niska (jak będziesz kupował "kiedyś", to może już spadnie)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...