Skocz do zawartości
hudy1431

Wymiana skylake na coffee lake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
akutalnie posiadam:
I5 6600K
GTX 1060 Zotac AMP! 6gb
16gb ddr4 geil 3200MHZ 15-17-17-35
MSI Krait Gaming z170a


Gram glownie w gry mmorpg(WoW,Black Desert Online itp),ale zauwazam spadki fps w bardziej zaludnionych terenach.
Jest to wina procesora prawdopodobnie. Jako ze karty graficzne sa aktualnie tragicznie drogie ,a jedyna w miare logiczna opcja wydaje sie 1080 zdecydowalem sie narazie nie wymieniac karty.
Teraz pojawia sie pytanie czy napewno wymiana procesora pomoze? Zawsze moge wymienic karte za jakis czas a procesor chcialbym juz miec na kilka lat. 
Z tego co sie orientuje do mojej plyty moge maxymalnie wlozyc 7700k (po zmianie biosu),czy jest mozliwosc wlozenia takze 8xxx?
Jesli bede musial kupic nowa plyte to lepiej kupic 8600k czy 8700k(cena/jakosc),czy nie ma sensu zakladac 8700k do mojej karty graficznej?
Mam mozliwosc odsprzedania koledze procka+plyte za okolo 200funtow wiec wymiana na nowe mobo+cpu nie bedzie az tak bolesna,aczkolwiek wolalbym ograniczyc koszty w miare mozliwosci zostajac przy mozliwosci rozbudowy pc na najblizsze kilka lat.
Do tego skylake uzywalem chlodzenia :
ALPENFOHN BROCKEN ECO CPU COOLER - 120 MM  ,czy bedzie ono pasowalo tez na coffee lake?
Prosze o jakies sugestie/podpowiedzi gdyz od kilku lat wogole do sprzetu nie zagladalem i widzac ze moja karta jest drozsza niz byla czuje sie totalnie zagubiony :D 
Pozdrawiam!
PS: na dzien dzisiejszy gram tylko w full hd (nie wiem czy ma to znaczenie przy cpu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jesteś pewny co nie domaga to zaintaluj MSI Afterburner i włącz monitoring CPU/GPU .

Potem obserwuj co jest bardziej obciążone - procek czy karta , jak w danej grze będzie np. 80% GPU i 100 % CPU Load to zmiana procka da średnie rezultaty - 20+ % , co innego jak GPU Load będzie na poziomie 50-60% lub mniej ( przy jednoczesnym CPU Load @ 100 % ) .

Do płyt na Z170/Z270 max. co włożyć to I7 7700K , do Coffe Lake potrzeba już nowej płyty na Z370 - aktualnie 450+ zł za najtańszą płytę , ew. jak możesz to poczekaj aż się pojawią płyty na H/B 3xx .

Obecne chłodzenie będzie pasować to 8xxx i wszystkich innych CPU S115x , Intel od czasów S1156 ma identyczny rozstaw otworów montażowych pod chłodzenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość odsprzedania procesora i płyty głównej od ręki to nie masz co się zastanawiać.
niewiele dokładając masz wydajniejszą konfiguracje, możesz poczekać też na tańsze płyty główne.
https://www.komputronik.pl/product/426877/asrock-z370-pro4.html
https://www.komputronik.pl/product/421802/intel-core-i5-8400.html

lub jak wolisz kupić coś od AMD. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta wydaje sie bardziej obciazona teraz ;/ karta ma czesto 100% a procesor okolo 70 czasem spike do 100. 
Z mobo moglbym kupic kraita z370 za lekko ponad 500zl. tylko teraz dylemat pomiedzy 8600 a 8700. typowo do gier. 8600 bedzie wystarczajacy? zakladajac ze karte dokupie po premierze voltow jak troche beda tansze. 
Swoja droga troche to dziwne bo jak planowalem zakup 1060 to ona miala spokojnie starczac do gier w full hd,a takie bdo obciaza ja na 100% na srednio wysokich detalach. a witcher 3 na high to juz mozna pomazyc :D
no i teraz nie wiem czy wogole jest sens kupowac procesor na "zas" czy poczekac lepiej. szczerze mowiac to juz pomijajac to czy mnie stac czy nie na karte wydaje sie to smieszne ze musze wydac okolo 3000zl na sama karte zeby pograc sobie w stalych 60fps w "tylko" fullhd. bo o ile dobrze pamietam 1070 nie wszedzie starcza do plynnej gry. wybaczcie za taki zlany tekst i w sumie polowe z niego(wieksza) to offtop :D 
zwyczajnie sie napalilem na to ze cos wymienie i teraz w sumie sie okazuje ze komputer dwu letni nie nadaje sie juz do grania. (nie taki tani w sumie). nie wiem co moglbym teraz zrobic zeby uzyskac jakas poprawe w granicach 2000zl..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU Load @ 100 + CPU Load @ 70 % sugeruje że to karta nie wyrabia .

Wow czy BDO jak wykorzystują wiele rdzeni / wątków - dobrze działają na wielu rdzeniach czy w porywach wykorzystują 2-3 rdzenie / wątki ?

BDO ma dość dziwne wymagania zalecane jak na to co piszesz - I5 650 czyli 2 rdzenie ( w dodatku zauważalnie słabsze niż twój 6600K ) + GTX 650 / HD7770 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystuje wszystkie 4 rdzenie rowno. do okolo 70% . Byc moze gra jest kiepsko zoptymalizowana. Przy masowym pvp z tego co slyszalem nawet najlepsze kompy nie daja rady. 
2. Co do karty to jedyny upgreade z mojej to bylaby 1070 za okolo 3k zlotych,tak? to raczej nie ma sensu w takim razie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup karty na chwile obecną to kiepski pomysl. Zalezy tez za ile bys swoją sprzedał. Ja na Twoim miejscu sprzedałbym płyte i procesor skoro już masz taka możliwość. Kupił płytę i procka 8400 lub jak wolisz 8600k, jednak mogłbyś te pieniądze dołożyć do lepszej karty graficznej. I kupił 1070-1080 zależnie od budżetu.

Edytowane przez divo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś sprzedaż płytę i procka " Mam mozliwosc odsprzedania koledze procka+plyte za okolo 200funtow "
dołożysz ze 300zł i masz 6 rdzeniowy procesor, sprzedajesz kartę graficzną, ceny są teraz bardzo różne około 1300-1500zł. 
czyli masz 1000-1200zł na karte graficzną dokładasz i kupujesz 1080 choć ciężko coś znaleźć ceny są wywindowane i dostępność słaba. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast myśleć nad wymianą sprzętu powinieneś zastanowić się co jest nie tak z twoim komputer bo nie możliwe żeby nie mógł sobie poradzić chociażby ze wspomnianym wieśkiem na high podczas gdy mi wystarczył do tego gtx960+i5 4460, a po niewielkim upgrade do 380x z 4GB przeszedłem go na ultra z modami. W 1080p ofc

Wymiana samego CPU na niewiele się zda jeśli to karta ogranicza. Ale przypominam tylko że w rekomendowanych znajduje się słabszy gtx 970 / rx 480 i z tego co na szybko przeczytałem ludziom ta gra działa na sporo słabszym sprzęcie od twojego. 

No i to jest normalne że w grach MMO w zaludnionych miejscach będzie ciąć, niekiedy jest to nawet kilkaset niezależnych obiektów do wyrenderowania co jest raczej niemożliwe do zoptymalizowania w grze sieciowej. 

Przykład z guild wars 2:

+100fps w dowolnym miejscu poza miastem 

~30fps w mieście

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do witchera to nie ma opcji że na 960 na high miałeś cały czas 60fps. Musiały być spadki. Komp jest ok,poprostu karta słaba,ale nie stać mnie w tej chwili na lepszą. Przez to że sprzęt jest coraz mocniejszy to gry są kiepsko optymalizowane, trudno. Co do płynności. Być może inaczej to rozumiemy. Jeśli mam monitor 60Hz to dla mnie płynne jest tylko i wyłącznie 60fps. Nagły spadek do 30-20 fps nie wchodzi w grę. Wiedzmina skończyłem na ps4 (gdzie też przycinal :o ) więc mi nie zależy. Chodziło tylko o przykład gry i tyle. Dzięki za pomoc. Myślę że temat do zamknięcia do czasu aż karty będą tańsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość tanio zmienić to ja bym zmienił. Grafe jak mówisz i tak trzeba poczekać. Ceny teraz szalone.

60Hz=/= 60FPS, myslisz pojęcia, chyba że grasz z V-Sync to może wtedy. Zawsze lepiej wyciągać więcej niż 60FPS...mimo 60Hz monitora. W dynamicznych grach to wiele daje. Oczywiście przydaje się mieć wtedy TEŻ monitor 120+Hz, ale niekoniecznie.

Ja mam aktualnie 120-350FPS w grze w którą łupie nagminnie, online. Monitor ma odświeżanie 120Hz, może mieć 144. Ale wole 120.

Minimum ~120FPS mam na mapach ze słabą optymalizacją i dużą ilością graczy(24). Jak jest np połowa to FPS 10-70klatek więcej.

Więc - jeśli zauważasz spadki FPS w zaludnionych bardziej terenach to i CPU i GPU w tym momencie klęka. Stąd - jak możesz wymień CPU i płytę na np 8600K, powinno być lepiej.

 

Pamiętam jak w 2006-2009 zagrywałem w L2 i jak to łupało w miastach, gdzie potrafiło sie zwalić 200+ graczy i 1000 botów, czy na siege z 300+ ludkami. Zmiana CPU z X2 4200@3Ghz na 2500K@4.2 i nagle fps już tak nie dupił ostro(do koło 30, aż oczy bolały).

I rozważ też zmianę monitora, kiedyś, na coś co ma więcej Hz :P też poczujesz różnicę.

 

Edit

Że tak zapytam, SSD czy HDD miejsce instalacji gier? Bo SSD robi w takich grach wieeelką różnicę(wspomniane wyżej l2 dostało kolejnego kopa po zakupie pierwszego dysku ssd, wtedy 40Gb intela)

AND

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hudy1431

Dysk ssd.

Na monitorze 60Hz nie widzisz różnicy ponad 60 fps. Na 120Hz nie widać różnicy powyżej 120fps. Udowodnione naukowo. Swoją drogą też chyba nie każde oko widzi 120 klatek. Więc więcej klatek niż Hz działa tylko na psyche xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hudy1431

https://www.avadirect.com/blog/frame-rate-fps-vs-hz-refresh-rate/

Tak jest jest napisane. Jeśli masz więcej klatek niż Hz w monitorze to spoko,tylko różnicy nie widać. Skoro monitor nie jest w stanie wyświetlić wiecej to nic ci z tego że masz nawet 400 fps :) to tak jakby mieć w maluchu 1000koni i cała resztę z oryginału. Pomimo mocy nie pojedzie więcej niż zawieszenie pozwala.

Zanim podejmiesz dyskusje to pierwsze sprawdź czy masz rację. 

Zwłaszcza że udzielasz rad w dziale sprzętu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...