Skocz do zawartości
Damundo

Modernizacja Haswella, pomoc w wyborze podzespołów (4-5k)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Powoli zabieram się za modernizację obecnego zestawu (sygnatura) i liczę na waszą pomoc w rozwianiu pewnych wątpliwości.

 

Zastosowanie komputera : Gry

Maksymalna kwota : ~4000-5000, temat otwarty

Kiedy zamierzam kupić komputer? : W ciągu najbliższych 1-2 miesięcy.

Których części potrzebuję : CPU, Mobo, RAM, SSD

Czy będę podkręcać sprzęt? : Oczywiście

Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920x1080 144Hz, Iiyama G-Master GB2488HSU

Specjalne wymagania : Żeby dobrze służył

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Cooler: Thermalright HR-02 Macho BW GPU: MSI 1060 Gaming 6GB  SSD: Plextor M6S 128GB Power: Cooler Master G550M Monitor: Iiyama G-Master GB2488HSU HDD: WD Blue EZEX 1TB + Toshiba P300 2TB

Własna propozycja zestawu : http://www.morele.net/inventory/info/a8e0df4c/

 

 

W propozycji zestawu dodałem mocniejszą opcję, ale ogólnie zastanawiam się pomiędzy i5 8600k i i7 8700k. Do moich zastosowań wystarczyłby i5, ale pomyślałem, że jak już modernizować, to taki i7 powinien na dłużej wystarczyć, bardziej przyszłościowo.

 

 

Nie jestem również pewien co do płyty głównej. Dużo ludzi poleca tego AsRocka ze względu na dobrą sekcję zasilania. Tutaj pytanie brzmi czy będzie okej, czy może warto dopłacić to 100-150zł do jakiejś lepszej opcji.

Nie zależy mi na gamingowych bajerach, kartę dźwiękową również mam osobną (AIM-SC808 na PCI-e), głównie patrzę na stabilność przy OC i jakość (zarówno płyty jak i softu do niej).

 

 

Następny jest RAM. Czy te G.Skille będą wystarczające, czy również warto dopłacić do szybszych/z mniejszym CL? Ewentualnie inny, bardziej polecany model?

 

 

No i na sam koniec kwestia wcześniej wspomniana tylko w pytaniu o potrzebne części, a mianowicie SSD.

Obecnie posiadam Plextora M6S 128GB i jest on dla mnie zdecydowanie za ciasny. System, programy, jedyna gra, którą mam praktycznie zawsze zainstalowaną - WoW i już pasek dostępnego miejsca robi się czerwony.

Zastanawiam się głównie nad dwoma modelam:

 

Plextor M8Pe: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=49876

Samsung 960 EVO: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=57712

 

Przede wszystkim czy nie ma lepszych opcji z pojemnością ~500GB, oraz czy wybierając między tymi dwoma dyskami warto dopłacić do Samsunga.

 

 

Karta graficzna jaką obecnie posiadam to MSI 1060 Gaming 6GB, nie mam zamiaru jej w najbliższym czasie wymieniać, ale w przyszłości nie wykluczam jakiegoś GeForca 2070+ (stąd zastanawiam się nad dopłatą do i7'ki).

 

Wszelkie podane linki do sklepów internetowych stricte poglądowe, jak już będę zdecydowany na konkretne modele podzespołów, będę szukał tam gdzie są dostępne w najkorzystniejszej cenie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i zapraszam do dyskusji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę naglących powodów do zmiany tej platformy jeśli nie jest to akurat konieczne ;) Zwłaszcza że grafiki jeszcze nie zmieniasz. Osobiście poczekałbym na wykonanego w niższym procesie Ice Lake bo Coffe grzeją się strasznie i bez delida i solidnego AiO to trochę lipa, ale to tylko moje zdanie. 

Rozwiewając wątpliwości to i7 na pewno się przyda jeśli chcesz grać w 144Hz. Chociaż chodzą plotki że i7-9700K będzie mieć 8c/16t więc kolejny powód by poczekać.

Jak planujesz kupić topowe GPU i CPU to warto też dołożyć do wydajniejszego RAM-u np 3600MHz CL15, kosztują trochę ponad 1100zł i zapewnią całkiem niezły boost procesorowi

A z SSD zszedłbym do niższego segmentu bo pytanie czy faktycznie kopiujesz dziesiątki gigabajtów dziennie i będziesz czerpac korzyści z tych wyższych transferów. Bo jeśli nie używasz komputera do jakichś pro zastosowań to wystarczy sporo tańszy, a też dosyć wydajny Adata SX6000 512GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kolejnej generacji. Chciałem czekać, ale doszedłem do wniosku, że robiąc tak, nigdy się nie zrobi upgradeu, bo zawsze coś czeka za rogiem.

W chwili obecnej i procesor i ilość ramu zaczyna mi doskwierać. Mógłbym zmienić płytę na jakieś Z97 i podkręcić, mógłbym dokupić RAM. Jednak i na to i na to trzeba wydać, dlaczego więc nie wydać więcej i mieć spokój na kolejne kilka lat ;) Obecną platformę złożyłem pod koniec 2014 roku, nie licząc grafiki oczywiście, wystarczyła na ponad 3 lata bez kręcenia, więc taki i7-8700k po OC powinien mi wystarczyć na przynajmniej kolejne tyle.

Również skłaniam się w kierunki i7, zwłaszcza, że tak jak napisałem, zapewne wpadnie lepsza grafika z czasem, a wtedy bardzo prawdopodobne, że również jakiś monitor 27" WQHD 144Hz.

Co do dysku, również zastanawiałem się nad bardziej budżetowymi rozwiązaniami, ale doszedłem do wniosku, że można dołożyć to ~200zł i kupić coś konkretnego, no chyba, że naprawdę nie poczuję różnicy pomiędzy transferami takiego Iridium Pro pod SATA między takim M.2 NVMe.

 

Dodatkowo co do płyty głównej, zainteresował mnie AsRock Taichi, czy by nie było warto dopłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat SX6000 to NVMe i kosztuje te same pieniądze co zwykłe dyski SATA więc jest to opłacalny wybór. Oczywiście 960 Evo nadal jest ~25% wydajniejszy ale są to na tyle duże wartości że w codziennych zastosowaniach raczej tego nie czuć. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na lepszy RAM. 

Za to jak już decydujesz się na 8700K to dobrze byłoby kupić takie chłodzenie https://m.ceneo.pl/52431813 bo Macho z OC sobie nie poradzi. 

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie to bierz ramy na kościach Samsung B-Die np. dowolne 3200 mhz CL14 - wydajniejsze niż 3200 mhz CL16 i ładnie się kręcą .

I7 na przyszłości i/lub przy monitorze 1440p 144 hz może się przydać , z drugiej strony I5 do GTX1060 wystarczy a za jakiś czas ma się pojawić I7 8C - chyba że Intel znowu coś wymyśli i seria 9xxx będzie wymagała nowego chipsetu .

Macho BW może być , powinien dać radę z OC I5/I7 - to nie Fortis , po co ładować ~500 zł w chłodzenie które nie dość że jest głośne to jeszcze średnio wydajne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...