Skocz do zawartości
Gregorlus

[4000+ zł] Komputer do programowania oraz gier o średnich wymaganiach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chce kupić komputer mieszcząc się w kwocie około 4000zł, który głównie będzie służył do pracy - programowanie. Ponadto chciałbym, aby można było czasami wykorzystać go do gier. Nie mam na myśli tutaj grania w najnowsze tytuły z najwyższymi detalami graficznymi. Myślę, że jeżeli udałoby się płynnie zagrać w GTA V, Wiedźmina 3 z dobrymi ustawieniami grafiki byłoby okej :)

Jeżeli chodzi o programowanie to teoretycznie nie ma tutaj dużych wymagań, ponieważ programowanie nie jest zbyt wymagające, jednak wszelkie udogodnienia są mile widziane, czyli szybkość pracy komputera. Głównie programuję w oparciu o .Net Framework w środowisku Visual Studio, więc najprawdopodobniej będę używać systemu operacyjnego Windows. Myślę, że szybki dysk, dodatkowy SSD oraz w miarę możliwości duża ilość RAM są tutaj kluczowe.

Zaznaczę, że do tej pory używam laptopa Lenovo y510p o specyfikacji:
Procesor: Intel Core i7-4700MQ (4 rdzenie, od 2.40 GHz do 3.40 GHz, 6 MB cache)
Pamięć: 8 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)
Dysk: 1000 GB SATA 5400 obr., Express Cache 8 GB
Grafika: + Intel HD Graphics 4600, NVIDIA GeForce GT 755M

Praca na powyższym komputerze jest raczej przyjemna, nie sprawia większych problemów. Chciałbym jednak zamienić go na stacjonarny licząc na poprawę wydajności. Czy w tej cenie (4000), w ogóle będzie to dużo lepszy sprzęt? Dodam, że kompletnie nie jestem w temacie aktualnych komponentów komputerów.

Edytowane przez Gregorlus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor:

AMD Ryzen 5 1600 /3.6GHz, AM4, BOX/

859 zł

 

Chłodzenie:

-

-

 

Płyta główna:

AsRock AB350 Pro4 /AMD B350, DDR4, AM4/

349 zł

 

Pamięć RAM:

A-Data 8GB 3000MHz CL16 XPG Z1

399 zł

 

Druga Pamięć RAM:

-

-

 

Dysk SSD:

GoodRam Iridium 240GB SATA3 (550MB/540MB/s)

299 zł

 

Dysk HDD:

Toshiba P300 1TB 64MB cache SATA600 7200rpm

169 zł

 

Karta graficzna:

MSI GeForce GTX1050Ti Aero ITX OC V1 4GB DDR5 128bit (1455/7008)

799 zł

 

Nagrywarka DVD/BluRay:

LG GH24NSD1 SATA (black)

59 zł

 

Karta sieciowa:

-

-

 

Karta sieciowa Wi-Fi:

-

-

 

Zasilacz:

Seasonic FOCUS Plus 650W Gold

439 zł

 

Obudowa:

SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black

169 zł

 

System operacyjny:

-

-

 

Monitor:

-

-

 

Klawiatura:

-

-

 

Mysz:

-

-

 

Podkładka pod mysz:

-

-

 

Klawiatura + Mysz:

-

-


Suma: 

3541

zł brutto

2878.86

zł netto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tym laptopie wymieniłbyś dysk na SSD to ogólna praca komputera będzie niewiele gorsza od komputera za 3,5k

Za to znacząca poprawa byłaby rzecz jasna w grach ale ceny gpu są obecnie kosmiczne i jak normalnie mógłbyś mieć w tej cenie 1060 6GB to teraz możesz kupić co najwyżej 1050Ti

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Crescendo1 napisał:

Jeśli w tym laptopie wymieniłbyś dysk na SSD to ogólna praca komputera będzie niewiele gorsza od komputera za 3,5k

Za to znacząca poprawa byłaby rzecz jasna w grach ale ceny gpu są obecnie kosmiczne i jak normalnie mógłbyś mieć w tej cenie 1060 6GB to teraz możesz kupić co najwyżej 1050Ti

Rozumiem, że aktualnie jest jakiś okres, w którym karty graficzne mocno poszły w górę? Długo już to trwa? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 lat gwarancji,półpasywny i certyfikat 80+ Gold. Zasilacz masz na lata. Przy takim sprzęcie wentyl by się nie włączal nawet pod obciążeniem. Właczy sie by przedmuchać wnętrze po wylaczeniu pc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gregorlus napisał:

Kupić wszystkie elementy tak żeby były gotowe na dobrą kartę graficzną i dokupić ją później, a w do tego czasu pracować na zintegrowanej czy wstrzymać się i kupić całość jak ceny się ustabilizują?

Podpowiedziałby ktoś, które rozwiązanie byłoby rozsądniejsze?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie to wszystko jest droższe niż powinno, RAM 2x droższy niż kiedyś, i5-8400 (który lepiej by tutaj pasował) podrożał o 100zł, do tego trzeba kupować płyty Z370 bo B360 i H310 są jeszcze niedostępne, jedynie SSD minimalnie tanieją.

Wątpię że sytuacja drastycznie się poprawi przez te 1-2 miesiące ale gorzej być nie może ;)

Edytowane przez Crescendo1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek płyty na B360/H310 mają już takie opóźnienie względem procesorów, że bliżej będzie do nowej generacji. Czuję, że to celowy "zabieg" marketingowy. Ogólnie czasy na kupno nowych PC są średnio teraz opłacalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle na temat chipsetów H/B 3xx i płyt na nich opartych to jest tyle plotek że głowa boli .

Z jeden strony słyszałem że w ogóle nie być tych chisetów tylko Z3xx , z drugiej strony tutaj jest lista płyt od Asrocka - wypisane płyty na H310/H370/B360/Q370 i Z390 .

O terminie pojawienia sie tych płyt słyszałem różne plotki - luty albo marzec choć czytałem też plotki że moga to być tegoroczne wakacje jeżeli chodzi o pojawienie się tych płyt .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel chyba szalony nie jest, żeby sprzedawać Celerony do Z370. Zgadnę, że 14 lutego razem z nowymi procesorami pojawią się również płyty H310 i B360.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2018 o 10:51, Crescendo1 napisał:

Obecnie to wszystko jest droższe niż powinno, RAM 2x droższy niż kiedyś, i5-8400 (który lepiej by tutaj pasował) podrożał o 100zł, do tego trzeba kupować płyty Z370 bo B360 i H310 są jeszcze niedostępne, jedynie SSD minimalnie tanieją.

Wątpię że sytuacja drastycznie się poprawi przez te 1-2 miesiące ale gorzej być nie może ;)

Wracam po prawie 3 miesiącach. Jak aktualnie wygląda sytuacja z cenami? Bo coś mi się obiło o uszy, że zaczęły trochę spadać ceny kart graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się płyty główne ze wspomnianymi tańszymi chipsetami dla non-OC

8400 staniał do 700zł co jest naprawdę świetną ceną (wcześniej kosztował 900+)

Poza tym są jeszcze do wyboru nowe Ryzeny 2 jednak w grach nadal gorzej wypadają. 

Ceny SSD spadły i się ustabilizowały (256GB poniżej 300zł i 512GB poniżej 500zł)

Jedynie karty graficzne nadal są drogie, gtx1060 droższy o ~20% (chociaż lepsze to niż +80%) niż przed kryptowalutowym boom  

No i RAM stoi praktycznie w miejscu, tutaj jeszcze długo nic się nie zmieni. 

Edytowane przez Crescendo1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło prawie 5 miesięcy od założenia przeze mnie tematu. Zwiększyłem budżet do 4000zł. Chyba aktualnie ceny kart graficznych już się stabilizują, ale nadal są wyższe niż w poprzednim roku? Co można by sklecić w tym momencie za 4k? Może być trochę drożej jeżeli będzie to opłacalne. Liczę na pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...