Skocz do zawartości
Janosik303

Co lepiej kupić GPU czy CPU?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie. Posiadam aktualnie zestaw: Intel Pentium g3258, 8gb ram, radeon hd6870 1gb, zasilacz corsair vs450, płyta główna to gigabyte B85M-D3H-A. Komputera używam głównie do grania i myślę co lepiej kupić. Jeśli miałbym kupować kartę graficzną to zdecydował bym się chyba na używanego GTX 760. Chyba, że ktoś poleci mi coś lepszego. Jeśli miałbym kupić CPU to myślałem nad i5 4460 lub i5 4440. Mój budżet to 400-450zł. Oczywiście kartę lub procesor kupie używane. Myślę, że jako głownie że używam komputera to gier to lepiej kupić kartę graficzną, tylko nie wiem dokładnie jaką. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem procka szybciej pogoń i wymień GPU. gtx670/760, o ile PSU pozwoli (a może nie pozwolić). Ale raczej skłoniłbym się ku gtx960 2GB lub rx460 2GB - używki może znajdziesz tej w cenie. Tańsze ale i wolniejsze są gtx750Ti oraz rx550. Nowe gtx1050 2GB lub rx560 2GB, to już wydatek ponad 500PLN - używane może taniej upolujesz. Im nowsza generacja kart, tym mniej prądu trzeba aby taką samą wydajność uzyskać.

Ogólnie to nie jest najlepszy czas na kupno karty graficznej. :)

Edytowane przez goral2099
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacząłbym od psu na coś minimum firmowego i nie z najtańszej serii 550 i myślał nad zmianą platformy na najnowszą generacje niebieskich niedługo powinny być tańsze płyty główne i mało prawdopodobne żeby nie wypuścili czegoś pokroju "pentiuma g4560" na nią

inwestowanie w cpu w twoim przypadku to ślepy zaułek chyba że dostaniesz cpu za grosze, z kolei inwestycja w gpu stoi pod znakiem zapytania ze względu na słabiutki psu, do tego zasilacza nie ryzykowałbym niczego mocniejszego niż gtx 1050 a obecnie kupno gpu zielonych to słaby pomysł lepiej poczekać pół roku na nową generację kart i kupno "2050ti" który powinien mieć wydajność 1060 6 (choć może pozostać przy małej ilości vram)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kwotę 400-450PLN raczej ciężko będzie wymienić cały zestaw. ;) Niech kręci swojego g3258 (dwa w miarę szybkie wątki powinny wystarczyć do tej klasy karty graficznej) i poluje na GPU używane. Jeszcze da się pograć.

Edytowane przez goral2099
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie proca możesz zostawić, kiedyś zjarała mi się płyta i miałem konfig jak na screenie, potem po wymianie na lepszy cpu nie odczułem zbytnio różnicy, wiesiek szedł na średnich jak wcześniej, więc z bidy cpu ci wystarczy, bo za 4 stówki i tak szału z gpu nie zrobisz

 

image.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor podkręcony jest do 4.0 GHz,  więcej na standardowym chłodzeniu intela nie wycisne :( A o zasilaczu nawet nie pomyślałem, ale myślę że powinien dać radę. A np karta Rx 460 też nie będzie dobrym wyborem? Tylko niewiem jakiej ona mocy zasilacza potrzebuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gtx 960, gtx1050, rx460, rx560 powinny bez problemu działać na Twoim PSU.

RX460 w niektórych tytułach dorównuje gtx1050, a w niektórych jest trochę słabszy.

Edytowane przez goral2099
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Aloes

Szukaj GTX 760 wymiana samego procka nic ci nie da a zmieniając grafikę poczujesz duża różnicę zasilacz spokojnie wystarczy przy tym procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o wydajność to gtx 760 i Rx 460 będą miały podobna wydajność? I co myślicie o kartach po koparce, opłaca się to brać? Która będzie jeszcze np rok na gwarancji.

Edytowane przez Janosik303

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobną. W niektórych grach szybsze jest 760 , w innych 460. Różnica kilku kl/s. RX nowszy więc dłuższe wsparcie, FreeSync, DX12/Vulkan, mniej energii potrzebuje i mniej ciepła wytwarza. Na OLX widzę GTXa można wyrwać od 300PLN, a RX od niecałych 400PLN. Więc taka może być jedyna przewaga 760. :)

 

Tematu koparek i kryptowalut nie znam zbyt dobrze i nie wiem, czy karty tak słabe i z 2GB pamięci były popularne i używane w ten sposób. Na pewno przy sprzęcie obciążonym 24/7 istnieje większe ryzyko awarii, niż przy normalnie używanym, domowym GPU. Ryzyko musisz ocenić i przekalkulować to sam. :)

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi koparkami chodziło mi o to, że kiedyś na olx udało mi się trafić tanio któregoś RX. To był chyba RX 470 i był on za 450zł tylko tyle że był po koparce i stąd to pytanie. Także dziękuje za odpowiedzi, zdecyduje się chyba na tego RX 460 z racji tego, że można znaleźć jeszcze modele z gwarancją producenta i do tego pobierają one mniej prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...