Skocz do zawartości
airborne82

Wybór dysku SSD 256 GB - masa wątpliwości ( SATA III, m.2 , PCI )

Rekomendowane odpowiedzi

Temat typowo techniczny, gdyż z dość trudnymi zagadnieniami. Otóż miałem w planach kolejną modernizacje mojego PC ( MSI Z97 Gaming 3 + i5 4690K + GTX 1080 + 16 gb ram ).
Brakowało w nim dysku SSD, a ze względu na zastosowanie i prace na tym PC bardzo by się przydał ten SSD ( obróbka zdjęć ).
Już byłem przekonany do dysku i miałem nawet plan jaki wybrać ( m.2 sata ), ale nagle dostałem info że podłączenie m.2 odłączy mi dwa posty sata ( w tej chwili używanych jest 5 portów sata - 4 x HDD + nagrywarka BD-R ) i nie ważne czy będzie to dysk m.2 sata czy m.2 NVMe.
Rozwiązaniem jest dysk na PCI ( interfejs PCI Express ) zabierze mi wtedy linie PCI ( mam nadzieje że posiadam odpowiednią ich ilość ), nie mam innych urządzeń podłączonych do PCI ( tylko karta graficzna, bez karty sieciowej i dźwiękowej - i raczej nie mam w planach ) ew rozwiązaniem jest wybór zwykłego dysku SSD na SATA III ale ze względu na to ze trzeba znowu poprowadzić dwa kolejne kable ( sygnałowy i zasilający ) to wolę z tego wyboru nie korzystać.
Prócz wyboru dysku jest tez kwestia taka żeby dało się bez problemu zrobić migracje/klonowanie/przeniesienie partycji systemowej HDD na nowy dysk SSD przy pomocy EASEUS TODO ew AOMEI, choć chcę by to działało też z moim AX64 Time Machine ( którego używam zamiast systemowego przywracania systemu, robię tym backup systemowej partycji i w każdej chwili moge przywracać partycje systemową co w przypadku HDD działa wyśmienicie ).
Kolejną sprawą jest tablica partycji - mam w tej chwili MBR ( dysk HDD 2 tb - nie miałem potrzeby robić tego na GPT ) czy będzie konieczność zmiany na GPT?

Podsumowując :
 1 - Wybór odpowiedniego dysku.
 2 - Bezproblemowe przeniesienie partycji systemowej i używanie potem programu do backupu ( AX64 Time Machine ).
 3 - Tablica partycji MBR czy GPT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze i najtańsze wyjście to właśnie kupienie SSD na SATA np Crucial MX500, zawsze jest to dużo lepsza opcja od pracy na jakimkolwiek HDD, a przy aktualnej ilości kabli dwa kolejne różnicy robić nie powinny.

Drugie też dosyć proste wyjście to wymienić nagrywarkę na zewnętrzną i wtedy już wystarczą ci 4 złącza, chyba że naprawdę często jej używasz. A jeśli nie chcesz ograniczać sie ilością wyjść SATA wystarczy kupić kieszeń do hot swapu dysków i nie będziesz musiał trzymać podłączonych wszystkich naraz.

Z PCIe bym zrezygnował bo są 2x droższe od SATA (oczywiście oferując w zamian b.wysokie transfery) ale jak chcesz koniecznie taki dysk to masz na przykład https://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-m8sey-series-512gb-pcie-3-0-x4-nvme-px-512m8sey-1355250/

Poza tym za kilkadziesiąt są też adaptery PCIe na dyski M.2 i wystarczy podpiąć do niego np niedrogi ADATA SX6000 albo szybszego Plextora M8 albo M9Pe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az 500 gb nie potrzeba, starczy coś 200-250gb i to z nadmiarem.

Nagrywarki na zewnętrzną nie chcę wymieniać gdyż to spory koszt jednak, dość spory.

Kieszeń HotSwap na dyski? Jakie masz na myśli?

Tak tez rozważałem adapter PCIe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 2/9/2018 at 4:47 PM, Crescendo1 said:

Najprostsze i najtańsze wyjście to właśnie kupienie SSD na SATA np Crucial MX500, zawsze jest to dużo lepsza opcja od pracy na jakimkolwiek HDD, a przy aktualnej ilości kabli dwa kolejne różnicy robić nie powinny.

Drugie też dosyć proste wyjście to wymienić nagrywarkę na zewnętrzną i wtedy już wystarczą ci 4 złącza, chyba że naprawdę często jej używasz. A jeśli nie chcesz ograniczać sie ilością wyjść SATA wystarczy kupić kieszeń do hot swapu dysków i nie będziesz musiał trzymać podłączonych wszystkich naraz.

Z PCIe bym zrezygnował bo są 2x droższe od SATA (oczywiście oferując w zamian b.wysokie transfery) ale jak chcesz koniecznie taki dysk to masz na przykład https://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-m8sey-series-512gb-pcie-3-0-x4-nvme-px-512m8sey-1355250/

Poza tym za kilkadziesiąt są też adaptery PCIe na dyski M.2 i wystarczy podpiąć do niego np niedrogi ADATA SX6000 albo szybszego Plextora M8 albo M9Pe

Co do tego Plextora to spoko, ale weź już M9PeY - nowy model. IMO ja osobiście zainwestowałbym w PCIe, bez dwóch zdań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój. Weź 480GB Goodram iridum pro (nie Goodram IRDM), alternatywnie Samsung 860evo 500GG.

Na pewno nie bierz ADATA SX6000. W ogóle szkoda zachodu na M.2/PCI-e ze względu na to, że i tak te linie PCI-e są podpięte pod chipset, a chipset u Ciebie ma DMI 2.0, czyli 4x PCI-e 2.0, czyli 16Gb/s. Także dyski Nvme nie rozwiną u Ciebie skrzydeł, a na M.2 SSD + adapter szkoda pieniędzy, lepiej pojemniejszy SSD SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.04.2018 o 20:59, Kilokush napisał:

Nie potrzeba 500 GB? Mój dysk 250 GB wygląda tak. GTA V, Forza Horizon 3 i Battlefield 1. I na kolejną grę nie ma już miejsca. Windows 10 jeszcze na nim jest. Samo GTA V chyba że 100 GB waży. 

No mi nie potrzeba tak dużego.

Raptem system, programy w tym programy do obróbki zdjęć i tyle.

Gry mam na HD bo nie zależy mi na ich szybkim uruchomianiu i szybkim wczytywaniu map.

Więc 500 GB dysk SSD jest dla mnie zbędny, zwłaszcza że kosztuje krocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, airborne82 napisał:

No mi nie potrzeba tak dużego.

Raptem system, programy w tym programy do obróbki zdjęć i tyle.

Gry mam na HD bo nie zależy mi na ich szybkim uruchomianiu i szybkim wczytywaniu map.

Więc 500 GB dysk SSD jest dla mnie zbędny, zwłaszcza że kosztuje krocie.

 

Tylko, że gra na HDD potrafi mieć spadki FPS np. w Battlefield 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 4/7/2018 at 7:54 PM, barwniak said:

Daj sobie spokój. Weź 480GB Goodram iridum pro (nie Goodram IRDM), alternatywnie Samsung 860evo 500GG.

Na pewno nie bierz ADATA SX6000. W ogóle szkoda zachodu na M.2/PCI-e ze względu na to, że i tak te linie PCI-e są podpięte pod chipset, a chipset u Ciebie ma DMI 2.0, czyli 4x PCI-e 2.0, czyli 16Gb/s. Także dyski Nvme nie rozwiną u Ciebie skrzydeł, a na M.2 SSD + adapter szkoda pieniędzy, lepiej pojemniejszy SSD SATA.

Pojemniejszy SSD SATA ma sens, ale z drugiej stronyja bym i tak inwestował w komponenty pod ciągłą modernizację. IMO to jest ten fun, jak się ma PC, że ciągle się coś dokłada, więc zaraz ogarnie sobie nowe mobo + CPU i taki Plextor M9PeG na M.2 będzie wtedy jak znalazł :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...