Skocz do zawartości
Gość Michał

Podłączenie dodatkowych głośnikow do wzmacniacza (1 końcówka mocy)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Michał

Chciałem się poradzić.
Mam radio samochodowe (Pioneer MVH-1400UB) z 4 końcówkami mocy 50W x4, 50W x 2/4ohm
do tego mam podłączone standardowo 4 głośniki (Pioneer TS-G1721I) - 4 ohm'owe - RMS 40W
potrzebuję dołożyć kolejne 2 głośniki. 
Zależy mi na tym aby wzmacniacz wytrzymał obciążenie i się nie spalił (dodam, że nie słucham muzyki głośno - najczęściej chodzi ma 40% swojej mocy), jakość dźwięku była dobra.
Chciałem się podpiąć z każdym nowym głośnikiem "pod jeden z już istniejących".
W załączniku zrobiłem schemat, gwiazdką oznaczyłem te które chce dołączyć.

Mam 2 pytania:
1) czy dokupić identyczne głośniki o tej samej ohm'owości czyli 4-ohm ? czy jednak inne ? ile ohm ?
2) w jaki sposób wpiąć je w instalacje - szeregowo ? równolegle ? wolałbym aby było to "proste" dopięcie

 

schemat_instalacji_istniejącej.jpg

specyfikacja_radia.jpg

schemat_instalacji_istniejącej.jpg

specyfikacja_radia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz osiągnąć przez dodanie tych dwóch dodatkowych głośników?

 

jeżeli martwisz się o bezpieczeństwo końcówki, to podłącz szeregowo, aby  impedancja wyniosła jakieś 8 om.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał

Chcę dołożyć dodatkowe 2 głośniki w takiej części pomieszczenia gdzie w tej chwili nie ma jeszcze nagłośnienia (uwaga ! radio samochodowe użyte jest tu w niestandardowym zastosowaniu - zestaw nagłaśnia mi dwa pomieszczenia w domu, głośniki zamontowane w suficie podwieszanym ) - zlikwidowałem teraz jedną ściankę powiększyło mi się pomieszczenie i potrzebuję dołożyć głośniki aby w każdym miejscu była muza na tym samym poziomie głośności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał

Czyli jak rozumiem dodatkowe głośniki kupić takie same jak te co są (4ohmy) i podłączyć szeregowo każdy z nich pod jeden ze starych ?
A jakbym wpiął to równolegle to duże ryzyko ? (rozumiem, że czy szeregowo czy równolegle grać będzie tak samo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Michał napisał:

Czyli jak rozumiem dodatkowe głośniki kupić takie same jak te co są (4ohmy) i podłączyć szeregowo każdy z nich pod jeden ze starych ?

Tak. Myślę że tak będzie najbezpieczniej. Najlepiej dokładnie ten sam model.

1 godzinę temu, Gość Michał napisał:

A jakbym wpiął to równolegle to duże ryzyko ? (rozumiem, że czy szeregowo czy równolegle grać będzie tak samo)

Nie. Nie będą grały tak samo. Przy mniejszej impedancji (2Ohm) dźwięk może mieć większe zniekształcenia, wzmacniacz może się wyłączać. Przy 8 Ohm będzie trochę ciszej, ale jak już pisałem balansem wyrównasz ewentualnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...