Skocz do zawartości
Markus1

ASRock Fatal1ty Z370 Professional Gaming i7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Zmieniłem płytę proca i pamięci. Wszystko ok poza jedną rzeczą, która mnie trochę denerwuje. Podczas uruchamiania komputera, zaraz po włączeniu przycisku power, wentylatory chłodnicy oraz inne wpięte w płytę główną, przez chwilę wkręcają się na bardzo wysokie obroty. Dopiero po 3-5 sekundach, ustawiają się tak jak ma być (regulacja PWM). Czy Asrock tak ma czy można ewentualnie jakoś opóźnić ich rozruch?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko asrock tak ma...ma tak mój asus z97, jak i msi z370 syna. W sumie nie przyglądałem się tematowi jako że rozruch mam raz, dwa dziennie a wentyle są raczej ciche.

Zdaje się że to wbudowane zabezpieczenie fail/safe, by na starcie czegoś nie usmażyć po resecie/utracie mocy/zasilania, gdy włączasz kompa a czujniki nie przekazały jeszcze odczytów temp do kontrolera PWM w bios/uefi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A być może chodzi też po prostu o lepszy start wentyli. Niektóre mogą pracować (kręcić się) na napięciu, przy którym jednak nie są w stanie wystartować. Stąd start na wysokich obrotach, a chwilę potem stabilizacja na niskich.

I fakt, że to powszechne zjawisko (np. u mnie Dell Precision).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...