Skocz do zawartości
Izwor

Modernizacja komputera ~1600zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów!

 

Obecnie posiadam dość leciwy ale nadal sprawnie działający komputer z 2009:

core i5 760 kręcony 3,7 GHz + Chłodzenie

Asus P7P55D PRO

GTX 1060 6 GB Inno3D iChill (wymieniona grafika z HD 5850 w zeszłym roku)

12GB (2x2+2x4) RAM DDR3 1600 MHz (dodatkowe kości były dokupowane kilka lat temu)

Zasilacz TAGAN U33II 600W

Dysk SSD 240 GB Kingstone

Duża obudowa, wolnoobrotowe wentylatory i inne pierdoły do obudowy pod USB.

 

Czego szukam?

Płyta główna + procesor + kości RAM 8 GB. Co polecacie? Budżet ok 1600zł. Gram obecnie na nowym monitorze w 2k i niestety ale procesor powoli niedomaga, a czasami nawet zdarzają się błędy związane z RAMem (pewnie od podkręcania). Dodatkowo brak USB 3.0 trochę przeszkadza.

Nie spieszy mi się, a że nie jestem an bieżąco z nowościami, to może warto na coś poczekać? Warto zwracać uwagę na rzekome problemy (Meltdown/Spectre) z wydajnością związane z błędami/podatnością na wirusy jak chodzi o Intela?

Edytowane przez Izwor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekać można na płyty główne z chipsetami H/B bo obecnie dostępne są tylko droższe Z370, wtedy dałoby się zmieścić w 1600zł

i5-8400 6 rdzeni 3,8-4GHz w Turbo

Asrock Z370 Pro4 Jedna z tańszych wartych kupna płyt głównych

G.Skill 2x4GB 3000MHz CL15 Na start wystarczy, z czasem można dokupić kolejne kości

Razem 1695zł

Jeśli ten zasilacz masz od 2009 warto byłoby go też za niedługo wymienić

Edytowane przez Crescendo1
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego potrzebujesz sprzęt - gry czy coś bardziej wymagającego .

Bo w tym budzecie to sa 2 opcje - Intel i AMD .

Intel to I3 8100 + płyta na Z370 ( np. Asrock Z370 Pro 4 ) +16 GB ramu DDR4 3000 mhz CL15 , wyjdzie jakieś 1 685 zł wg. cen z morele .

Inna opcja to I3 8350K + chłodzenie do niego ( chyba że od twojego I5 masz jakieś dobre ) + 8 gb ramu zamiast 16 GB , procek ma odblokowany mnożnik .

I3 8xxx to odpowiednik I5 7xxx - ma 4 rdzenie , tyle że jest pozbawiony trybu turbo .

Od AMD to Ryzen 5 1600 + płyta na A320 / B350 + 8 GB ram i chłodzenie do procka .

Ryzen 5 1600 ma 6 rdzeni /12 wątków , w części gier i w wymagających programach będzie lepszy niż I3 .

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! W takim razie poczekam na nieco tańsze płyty główne, równocześnie poszukam trochę więcej o AMD, bo do tej pory nawet się nad nimi nie zastanawiałem.

Chłodzenie mam Scythe Mugen 2 z wymienionym na wolnoobrotowy wentylator, bo oryginalny zaczął podejrzanie brzęczeć :) Tylko nie wiem jak będzie z ew. mocowaniami, bo to było pod LGA1156

Komputer raczej do grania ale czasami potrzebuję postawić na nim wirtualną maszynę z kolejnym windowsem/linuxem, odpalić autocada, skompilować program, reszta zastosowań to mało zasobożerny standard jak filmy, muzyka, przeglądanie internetu, czy praca biurowa.

Edytowane przez Izwor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze strony AMD w tej cenie jest Ryzen 1600, w grach będący na poziomie i3-8100. Jak stanieją płyty pod Coffee to i tak lepiej będzie wziąć i5-8400 bo nawet w programach nie będących grami bardziej przyda się mocniejszy 1 wątek Intela niż SMT w Ryzenie 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do AMD i brania w ogóle ich platform pod uwagę - jeszcze parę m-cy temu liczył się tylko Intel i to w niemal każdym segmencie .

Premiera serii Ryzen sporo namieszała , procki nadal nie tak wydajne jak to co ma Intel ale AMD zrobiło spory krok do przodu w porówaniu do Bulldozera i jego pochodnych .

Topowe Ryzeny 8c/16T konkurowały ze sporo droższymi prockami HEDT jak I7 68xx / 69xx .

Twoje stare chłodzenie będzie pasować do nowego I3/I5 , Intel od czasów S1156 ma identyczny rozstaw otworów montażowych .

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji wiecie czy są dostępne, a jeśli tak to gdzie szukać testów/wydajności w grach ale w rozdzielczości większej niż fullHD?

Właśnie uruchomiłem Wiedźmin 3  w 2k (2560x1440) na Uber z włączonymi wszystkimi pierdołami (hairworks, etc,) i chodzi na 35-40 FPS. Chciałbym mieć porównanie z nowymi procesorami ale to co znalazłem do tej pory w testach to tylko fullHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...