Skocz do zawartości
kszonek

Komputer do pracy, 4K@60Hz, Intel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

po latach nieinteresowania się rynkiem PC wracam na niegdyś ulubione forum, z podkulonym ogonem, pytając o radę. Kiedyś pomagałem innym, teraz sam jestem noobem.

Potrzebuję stworzyć PC do pracy, głównie pod tworzenie oprogramowania, bazujący na Intelu. Nie potrzebuję mocnej karty graficznej, ale wymogiem jest 4K i 60Hz (monitor ma HDMI 2.0 i DisplayPort) oraz możliwości podpięcia 3 monitorów (4K + 2x FullHD). W tej chwili pracuję na laptopie, na dwóch (4K @ 26Hz + FullHD) monitorach, ale tego trzeciego często brakuje. Dodatkowo 26Hz na 4K to katastrofa.

Musi być Intel, nie ma sensu nic starszego niż 8gen, więc wybór padł na i7-8700K. Jego karta graficzna 3 monitory obsługuje, ale do 4K wymaga DisplayPort lub płyty, która posiada HDMI 2.0. Płyty polecane na PurePC, Asrock Z370 KILLER SLI oraz MSI Z370 SLI Plus, posiadają tylko 2 wyjścia monitorowe, więc pod tym względem odpadają z góry, ale istnieją płyty z potrójnym zestawem. Większość specyfikacji nie zawiera precyzyjnej informacji o wersji HDMI, więc zakładam, że są to 1.4. Prawdopodobnie jedyną opcją na 4K@60Hz jest DP, idealnym rozwiązaniem DP + 2xHDMI, ale to rzadko spotykane.

Tyle wynika z moich rozważań/wyników rozeznania online. Pytanie podstawowe to czy 3 monitory są możliwe (intel twierdzi, że tak) i czy tak ogromne pole robocze nie będzie przez coś ograniczone (nie interesuje mnie mirror, tylko 3 niezależne ekrany), np. przez sterownik, czy jakiś tajemniczy parametr. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, a wszelkie tutoriale lub opisy dla 3 monitorów tyczą się głównie nV/ATI, ewentualnie laptopów.

Alternatywą jest oczywiście zakup jakiejś małej karty graficznej, np Gigabyte GTX 1050, który ma 2xHDMI + DP i (jeżeli wierzyć morele) obrobi do 7680 x 4320 (u mnie wychodzi 6000x2160). Tylko po co ma brać prąd jeżeli integra da radę.

Podsumowując mój długi i nudny wywód, zadam w końcu pytanie, trochę nieokreślone, ale jest: co radzicie? :) Nie chce upierać się na siłę przy tym Intelu, szczególnie jak finalnie ma nie działać jak powinno (lub wcale).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z XantiO, najlepszą opcją była by karta Quadro P400. Pobór prądu jest bardzo niewielki, dodatkowo seria Quadro ma bardziej rozbudowane opcje łączenia ekranów niż seria GeForce. Do sprawdzenia na http://www.nvidia.com/object/quadro-desktops-pcs-features.html w podmenu Display Features.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Po przebijaniu się przez czeluści internetów, doszedłem do wniosku, że dedykowana karta to jednak lepszy wybór. Szczerze mówiąc nastawiłem się na tego 1050, ale chyba macie rację co do Quadro, szczególnie, że internet mówi o dużo lepszej współpracy z Linuksem niż w przypadku kart desktopowych.

PNY P400 przychodzi z 3ma adapterami do pełnego DP,  więc będę musiał zaopatrzyć się w dwa do HDMI (małe monitory nie mają dP) i powinno być z górki.

Zestaw zestaw jaki planuje to:

  • Intel i7-8700K
  • MSI Z370 SLI
  • Corsair Vengence LPX 2x16GB 3000mHz CL15
  • PNY Quadro P400
  • Patriot Hellfire SSD 240GB M.2 PCIe/NVMe
  • Corsair TX650M
  • Fractal Design Define R6

Zasilacz na wyrost, bo jak skończę projekt to zamierzam nagrodzić się za ciężką pracę jakąś lepszą grafiką, dorzucę ją równolegle do obecnej i korzystając z dobrodziejstw VT-d zrobię sobie maszynkę do grania. 

Macie jakieś zastrzeżenia co do dysku? Cena podobna jak SATA, a wydajność katalogowo dużo wyższa. Na komputerze wirtualizuję kilkanaście maszyn, w tej chwili nie równocześnie (laptop), ale docelowo mam nadzieję, że zasobów wystarczy na bardziej elastyczną pracę. Szybki dysk, dobra rzecz. Potencjalnie też dokupię drugi zestaw kości, ale teraz cena bije po oczach/kieszeni.

kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię podobne rzeczy na komputerze z sygnaturki. 8-10 wirtualek. I na przykład Samsung 960 EVO potrafi się zbytnio nagrzewać przez co throttluje. W tej chwili przymierzam się do zakupu czegoś pod PCI-E około 400-500GB powinno być pod tym względem lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie vm nie są duże, na lapku wystarcza mi 256gb ssd na wszystko, a tutaj trafią jeszcze stare hdd na dane. Na początek jeden dysk wystarczy, zawsze jest drugi slot, nie wiem tylko czy ten Patriot to najlepszy wybór, przy tych cenach lepiej akurat na dysku nie oszczędzać.

Używasz pci pass trough? Technologia od wielu lat mnie zastanawia,  ale ciekawi mnie czy na co dzień się sprawdza. Z tego co widziałem w manualu do MSI, wsparcie dla vt-d jest, mam nadzieje,  że działać będzie bezproblemowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...