Skocz do zawartości
RomperZ

Asrock p67 pro 3 - dziwny problem po latach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z Asrock p67 pro 3 rev. B3 Bios P2.00. Procek (i5 2500k) chodził od lat na 4,5Ghz + offset. Wczoraj podczas oglądania filmu komputer się zawiesił. Po restarcie windows 7 już się nie chciał uruchomić. Nie pomogła próba przeinstalowanie windows 7, bo podczas bootowania w tym samym momencie się wieszał, zatem nie udało się nawet do końca zainstalować nowego windowsa. Pomogło dopiero załadowanie defaultowych ustawień w Biosie. Co najdziwniejsze nie mam możliwości manualnej zmiany mnożnika CPU, bo jakakolwiek próba zmiany powoduje jego ustawienie na 16 (Max Ratio) + "Turbo Boost Power Limit" też nie mogę zmienić, bo przy próbie edycji spadają do śmiesznie niskich. Jedyne co działa, to załadowanie "Load Optimized CPU OC Settings" - najwyższą działającą opcją jest Turbo 4,2Ghz - wyższe = zwiecha. Moje zapisane i działające przez lata profile z 4,5Ghz nie działają (zwiecha przy ładowaniu win7).

Z tydzień wcześniej miałem problem z uruchomieniem komputera (nie wstawał w ogóle), pomogło dopiero wyciągnięcie baterii na dłużej (wymieniłem na nową, bo stara miała 2V). W poprzednich latach też miałem podobne problemy z wstawaniem PC i zwykle pomagał restart biosu + wyciągnięcie grafy.

Pytanie zasadnicze czy płyta pada/padła, czy coś z prockiem się stało?

 

Gdybyście, podobniej jak ja, stawiali na walnięte mobo, to którego OEMa z allegro brać?  Chodzi mi tu o możliwość OC i5 2500k min 4,5Ghz. Przyszłościowo myślę o zmianie grafy na jakąś z min ~4GB, jak stanieją w ~ kwietniu/maju. Obecnie mam 7850 2GB+ oc oraz RAM Kingston HyperX 4GB 1600mhz (niebieskie) + Kingston HyperX Savage 4GB 1600mhz (czerwone) + 3xHDD/1xSSD

ASUS P8P67 DELUXE 430zł

ASUS P8Z77-V LX2 450zł

A może coś innego?

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zanim wydasz pieniądze sprawdź kilka rzeczy:
- Problemem może być CPU. Wyciągnij go z socketu przeczyść styki.
- Analogicznie postąp z pamięciami RAM, tym bardziej jeżeli zmieniałeś częstotliwość szyny FSB, lub ręcznie ustawiałeś parametry pamięci.
- Zaktualizuj BIOS, najnowsza wersja to 3.30. Owszem jest ryzyko że płyta nie wstanie, ale i tak jesteś na zakupie nowej płyty więc warto spróbować.
- Sprawdź na innym zasilaczu, to że jest to produkt bardzo dobrej firmy to nie znaczy że jest on nieśmiertelny.

2. Weź pod uwagę:
- Jaka jest strata wydajności, teraz z tego co piszesz CPU działa stabilnie na 4.2GHz w trybie turbo, przedtem miałeś stałe 4.5. Zauważasz różnicę w codziennym użytkowaniu? 

- Na allegro kupując 7 letnią płytę jako nową, często te produkty nie mają nic wspólnego z produktem nowym. Przed zakupem warto zadzwonić do sklepu i się dopytać czy produkt jest na pewno nowy, czy jest on oryginalnie zafoliowany czy ma oryginalne pudełko, akcesoria. Jeżeli produkt był kiedykolwiek otwierany, nie ma folii ochronnej na kartonie- nie traktuj takiego sprzętu jako nowego.
Kupowanie używanego sprzętu jako nowego jest według mnie bez sensu. A sam wielokrotnie naciąłem się na sprzedawców, którzy sprzedawali starsze akcesoria komputerowe  jako pseudo nowe jak płyty główne czy dyski twarde, a okazywany się używane.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KoVol dzięki za odpowiedz.

 

Rozebrałem całego kompa, przedmuchałem wszystko dokładnie kompresorem. Pomyłem spirytusem ramy, grafę, styki procka + wymieniłem pastę na procku. Podłączyłem napięcie bez procka i grafy, restartowałem bios w różnych opcjach i kolejnościach. Poskładałem wszystko i mam obecnie błąd d6 - który jest dość znany na tej płycie i miałem go wiele razy. Jak do tej pory różną "magią" udawało mi się go eleminować, ale teraz nic nie podziałało i komp nie wstaje, bo nie wykrywa poprawnie grafy. Wymieniałem grafę, kombinowłem z restartami biosu bez grafy, wymieniłem grafę, czyli "magia", która po jakimś czasie zaskakiwała w przeszłości na ten problem. Obecnie wyciągnąłem baterię i spróbuję jeszcze za jakiś czas.  Kilka razy windows się nawet załadował z d6 - czegoś takiego jeszcze nie miałem :O Oczywiście bez obrazu, tylko po audio poznałem, że windows się załadował:)

 

Jeżeli chodzi o bios  3.30, to czytałem, że on blokuje możliwość OC proca/ramów i generalnie wielu ludzi się na nim przejechało. Szukałem jakiś nowszych biosów z 2.XX ale znalazłem tylko taki sam jak mam i też nie wiem czy pewny.

 

Wracając teraz do głównego problemu z OC.

Pierwsza rzecz - niemożliwość ruszania tych ustawień od OC wynikała z mojego błędu, bo zapomniałem, że one muszą być podświetlone, aby móc nimi ruszać + i - na małej klawiaturze numerycznej. Lata temu się z tym bawiłem i już zapomniałem. Anyway nie udało mi się nic wskórać, bo próbowałem różnych ustawień i procek za chiny nie wejdzie na 4,5Gh jak dawniej. Pomijając obecny problem z d6, czy takie objawy mogą wskazywać na procek, czy na bank płyta świruje?

Jeżeli chodzi o zakup nowej, to płyty nie mają nic, nawet blaszanej zaślepki. Pytałem mailowo i twierdzą, że te płyty pochodzą bezpośrednio z magazynów Asusa. Napisane jest na aukcji, że 12m gwarancji - ale jak to w praktyce będzie wyglądać, to nie wiem. Myślę konkretnie o tym modelu

http://allegro.pl/show_item.php?item=6866700797

Pisali mi, że nie wiedzą, czy ta płyta będzie idealna do OC, podali jakieś modele za 500zł. Wole jednak się ograniczyć do 450zł max.

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...