Skocz do zawartości
Mikelos

Nowa płyta+proc+ram - jakie PSU i SSD?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji, że padło mi GPU a ceny kart szaleją padło na wymianę platformy.

Mój wybór to Ryzen 3 2200G, Asrock AB350 PRO4, Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15.

Nie mam pomysłu na PSU. Priorytetem jest cisza (półpasywny?), plusem by były częściowo modularne przewody. W bliżej nieokreślonej przyszłości może zawita jakieś GPU (o ile ceny wrócą do normalnych) i mocniejszy proc jak już to APU będzie kuleć. Budżet to powiedzmy 200-250 pln.

Jeśli macie jakieś propozycje zmian samej platformy również chętnie ich wysłucham.

Edytowane przez Mikelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przyda się potomnym:

R3 2200G, Asrock AB350M Pro4, Corsair Vengeance 2x4GB 3000MHz CL16, bequiet Pure Power CM10 400W.

Zestaw prawie spełnia oczekiwania.

Ram bez kombinacji poszedł na 3200 (bez zmiany timingów ale może kiedyś potestuję niższe). 

Problem jest z odczytem temperatury CPU, bios pokazuje coś w miarę wiarygodnego ale soft w windowsie już głupieje. Albo nie pokazuje wcale albo wartości z kosmosu. Nawet A-Tuning pobrany ze strony asrocka cały czas pokazuje 127 stopni.

Trzeba oczywiście ustawić ręcznie ilość przypisanego ramu bo domyślnie jest 1GB.

Plusem jest mocowanie chłodzenia. O ile otwory mocujące mają inny rozstaw od poprzednich podstawek (nawet boxowy cooler mocuje się bezpośrednio do płyty) to do plastikowe zaczepy umożliwiają montaż starszych chłodzeń.

 

Trochę nietrafionym wyborem okazał się jednak zasilacz. Kierując się po części testem na PurePC, odpuściłem jedną linię 12V. I szczerze mój wiekowy Nexus jest chyba cichszy. Zestaw odpalony na próbę "na pająka" i wentylator dla mnie słyszalny z co najmniej jednego metra. Trzeba było szukać czegoś półpasywnego. Na obecną chwilę zagłuszają go dwa talerzowce ale są na wylocie więc temat wróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś masz nie tak z tym wentylatorem w zasilaczu - jego nie powinno być słychać ;) Niedawno sprzedałem Pure Powera 10, chodził w b. cichym kompie (brak talerzy, grafa pasywnie, itp). Jakby był słyszalny z metra czy z pół, to po jednym dniu bym się go pozbył...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapadła decyzja o rezygnacji z talerzowców na rzecz półprzewodników i pojawił się dylemat. Czy na tym apu wykorzystam szybkość nvme? Proc ogranicza niestety pci-e do x8 i ponoć nvme nie rozwinie skrzydeł.

Może zatem lepiej brać coś na sata ale z większą pojemnością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk NVMe rozpędzał mi się do 1650-1700 MB/s w gnieździe PCIe 3.0 x2, więc nawet mimo obciętej przepustowości jest to ponad 3x szybciej niż zwykłe SATA. Oczywiście tylko w testach zapisu/odczytu sekwencyjnego, 4k już takiego wrażenia nie robi...

 

Najważniejsza jest jednak pojemność - co z tego że dysk będzie szybszy, skoro po prostu zabraknie Ci gigabajtów?

Jeśli masz dylemat czy brać NVMe, czy dwukrotnie pojemniejszy SATA (np. 256GB vs 512GB), to według mnie zdecydowanie ten drugi. Chyba że naprawdę na komputerze robisz coś, w czym wysokie transfery pomogą...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się by z  Ryzenem złącze M2_1 chodziło na x2, będzie chodzić na x4, a jedynie nie działać będzie złącze PCIE4.

Dyski SSD PCIe cenowo zbliżają się do dysków SATA, aczkolwiek przy wyższych pojemnościach niż 256GB różnica jest nadal duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo miał być nvme na system i ssd na sata jako magazyn ale sam już nie wiem. W "codziennym" użytkowaniu będzie czuć różnicę? Na papierze nvme wypada niby znacznie lepiej ale jakichś ogromnych ilości plików nie zamierzam kopiować. Poniekąd argumentem na rzecz nvme jest mniejsza ilość kabli w obudowie ale to sprawa raczej drugorzędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mniejszej ilości kabli możesz zakupić sobie dysk SSD ze złączem M.2 i na interfejsie SATA.

Np. Crucial 500GB SATA SSD MX500 M.2 2280

Dyski SSD można podzielić ze względu na typ złącza i tu mamy te z SATA (w obudowie 2,5") i te z M.2.

W ramach dysków ze złaczem M.2 wyróżniamy natomiast te na interfejsie SATA (ich wydajność jest taka sam jak dysków w obudowie 2,5-ten sam producent i model) oraz  te na interfejsie PCIe- zdecydowanie szybsze.

Podsumowując można by wymienić 3 podstawowe typy dysków 2,5" SATA, M.2 SATA oraz M.2 PCIe.

Edytowane przez rolercoster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...