Skocz do zawartości
Maniakalny

kupno domu w PL jest chyba niemozliwe

Rekomendowane odpowiedzi

31 minutes ago, tesel said:

czyżby był jakiś haczyk?

dach eternit , ale cena dobra wiec nawet z wymiana jest OK

lokalizacja dla niektorych

1 minute ago, jonas said:

No, jeśli do paczkomatu jest 10 kilometrów, to raczej nie będzie metropolia, c'nie?

No i może hipoteka obciążona albo jakieś dziwne wpisy w księdze wieczystej, któż to może wiedzieć.

mogloby byc blizej (5-6km) ale tragedii nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

festiwal spier#### bankow ciąg dalszy:

jak pisalem, staram sie o kredyt w banku ktory ma oddzialy w Krk, mieszkam 150km od niego wiec pytam co trzeba do kredytu zeby wszystko naraz zalatwic zeby pozniej nie trzeba bylo jezdzic czy kombinowac

- zaswiadczenia zus us
- mapka ewidencyjna
- nr ksiegi wieczystej

zalatwione, podpisane - do 21 dni wg prawa decyzja, siedze jak na szpilkach

po 18-19 dniach  informują ze potrzebna nowa mapka nie starsza niz 3czy 6mcy juz nie pamietam, do tego jakies zaswiadczenia bo nie ma planu zagospodarowania ogolnie i cos tam trzeba podpisane z gminy, do tego dom musi byc aktualnie ubezpieczony

plus taki ze mozna doslac wszystko kurierem, wiec zalatwiam te papiery, ubezpieczam dom bo aktualne ubezpieczenie minelo, a wlascicel stwierdził ze nie bedzie ubezpieczał jak tam nie mieszka, kasa wywalona

a oni po paru dniach, stwierdzaja ze jednak mam słabą historie wiec mi nie dadzą kredytu - WTF - nie rozumiem czemu poprostu nie mogą powiedziec odrazu czy zdolnosc jest czy nie, jak jest to wtedy idzie wszystko dalej, bo znowu stracilem 2 miesiace i nic nie wynikneło, mam jeszcze jedną opcje na kredyt ale nie wiem czy czekac miesiac czy 1,5 znowu i być w plecy  czy sprzedac krypto i kupic za gotowke, niech giną

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maniakalny, wyświetla mi się ten wątek w aktywnych więc napiszę co myślę.
Banki nie są zjeb.... tylko niektórzy klienci. Płaczesz jak dziecko, że nie chcą Ci pożyczyć pieniędzy więc czas wziąć się za normalną robotę a nie kombinować.
Brałem w życiu 3 kredyty hipoteczne. Za 8 lat spłacę ostatni i nigdy żaden bank nie odmówił mi finansowania a wiedz, że wiele lat temu było trudno o kredyt. Teraz to jest lajcik.Tak więc przemyśl co robisz źle i przestań się żalić na forum, które z Twoimi problemami nie ma nic wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, KonradRak said:

Maniakalny, wyświetla mi się ten wątek w aktywnych więc napiszę co myślę.
Banki nie są zjeb.... tylko niektórzy klienci. Płaczesz jak dziecko, że nie chcą Ci pożyczyć pieniędzy więc czas wziąć się za normalną robotę a nie kombinować.
Brałem w życiu 3 kredyty hipoteczne. Za 8 lat spłacę ostatni i nigdy żaden bank nie odmówił mi finansowania a wiedz, że wiele lat temu było trudno o kredyt. Teraz to jest lajcik.Tak więc przemyśl co robisz źle i przestań się żalić na forum, które z Twoimi problemami nie ma nic wspólnego.

Ale powiedz mi z czym ja kombinuje albo co robie zle, mam etat na minimalną i JDG - nigdy nie bylem na minusie, nigdy nie mialem opoznien w ZUS/US, nie mialem karty kredytowej itp


Tak czy inaczej ten dom kupuje i wprowadzam sie z dniem 1 wrzesnia bo kase zalatwie, tylko chcialem ten kredyt bo byloby prosciej a kasa by zostala "na pierdoły"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maniakalny napisał:

Ale powiedz mi z czym ja kombinuje albo co robie zle, mam etat na minimalną i JDG - nigdy nie bylem na minusie, nigdy nie mialem opoznien w ZUS/US, nie mialem karty kredytowej itp


Tak czy inaczej ten dom kupuje i wprowadzam sie z dniem 1 wrzesnia bo kase zalatwie, tylko chcialem ten kredyt bo byloby prosciej a kasa by zostala "na pierdoły"

a masz jakąkolwiek historie kredytową? brałeś kiedyś coś na raty, jakikolwiek kredyt gotówkowy? jeżeli nie, to może tu jest problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 8/5/2019 at 10:32 AM, Moren said:

Zależy gdzie chcesz kupić dom. Jesli w dużym miescie to faktycznie zaplacisz bardo dużo. Jednak ceny domow w mniejszych miastach oraz ceny domów na wsi już nie są takie wysokie. Mam wrazenie,ze o ile jeszcze kilka lat temu ceny domów były bardzo wysokie a ceny mieszkań niższe, to obecnie bardziej opłaca sie kupić dom niż wybudowac. Albo kupować mieszkanie. W moim mieście ceny mieszkań to jakieś 250 tys. za niewielkie mieszkanie. A ceny domów zaczynaja się od 300 tysięcy. Dla mnie wybór jest jasny.

Kredyt to czasami mus, ale z drugiej strony lepsze to niż płacenie za wynajem. 

pare razy chyba w tym temacie to napisalem, i pare osob mowilo ze dom za 300 to jakis kurnik czy cos


kupilem ostatecznie : dom na wsi 10km od miasta (20k)  dom z lat 80 (mury) , ocieplenie i caly srodek czyli instalacje, okna, wykonczenie, piec, solary do wody - zrobione w 2015 roku 
dodatkowo stodola 150-200metrow, powierzchnia działki 40arow, cala dzialka plaska i ogrodzona, zasieg gsm chyba kiepski, ale jest swiatłowód

droga do innej wsi prowadzi ale ruch jest bardzo niewielki, napewno ciezki transport bedzie calkiem omijał tą wioske


BONUS
w domu poprowadzone kable sieciowe pod switch/router oraz do kamer IP - ogladalem dwa nowsze domy i nawet tego nie miały, znajomi sie pobudowali i tez nie maja gniazdek rj45 - mnie akurat nie przeszkadzaloby mi jakbym musiał puscic kable na wierzchu + powiercić sciany ale tak to mam juz wbudowane i nie przejmuje sie niczym

BONUS2
dwie łazienki z podłogówkami z czego jedna ma 17,5m^2 

 

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akt notarialny podpisany juz tydzien temu, kasa wyplacona wczoraj wiec juz oficjalnie mam ten dom jednak po drodze wyniklo:

- brakowało jakiegos aktu/pozwolenia od lesnika ktory był jeden na cala gmine i byl 3 tyg na urlopie (zalatwiala to sprzedajaca wiec w sumie nie wnikalem)

- okazalo sie tez ze dzialke powyzej 30arow nierolnik moze kupic (kiedys max 30 bylo) ale wtedy jest cos takiego ze rolnik w gminie ma mozliwosc pierwowykupu - i ma to trwac 30 dni - nie wiem na jakies zasadzie to dziala, ale koniec koncow jakos udalo sie to obejsc)

 

dodatkowo umowilismy sie ze dzialka mialabyc skoszona a jednak nie bylo czasu i takie rzeczy, do tego dom brudny bo nie był zamieszkaly rok ponad, wiec much i pajakow sporo było,  do tego pełno smieci na strychu i w bud gosp, ale to juz ogarne bez łaski

 

foto duzej łazienki

36176337_3927496012319bj84.jpg

 

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maniakalny O kuźwa jak pokój :)  .. i w końcu gotówka czy udało sie ten kredyt ?
Ale chyba poszlo BTC w ruch ..

Ach gdynyl wtedy kupil btc za 208 zamiast dołożyc do Radeona pare lat temu .. a tak to teraz ETH i jakies pierdy sie kupuje ...

Edytowane przez GURU500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7km do miasta gdzie masz busa szkoły/sklepy apteke itp, 18km do pinczowa, 50km do krk, bywaja o wiele gorsze lokalizacje i wystawiaja za kwoty o wiele wieksze, tu przynajmnej jest równo/pola - wiec kiedys swiatlowod pojdzie tamtedy 

kiedys szukalem tez domu w okolicach limanowej (dalej od centrum) ceny +40-60% -


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maniakalny napisał:

w 2021 bedzie fotowoltaika, i dwie klimy na grzanie wiec piec ekogroszkowy chyba wywale całkiem

Masz już wybranych producentów, modele i ceny?

Mój się dopiero buduje, ale też mam plan na PV + 2 klimy (salon parter + sypialnia piętro).

Naczytałem się już milionów testów, for itp. i im więcej czytam tym mniej wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, Szawel said:

Masz już wybranych producentów, modele i ceny?

Mój się dopiero buduje, ale też mam plan na PV + 2 klimy (salon parter + sypialnia piętro).

Naczytałem się już milionów testów, for itp. i im więcej czytam tym mniej wiem.

ja montuje sam bo mam dachy w zła strone, wiec zmuszony jestem zrobic to na gruncie - 10kwp robione na gotowoe przez firme to 34-36k minus 5k  dotacji to daje 29-31k pln - ja policzylem i max maxow wyjdzie mnie 24k, a mozliwe ze nawet mniej

do tego jeszcze niewiem czy 10 czy 15kWp instalowac
 

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klimatyzator dostalem za free z rozbiorki kiedys tam, jak robilem w chlodnictwie -  z tego co pamietam na 50-70metrow kw był wiec da rade na parterze

co do paneli bede na wiosne cos brał ale patrzylem wczoraj i moc 11,2kWp moge miec z:
28paneli- 400W - 14500zł
40 paneli 280W - 10000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ostrożnego rozeznania wychodzi mi jakieś 20-25k złotówek za 8 kWp, wliczając już dotację. Tyle że jak to wrzuciłem do Excela, to wychodzi jakieś 6-8 lat zanim zacznie to na siebie zarabiać. Po takim czasie wydajność paneli jakoby spada do poziomu, który zmusza do ich wymiany za kolejne 20-25k. Nie wiem ile w tym prawdy, od handlowców i innych naganiaczy niczego się nie można dowiedzieć. Liczyłeś to może? Jeśli tak, to dla jakiego zużycia energii? Ja przyjąłem rachunki za prąd rzędu 200-300 zł i nijak mi się nie spinało ekonomicznie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 10/28/2020 at 7:14 PM, jonas said:

Z ostrożnego rozeznania wychodzi mi jakieś 20-25k złotówek za 8 kWp, wliczając już dotację. Tyle że jak to wrzuciłem do Excela, to wychodzi jakieś 6-8 lat zanim zacznie to na siebie zarabiać. Po takim czasie wydajność paneli jakoby spada do poziomu, który zmusza do ich wymiany za kolejne 20-25k. Nie wiem ile w tym prawdy, od handlowców i innych naganiaczy niczego się nie można dowiedzieć. Liczyłeś to może? Jeśli tak, to dla jakiego zużycia energii? Ja przyjąłem rachunki za prąd rzędu 200-300 zł i nijak mi się nie spinało ekonomicznie.

Ostatnio też się nad tym zastanawiałem i mam podobne przemyślenia, jednak zastanawiam się, czy w ciągu tych 6-8 lat ceny energii nie wyjebią tak, że to faktycznie może być sensowna inwestycja. Podobnie z węglem, tam też siedzimy na bombie, po teraz jest drogo, a to może pierdolnąć dość gwałtownie. Więc wydaje się, że mimo sceptycznego podejścia, faktycznie w tych panelach może coś być. Jedynie ilość naciągaczy na rynku jest nie do przeskoczenia. Większość się nie zna, zwykli handlarze, a inżynierów ze znajomością branży jedynie garstka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kojeczny napisał:

Ostatnio też się nad tym zastanawiałem i mam podobne przemyślenia, jednak zastanawiam się, czy w ciągu tych 6-8 lat ceny energii nie wyjebią tak, że to faktycznie może być sensowna inwestycja. Podobnie z węglem, tam też siedzimy na bombie, po teraz jest drogo, a to może pierdolnąć dość gwałtownie. Więc wydaje się, że mimo sceptycznego podejścia, faktycznie w tych panelach może coś być. Jedynie ilość naciągaczy na rynku jest nie do przeskoczenia. Większość się nie zna, zwykli handlarze, a inżynierów ze znajomością branży jedynie garstka. 

W perspektywie 5 lat nie powinno być drastycznych zmian, bo rynek konsumencki co najmniej do 2025 roku będzie nadal regulowany przez URE. Natomiast jeśli faktycznie po 2025 uwolnią rynek to na dwoje babka wróżyła. Wtedy faktycznie mogą być spore skoki cen, choć pewnie też jakoś sztucznie łagodzone ustawowo jak to było w 2019. Wtedy panele powinny mieć większy sens finansowy. Jednak patrząc na to jak "przemyślana" jest polityka energetyczna w tym kraju to jeszcze 5x się wszystko zmieni do tego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 24500zł BRUTTO znalazlem kompletny zestaw 10kWp do montazu na gruncie i to na panelach 450W (22sztuki), przy panelach 335/365W wychodzi troche taniej - oczywiscie nawet jak montujemy sami dotacja 5000 obowiązuje bez problemu wiec wychodzi 20k, doliczajac elektryka i dlugi kabel bo u mnie instalacja bedzie 60metrow od domu, to na gotowo zaplace 22000zł

taka instalacja wyprodukuje lekko 10000kwh rocznie - co daje oszczednosc na pradzie 6400zł - (swietokrzyskie PGE - tak mam 1kWh za 64 grosze)

3,5roku zwrot w idealnych warunkach zuzywania nadwyzki na bieząco - 4,5 roku jesli zuzyje 1:1 ale z odkupywaniem energi (20%)

jak na moje sie oplaca, bo aktualnie grzeje w domu koparkami i nadwyze i tak mam

 

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Dawiq said:

Kurde to nie wyszło aż tak źle z tymi panelami, myślałem, że to trochę droższe 

rok temu było drozej, bo nawet samemu montując wychodził zwrot 4-5lat na takich panelach, aktuanie wychodzi wiecej, a 2 lata temu natomat za 10kwp krzyczeli 43-50k 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...