Skocz do zawartości
Gaww

[PC] Szybki CPU + 64GB RAM -> budżet 10,000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Potrzebuję pomocy przy złożeniu komputera. Będę wdzięczny za rady!

 

Zastosowanie komputera: 
Symulacje - PioSolver / MonkerSolver
 

Budżet: 10,000zł (oczywiście mogę równie dobrze wydać 5k mniej, ważne żeby zestaw był tip top)

Których części potrzebujesz?: 
1. CPU (myślałem o Ryzenie 1800x lub 1900x)
2. RAM (64GB)
3. Płyta główna
4. Dysk SSD (500 GB)
5. Chłodzenie
6. Karta graficzna na 2-3 monitory (brat może mi odsprzedać kilkuletnią Radeon R9 280X za 500zł)
7. Obudowa (choć to pewnie najmniejszy problem)
 

Czy będziesz podkręcać sprzęt? - Nie planowałem, nie znam się na tym. 
 

Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model? - 2560x1440 (iiyama GB2760QSU-B1 Red Eagle) - Chciałbym dokupić drugi taki sam, w przyszłości może jakiś trzeci mniejszy.
 

Specjalne wymagania: Cichy zestaw, opcja wirtualizacji (!!!!!!!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: Threadripper 1920X 12 rdzeni 24 wątki

RAM: 2x16GB 2400MHz CL15 Albo dopłacić do 2x16GB 3000MHz CL15 Oczywiście po dwa takie zestawy

Płyta główna: MSI X399 SLI PLUS

SSD: Adata SX6000 512GB NVMe Wydajniejszy od SATA interfejs NVMe. Chyba, że chcesz najwyższej wydajności to Samsung 960 Evo

Chłodzenie: Fortis 3 albo Mugen 5 Dzięki masywnym radiatorom wentylatory mogą działać wolno i nie hałasują

Obudowa: Regnum RG4 albo wyciszana Pax M70

Zasilacz: Seasonic Focus Plus 550W Gold Aż 92% sprawności i 10 lat gwarancji

Jeśli grafiki potrzebujesz tylko do wyświetlania obrazu to lepiej sprawdzi się pasywny gtx1030, tamten Radeon będzie sporo prądu ciągnąć

Razem ~8700zł więc można dołożyć jeszcze 1000zł do 32 wątkowego 1950X albo do drugiego SSD

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to ramu jak najwięcej [ iw miarę szybkiego] i szybkie rdzenie  powinny być w procku [tylko ile i czy amd da radę]

tylko ile ich ? [ogólnie patrzyłbym też  na wydajność jaka idzie z 1 rdzenia]

poza tym jeszcze bym jakiegoś  optana [zawsze coś tam powinien przyspieszyć] dorzucił do jak najszybszego ssdeka [samsung jak najbardziej] 

i oc jak najbardziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Intela - porównywalny wydajnościowo procek ( I9 7900X lub 7920X ) kosztuje sporo więcej niż TR 1920X , 7900X to prawie 700 zł drożej o 7920X już nie mówię bo to niemal 50% drożej .

Dodatkowo  nie wiem jak wpływ będę mieć na wydajność łatki dla Spectre / Meldown .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, barwniak napisał:

Przecież człowiek jak wół napisał, że komp do wirtualizacji i potrzeba 64GB RAM nie mniej.

jak wół to widać że do pokerka

[wirtu to może dodatkowo]

i czy 1950X jest lepszy od 7920X w tych zastosowaniach [żeby nie było ze amd ma milion wątków ale mniej wydajnych niż te kilka intelowskich]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym SSD 500GB wydaje się za mały jak do wirtualizacji. Każdemu systemowi jakieś zasoby magazynowe trzeba dać.

Co do modelu SSD, to polecam 960pro, 960evo w ciągłym zapisie to ładnie daje do 15GB, potem 1/4 szybkości, 1TB 960evo trochę lepiej z 2GB/s spada do 1GB/s, ale 500GB 960evo leci z 2GB/s na 500MB/s.

960pro trzyma ładnie o ile obudowa dobrze chłodzona i temperatury mu nie podskoczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Crescendo1 said:

Płyta główna: MSI X399 SLI PLUS

Przeczytałem gdzieś, że ta płyta nie ma opcji wirtualizacji w BIOSie :(

 

3 hours ago, tesel said:

z tego co widzę to ramu jak najwięcej [ iw miarę szybkiego] i szybkie rdzenie  powinny być w procku [tylko ile i czy amd da radę]

tylko ile ich ? [ogólnie patrzyłbym też  na wydajność jaka idzie z 1 rdzenia]

Minimum 8

2 hours ago, barwniak said:

Poza tym SSD 500GB wydaje się za mały jak do wirtualizacji. Każdemu systemowi jakieś zasoby magazynowe trzeba dać.

500GB styknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pod TR polecam ASRock X399 Taichi. Znajdziesz tam wszystko potrzebne do wirtualizacji. Płyta stabilna i dobrze wyposażona.

W styczniu składałem dwa zestawy na 1950x i tej płycie. Oba z 64GB RAM (4x16GB) i dyskami NVMe 960 Evo.

Obudowa SilentiumPC Pax M70 Pure Black V2 (SPC135)

Chłodzenie CPU Noctua NH-U14S TR4-SP3

Zasilacz SeaSonic Focus Platinium  750W (SSR-750PX)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 7.03.2018 at 9:08 AM, radiergummi said:

Ja pod TR polecam ASRock X399 Taichi. Znajdziesz tam wszystko potrzebne do wirtualizacji. Płyta stabilna i dobrze wyposażona.

O tej płycie też przeczytałem różne opinie. Ponoć jest dość wadliwa :( Chociaż z tego co czytam jest jedną z najlepiej ocenianych płyt pod TR, więc chyba ją wybiorę. Właśnie staram się sklecić jakiś zestaw ze wszystkich dostępnych propozycji, niedługo wrzucę go do Waszej oceny. Dzięki za wszystkie rady do tej pory! 

Edytowane przez Gaww

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to jest co udało mi się zebrać do tej pory. Mam też kilka pytań:

1. CPU: Ryzen TR 1900x lub 1920x - czy różnica w wydajności jest warta dopłacenia ponad 1000zł? 
2. RAM (64GB): Znalazłem info, że TR obsługuje max 2666Mhz RAM. Tutaj gość pisze, że teoretycznie może być wszystko w porządku z szybszym RAMem, ale bezpieczniej zastosować się do rad producenta. Teraz pytanie, który RAM wybrać? Iść po max i wziąć jakiś z 2666Mhz czy 2400Mhz nie zrobi wielkiej różnicy?
3. Płyta główna: ASRock X399 Taichi - z tego co wyczytałem to chyba najlepszy wybór pod Threadrippera (mimo sporej ilości słabych opinii...).
4. Dysk SSD: Samsung 512GB 1,8'' Seria 960 Pro M.2 2280 NVMe - czy może wystarczy wersja Evo (choć to niewielka różnica w cenie)? 
5. Chłodzenie: Kolega z podobnym zestawem wybrał Noctua NH-U14S, a gdzieś znów przeczytałem, że najcichsze jest chłodzenie wodne, np. takie. Czy może nie jest to potrzebne, szczególnie jeśli chcę wybrać obudowę z 4 wiatrakami i nie planuję podkręcać sprzętu?
6. Karta graficzna na 2 monitory: Chciałbym podpiąć pod nią dwa monitory iiyama Red Eagle 27". Bardzo zależy mi na tym, aby oczy męczyły się jak najmniej, bo spędzam codziennie bardzo wiele godzin przed komputerem, ale nie wiem jakim kablem najlepiej je połączyć, aby to wszystko zoptymalizować. 
7. Obudowa: NZXT H440
8. Zasilacz: 
Seasonic 750W Focus+ 80 Plus Platinum BOX lub to co wybrał mój znajomy -  SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (niestety aktualne niedostępny).

Będę wdzięczny za pomoc w wyborze! :)

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o taka budę co ma u góry miejsce na dodatkowe wentyle

i nie jestem przekonany co do tych monitorów  - to TN

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Albo Ryzen 1700 albo 1920X. Wszystko pomiędzy to identyczne 8c/16t. Czy warto 1920X? Różnica 8 wątków jest warta dopłacenia jeśli stać cię na to. 

2. Zalecenia producenta mają się nijak do rzeczywistości, to tylko formalne zabezpieczenie dla nich. Zauważ że producenci płyt do TR mają w obsługiwanych RAM do 3600MHz

4. Jeśli różnica w cenie jest "niewielka" to kup 960 PRO

5. Chłodzenie wodne nie jest cichsze, przecież to takie same wentylatory, a nawet głośniejsze bo w tradycyjnym coolerze część ciepła rozproszy radiator. Do tego wentylator na cpu schłodzi przy okazji sekcje zasilania. Jak już chcesz Noctue to tylko nh-d15

6. Kiepski ten monitor bo na matrycy TN która nadaje się wyłącznie do esportu. Do pracy najlepiej VA/IPS. Kabel bez znaczenia, dowolny HDMI albo DisplayPort

7. Nie potrzebujesz aż 750W ani Platinium. Równie dobrze może być tutaj 550W Gold

Co masz na myśli chcąc lepszą obudowe?

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Crescendo1 said:

Kiepski ten monitor bo na matrycy TN która nadaje się wyłącznie do esportu. Do pracy najlepiej VA/IPS. Kabel bez znaczenia, dowolny HDMI albo DisplayPort

A granie w karty można zaliczyć do esportu :P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Crescendo1 said:

Zalecenia producenta mają się nijak do rzeczywistości, to tylko formalne zabezpieczenie dla nich. Zauważ że producenci płyt do TR mają w obsługiwanych RAM do 3600MHz

Kolega złożył 1950x tym RAMem i mówi, że coś jest nie tak, bo "nie chce iść na maxa" i że "słyszał, że to nie pierwszy raz". Więc wolałbym nie powtórzyć tego błędu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest spora przepaść między 3000 CL15 a 3200 CL14 które równie dobrze mogłyby być ustawione na 3600 CL15.

Jeśli celowałbyś w ten sam zestaw co kolega byłaby spora szansa że nie pójdą na maxa bo ograniczeniem AMD jest okolica ~3200MHz CL15. Intel lepiej sobie radzi pod tym względem

Z tym chłodzeniem faktycznie się zapomniałem. Mój błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Crescendo1 said:

Jeśli celowałbyś w ten sam zestaw co kolega byłaby spora szansa że nie pójdą na maxa bo ograniczeniem AMD jest okolica ~3200MHz CL15. Intel lepiej sobie radzi pod tym względem

No właśnie zacząłem się zastanawiać nad 1950x, skoro i tak wydam na kompa na pewno powyżej 10k. Na neweggu to różnica $150. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Po wielu trudach złożyłem zestaw do pracy. Wybrałem jednak gorszy procesor i mniej RAMu, bo stwierdziłem, że do bardziej wymagających symulacji po prostu wynajmę serwer. Poproszę o ocenę:

Płyta główna: ASUS PRIME X370-PRO
Procesor: AMD Ryzen 7 1700X
RAM: 2x Corsair 16GB 3000MHz Dominator PLATINUM CL15 
Dysk SSD: Samsung 500GB 960 EVO
Zasilacz: Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold
Chłodzenie: Noctua NH-D15
Obudowa: Możecie mi coś polecić?

Jedyne czego jeszcze potrzebuję to karta graficzna i dwa monitory 27" z matrycą IPS (ponoć najlepsza do pracy). Póki co myślałem o tych dwóch Dellach (choć mają różne opinie, głównie ze względu na martwe piksele i nierówne podświetlenie):
Dell U2715H lub Dell U2717D (według niektórych zródeł matryca PLS)

Problem w tym, że aby mieć max rozdzielczość muszę podłączyć je przez DisplayPort, a karty graficzne z dwoma wyjściami DP kosztują najbidniej 1300zł. Czy nie będzie to zbędny wydatek, jeśli nie planuję grać w żadne gry? Jaką powinienem wziąć?

Z góry dziękuję za pomoc. 

Edytowane przez Gaww

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Gaww said:

Chłodzenie: Noctua NH-D15
Obudowa: Możecie mi coś polecić?

Nie wiem czy nie lepiej wziąć czegoś mniejszego/tańszego. Widzę, że @XantiO masz SilentiumPC Grandis 2 XE1436. Twoja obudowa też wygląda spoko. Zmieniłbyś RAM w moim zestawie czy jest git?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem jest dosyć trudny wybór. Ostatni update biosu daje możliwość na coś więcej niż 2993MHz ale w zasadzie w więksości tylko na kościach B-Die. Ja mam 2993MHz właśnie bo więcej nie da się wyciągnąć z mojego zestawy ale za to zszedłem nieco z CL na 14 z tego co pamiętam. Tak więc ram zostaw. Powinno być ok.

 

U mnie chłodzenie daje sobie spokojnie radę z maks temperaturami 75 stopni przy czym ja nastawiłem się na ciszę. I obudowa według mnie to w tej cenie strzał w 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...