Skocz do zawartości
forest kila zbila

Upgrejd nietypowego htpc. Z kręconego c2d na co ?

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

Zlamusiłem się przez lata jeżeli chodzi o hardware. Prosiłbym o chwilę waszej uwagi i poradę co z tym zrobić i czy robić.

Jako HTPC robi u mnie obecnie ostatni komp jaki miałem w sigu na tym forum :) Chciałbym go niedrogo upgrejdować. Niedrogo bo nie robi za wiele

- torrent

- youtube

- ciągnie gta5 na low, cool:) jestem totalnym każualem

- więcej od niego nie oczekuję

Co jest obecnie:

c2d 8400 3.0-4.5ghz, konserwatywnie ustawiony na jakieś 3,8

4GB jakiś wyścigowych ddr2 2x2, latają lekko poniżej 500.

dfi p35dk

grafika to gtx560

dyski 2 + 1TB 7200, jedynka to już będzie kibel. Ma jednego bada i służy za mirror na fotki i temp na torrenty. Dwójka działa.

Wszystko w wyciszonym chieftecu mid takze miejsce jest. Na tym ninja. Wszystko zrobione jest tak, ze w idle wentylatory w zasadzie stoją. Jest jakieś zasilanie, dobre 500 wacików nie krzak.

 

Muszę zrobić porządek z dyskami - dokupić jakieś ssd 128/256 (tylko na system, przeglądarkę i gta, pcie czy sata?), wywalić 1TB i wsadzić kolejne 2TB na backup.

Pytanie co do dysków - co kupić ? Dysk nie musi być specjalnie szybki jeśli chodzi o czasy dostępu. Z drugiej strony nigdy nie kupowałem dysków nie-7200 a obecne wd blue to jak widzę 5400. Ma być niezawodny. Wciąż WD?

Zastanawiam się czy nie wsadzic jakiejś nowożytnej płyty procka ramu w to tylko tu pytanie - co będzie zauważalnie szybsze od c2d na szynie 500 z zegarem powiedzmy 3,8? do tego up na 8GB ramu. Czy nie pozmieniały się zasilania - czy nie bedzie jeszcze konieczności dokupienia nowego zasilacza? Chętnie sobie wszystko popodkręcam także opcje z kręceniem jak najbardziej wchodzą w grę.

- jaki zestaw płyta/procek/ram to obecnie największy hit jeśli chodzi o bang for a buck?

- który jest dużo szybszy niż to co mam i pomoże żeby gta złapało kilka klatek

- czy któraś onboardowa grafika zjada gtx560? gtx ma 1GB co nie wystarcza dla gta.

- cenię bezgłośność więc jakaś bardziej rozbudowana wersja kontroli wentylatorów względem temperatur byłaby na plus. Pasywne chłodzenie płyty również. W obecnym poradziłem sobie dorabiając to i tamto ale obecnie nie mam tyle czasu co kiedyś i wolałbym kupić coś co po prostu działa tak jak chcę.

Forum traktuje o PC więc zakładam, że obędzie się bez doradzania psxa czy innego guano ;)

Dla maniaków terminalnej mocy - kręcenie rekordów komputerem w akwarium i bicie 3dmarków na balkonie przy -20 - to już było i nie tego szukam. Mam dużo szybkich kompów do pracowania, korpo lapsów, pierdyliard wirtualek i chmurek i nie wie czego jeszcze. Komputer pod tv ma robić dokładnie to co napisałem i chciałbym poznać minimalny koszt sensownego upgrejdu. Zawsze mogę zmienić tylko dyski.

Budżet na to specjalnie nie podaję. 1000-2000, więcej? Nie wiem co się opłaca po prostu. Jak widzicie wymagania nie są raczej wielkie. Nie mam silnej preferencji AMD/Intel. Wszystko mam od dekady na intelach ale wcześniej dekadę miałem na AMD/Nvidiach i nawet viach więc jak co jest lepsze to jest lepsze i już.

Dzięki z góry za pomoc i każdą radę. Jestem otwarty na offtop i przemyślenia  niech forum żyje :)

Edytowane przez forest kila zbila
literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mówisz że nie oczekujesz za wiele od tego Pc, ale skoro dysponujesz takim budżetem ja na Twoim miejscu nie brnął bym dalej w te ślepą uliczkę, proponuje taki zestaw.
Procesor- https://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g4560-3-5ghz-3mb-box-bx80677g4560-1115886/
płyta główna- https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h110m-hdv-r3-0-1134754/
pamięć ram-https://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-black-ddr4-8gb-2x4gb-2400mhz-cl15-hx424c15fbk2-8-766879/
grafika- https://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1050-mini-2gb-gddr5-128-bit-dvi-d-hdmi-dp-box-zt-p10500a-10l-1087250/
z używanych jeśli nie muszą być nowe proponuje Radeon 7850 2gb lub gtx 660 2gb
dysk jeśli chcesz 2TB np. -https://www.morele.net/dysk-toshiba-p300-performance-3-5-2tb-707443/
jaki masz dokładnie model zasilacza ?
ewentualnie jakieś APU od AMD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od Intela to albo G4560 / G4600 albo dokładka do I3 8100 + płyta na Z370 ( opcjonalnie próba uruchomienia I3 8100 na H110 , tyle że oznacza to zabawę w modowanie biosu i z tego co wiadomo to na razie działa tylko na płytach Asrocka ) .

Od AMD do wyboru jest Ryzen 3 - albo starszy model 1200 z 4 rdzeniami i bez iGPU albo nieco nowszy i droższy ( niemal 2x tyle co G4560 ) R3 2200G z całkiem mocną integrą - na poziomie twojej GTX560 lub lepiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dysku to bierz WD RED. Serie Blue 5400 to sobie daruj. To malowany ciągle parkujący Green.

Odnośnie płyty to B250M , Ryzen R3 1200 + 2x4GB DDR4 (trochę szybszej czyli od 2666MHz), twoja grafika zostaje (dostanie boost na nowym setup-ie), zasilacz też.

Chyba, że możesz poczekać, wtedy Intel H/B + core i3-8100, bo z płytą Z370 to się w tym budżecie nie zmieścisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za pomoc i dużo podpowiedzi. Cierpliwie przekalkulowałem koszt, czas i efekty i .. poszedłem inną drogą i w sumie wszystko działa znakomicie.

Opcja budżetowa wygląda następująco: zamiast c2d wrzuciłem quada. Lekko poszedł na 3600mhz i w GTA zmiana na q dała efekt taki, że nie jest low a high, bez przycinek i 50-90fps. Płaciłem z 70zł za procka. Wymieniłem też dyski. Stary seagate został backupem, wpadło ssd goodrama pro 250 + 3TB hitachi.

Przy okazji odbył się remont - wymiana wszystkich wentylatorów i wygłuszeń w obudowie na kombinację pianki basf basotect + gąbek.

Hula a kolejny upgrejd poczeka na coś mid-endowego. Brak motywacji, żeby w pudło inwestować. Komfort użytkowania wzrósł znakomicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...